İltihaplar

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar ?

Çay Ağacı Yağı Nedir ? ,Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı ,Çay Ağacı Yağı Faydaları

Genelde sivilce tedavisi hakkında araştırmalar yaparken denk geldiğiniz çay ağacı yağı , bunun dışında bir çok sağlık faydası için kullanılmaktadır. Bu makalede çay ağacı yağının geniş bir değerlendirmesi yer alacaktır. Umarım sizlere yardımcı olur. İyi okumalar dileriz.

Çay Ağacı Yağı Nedir ? 

Çay Ağacı YağıÇay ağacı yağı , Queensland ve Yeni Güney Galler, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından gelir. Melaleuca alternifolia çay ağacı olarak bilinmesine rağmen , siyah, yeşil ve oolong çayı yapmak için kullanılan yaprakları üreten bitki ile karıştırılmamalıdır. Çay ağacı yağı, yüzyıllardır Aborijinler tarafından geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu doğal Avustralyalılar, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi için teneffüs edilen veya şifa için cilde doğrudan uygulanan yağı çıkarmak için çay ağacı yapraklarını ezmekteydiler. Bugün, çay ağacı yağı,% 100 seyreltilmemiş veya “temiz” bir yağ olarak yaygın şekilde mevcuttur. Seyreltilmiş formlar da, cilt için tasarlanmış ürünlerde% 5-50 arasında değişen güçte mevcuttur. Çay ağacı yağı, bazı bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürdüğü gösterilmiş terpinen-4-ol dahil olmak üzere birçok bileşik içerir. Terpinen-4-ol, mikropların ve diğer yabancı istilacılarla mücadeleye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinizin aktivitesini de arttırır gibi görünmektedir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı 

Çay ağacı yağı limonen, linalool, cineole, terpinen-4-ol ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi iyileştirici aktif bileşik içerir. Terpinen-4-ol özellikle, mikrop ve mantarları yok etmek, çay ağacı yağını güçlü bir antibakteriyel ve antifungal yapmak için belgelenmiştir. Çok yönlü bir yağdır ve birçok farklı rahatsızlığı tedavi ettiği bilinmektedir. Geleneksel ve daha yeni çay ağacı yağı kullanımı ve faydaları şunlardır:

 • Sivilce giderir ve yok eder.
 • Cilt izlerini ve lekelerini hafifletir
 • Siyah noktaları temizler
 • Kesik, sıyrıklar ve yaraları tedavi eder
 • Egzema ve sedef hastalığı gibi cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
 • Kaşıntıyı yatıştırır
 • Doğal deodorant ve hava temizleyici olarak kullanılır
 • Tırnak mantarı, ayak mantarı gibi mantarlara karşı antifungal içeriği ile koruma sağlar
 • Soğuk yaralardan ve siğillerden kurtulmanızı sağlar
 • Kepek sorununu ortadan kaldırır
 • Sinüs enfeksiyonlarını temizler
 • Boğaz ağrısı ve kulak ağrılarını hafifletir
 • Kötü nefesi geçirir

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı yağı, yüzyıllardır bronş rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Antimikrobiyal, antifungal ve antienflamatuar olarak, çay ağacı yağı soğuk algınlığı, öksürük, sinüs tıkanıklığı ve bronşite karşı etkili bir rahatlama sağlayabilir.

Boğaz Ağrısı için Çay ağacı Yağı

Bir bakteriyel veya viral enfeksiyondan dolayı, boğaz ağrısı ihale, çiğ ve ağrılı olabilir ve soğuk algınlığı, sinüs tıkanıklığı veya hatta grip olabilir. Çay ağacı yağı iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir boğaz ağrısı hissettiğinizde kullanmak en iyisidir, böylece virüs veya zararlı bakterileri tam bir enfeksiyona dönüşmeden önce durdurabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

Sıcak bir bardak suya 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. 20 saniye gargara yapın ve tükürün. Tüm su bitene kadar tekrarlayın. Ağrıdan kurtulmak ve mikroplarla savaşmak için bunu günde iki kez yapın. Çay ağacı yağı, yutulduğunda zehirlidir, bu nedenle sıvının herhangi birini yutmamasına dikkat edin.

Sinüs Tıkanıklığı için Çay Ağacı Yağı 

Çay ağacı yağı, bir virüsün kistini (koruyucu kabuk) kırıp parçalayabilir ve viral enfeksiyonlara karşı korumak için mükemmel bir esansiyel yağdır . Antibakteriyel özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı, tıkanıklık ve sinüs enfeksiyonlarına neden olan kötü bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir.

Sinüs   tıkanıklığı  için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

 • 2-3 damla çay ağacı yağını badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla birleştirerek ve göğsünüze sürerek basit bir göğüs kremi yapın.
 • Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla çay ağacı yağı karıştırın ve sıcak bir banyoya ekleyin. Bu, göğüs tıkanıklığını gidermeye ve mukusun gevşemesine yardımcı olur.

Kulak Ağrısı için Çay ağacı Yağı 

Kulak AğrısıEğer bir kulak ağrısından muzdaripseniz bu kulakta sıvı birikiminden veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Çay ağacı yağı güvenli, yatıştırıcı bir etki sağlar. Doğal bir büzücü olarak, sıvıyı kurutmaya yardımcı olabilir ve güçlü antibakteriyel özellikleri nedeniyle zararlı bakterileri öldürebilir.

Kulak enfeksiyonları  için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

Biraz sıcak 1 yemek kaşığı. zeytinyağı ve 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice karıştırın. Siz yanınızdayken, birisinin bu karışımı hafifçe kulak kanalınıza bırakmasını isteyin, bir damlalık kullanarak  işlemi gerçekleştirin. 6-8 damladan fazla kullanmayın. En az 10 dakika bu konumda kalın. Damlayan yağı silmek için yağı kağıt havluyla temizleyin. Ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için günde bir kez tekrarlayın.

Diş Sağlığınız için Çay ağacı Yağı 

Diş çürümesinden sorumlu bir dizi oral bakterinin, düşük bir dilüsyonda bile çay ağacı yağına duyarlı olduğu bilinmektedir. Bir çalışma , çay ağacı yağının ağız gargaralarında standart bir madde olan klorheksidin’den daha etkili olduğunu bulmuştur .

Ağız sağlığı için çay ağacı yağının  kullanımı;

 • Küçük bir fincan suya 1-2 damla çay ağacı yağından ekleyerek kendi ağız ağrınızı hazırlayın. Bir dakika 30 saniye boyunca gargara yapıp tükürün. Bu ağız bakterileri ile savaşırken ağzınızda taze bir tat bırakır.
 • Mantar ve bakteriyel oral enfeksiyonları önlemek için fırçalamadan önce diş macununa bir damla çay ağacı yağı koyun.
 • Diş fırçanızın virüsler ve bakteriler için üreme alanı olduğunu biliyor muydunuz? Fırçanızı her ay bir su ve 8-10 damla çay ağacı yağına batırarak temizleyin. 15-20 dakika bekletin. Durulayın ve kullanın.  Diğer ağız durulama ve ağız gargaraları gibi, çay ağacı yağı da yutulmamalıdır ve yutulması halinde zehirli olabilir.

 

Yazımız burada sona ererken yorumlar kısmından bizlere sorularınızı ulaştırabileceğinizi unutmayın. Sağlıklı günler dileriz. 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close