İltihaplar

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı, Cilt için Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ,Makyaj Çıkarıcı Olarak Hindistan Cevizi Yağı,Cilt Temizliği için Hindistan Cevizi Yağı,Hindistan Cevizi Yağı Antibakteriyel Koruma,Hindistan Cevizi Yağı Mantar Enfeksiyonları İle Mücadele Eder,Hindistan Cevizi Yağı Güneş Yanığından Korunma Sağlar,Hindistan Cevizi Yağı Yüz Kırışıklıklarını Azaltabilir,Hindistan Cevizi Yağı Erken Yaşlanmayı Önler

Cilt bakımının artık hem kadınlar hem erkekler için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Özellikle şehir yaşamın verdiği kirlilik bu önemi arttırmaktadır. Bu makalede cilt için hindistan cevizi yağı faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler vererek hem ağrı şehir yaşantısının yarattığı stresin etkilerini cildinizden kaldırmayı hem de genel olarak cilt bakımınızı bu yağ ile nasıl yapacağınızı aktaracağız. Fakat öncelikle bu yağımızın içeriğinden sizlere biraz bahsedelim.

Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak yağın ham hindistan cevizi veya kurutulmuş hindistancevizi çekirdekleriden ekstrakte edilmesiyle elde edilen oldukça doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşak hale gelir, hatta eriyebilir.  Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ formları olan orta zincirli yağ asitleri açısından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık% 65’ini oluşturur . Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri şunlardır:

  • Laurik asit: % 49Hindistan Cevizi Yağı
  • Myristik asit: % 18
  • Kaprilik asit: % 8
  • Palmitik asit: % 8
  • Kaprik asit: % 7
  • Oleik asit: % 6
  • Linoleik asit: % 2
  • Stearik asit: % 2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık% 90 oranında doymuş yağ olmasına rağmen , küçük miktarlarda mono ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir. Şimdi bu yağımızın cilt için faydalarına bakalım.

Cilt için Hindistan Cevizi Yağı Faydaları 

Bu tüm doğal, yenilebilir yağ, muhtemelen  en iyi nemlendiricidir ve ihtiyacınız olan tek şeydir. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı olabilir, ancak tipik olarak hindistan cevizi ağaçlarının yetiştiği tropikal bölgelerde  sıvı kalır. Katılaştırılmış hindistancevizi yağı, jele benzer bir dokuya sahiptir, ancak cildinizde yapışkan veya yağlı hissettirmez, çünkü vücut sıcaklığımız normalde 36 derecenin üzerindedir. Hindistan cevizi yağı, uygular uygulanmaz deride erir ve hiçbir kalıntı bırakmaz. Cilt gözeneklerine kolayca nüfuz eder, derinlemesine ve iyice nemlendirir.

Nasıl kullanılır: Kuru cildiniz varsa, cildi yıkadıktan sonra yüzünüze hindistan cevizi yağı sürün ve hafifçe bir havluyla kurutun. Yağ yayıldığı için sadece küçük bir miktar gerekir. Avucunuz içine sadece ¼ çay kaşığı yağı alın, diğeriyle ovun. Her iki avuç içi ile hafifçe masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Yağın cilde nüfuz etmesi için 5-10 dakika bekleyin ve herhangi bir fazlalığı yumuşak bir pamuklu havluyla silin. Cilt yüzeyinden buharlaşma yoluyla nem kaybını önlemek için ihtiyacınız olan tek şey ince bir tabakadır.

Yağlı cildiniz varsa, bu yağın nemlendirici etkisini hala kullanabilirsiniz. Sebum aşırı üretimi genellikle yetersiz cilt hidrasyonunun sonucudur; Daha fazla su kaybını önlemek için vücudun kendi girişimidir. Ancak, ekstra sebum sekresyonu , özellikle kuru, pullu cilt kolayca foliküller üzerinde keratin tıkaçları oluşturduğunda, komedo oluşumu ve akne gibi cilt sorunlarına neden olabilir .

Yağlı ciltler için, yumuşak bir sabunla cildi yıkadıktan sonra yüzünüze ve boynunuza bolca ılık hindistan cevizi yağı uygulayın. 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayınız ve yumuşak bir havlu ile kurulayınız. Cildinizi korumak için bunu birkaç gün boyunca tekrarlayın. İlk sivile alevlenmesini yaşayabilirsiniz, ancak çok şiddetli olmadıkça onu görmezden gelebilirsiniz. Cildiniz sonunda sebum salgısını azaltacaktır.

Makyaj Çıkarıcı Olarak Hindistan Cevizi Yağı

Ne tür bir makyaj kullandığınız önemli değil, yatmadan önce onu çıkarmak iyi bir fikirdir. Çıkarmak cildinizin nefes almasını sağlar. Bununla birlikte, makyajı çıkarma işlemi yüzdeki yumuşak cildi, özellikle göz çevresindeki hassas bölgeyi travmatize edebilir. Hindistan cevizi yağı bu zor görevi sizin ve cildiniz üzerinde kolaylaştırır.

Cilt bakımıHindistan cevizi yağı mükemmel bir gres kesicidir; ticari anti-gres ürünleri kadar iyidir, hatta daha iyidir. Temizlik ürünlerinin etiketlerini okursanız, hindistancevizi kaynaklı bir deterjan maddesi sodyum loril sülfatla karşılaşabilirsiniz. Aynı malzemeyi bebek yıkama bakım ürünlerinde de bulacaksınız. Önemli olan,  gresi ile bebeğinizin cildinde güvenli ve nazik davranacak kadar güçlü olmasıdır.

Nasıl kullanılır : Makyajı silerek çok fazla sürtünme ve cildin çekilmesini önlemek için yüzünün her yerinde bir pamuk topuyla hindistan cevizi yağı kullanın. 5 dakika bekletin ve ılık su ve yumuşak sabunla yıkayın. Makyajın çoğu gidecektir, ama yine de kapsamlı bir temizlik yapmak için yağı uygulamanız gerekir.

Cilt Temizliği için Hindistan Cevizi Yağı

Cilt sağlığımız için  yüzümüzün ve cildimizin zaman zaman derinlemesine temizlemesi önemlidir. Vücudumuzun başka hiçbir parçası, makyaj, hava kirliliği veya sadece toz ve havadaki yağdan çok sayıda kimyasal maddeye maruz kalmaz. Toksinler cilt gözeneklerine sızar ve tıkanır. İklimlendirme ve ısının susuz etkisi cildinizi kuru ve pullanmasına neden olabilir ve cilt gözenekleri, foliküllerde tutulan sebumu tutan keratin kapaklarını geliştirebilir.

Hindistan cevizi yağı nazik, ancak eksiksiz bir temizleyicidir. Keratin kapaklarını yumuşatır ve soyulmayı daha kolay hale getirir. Hindistan cevizi yağının hafifçe yayılan dokusu, saç foliküllerine sızmasını ve sertleşmiş sebumu çözmesini sağlayarak cilt yüzeyine kadar çıkarır.

Nasıl Kullanılır: Kuru ve normal ciltler için 2 yemek kaşığı badem yağı ile hindistan cevizi yağı   karıştırın ve kalın bir macun yapın ve yüze uygulayın, dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Normal ciltler için  yulaf ezmesi de kullanabilirsiniz, ancak kuru ciltler için çok kuru olabilir. Çok sıcak suda bir havlu daldırın ve 10-15 dakika yüze koyun. Tüm gözenekleri temizlemek için önce ılık suyla ve ardından gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmak için buz gibi soğuk suyla yıkayın. Yüzün kurumasını bekleyin ve nemi kilitlemek için çok ince bir Hindistan cevizi yağı tabakası uygulayın.

Yağlı ciltler için, pul pul dökmek için  yulaf ezmesi ve hindistancevizi yağı kullanın. Karışıma bir çay kaşığı limon suyu veya birkaç damla limon yağı ilave edebilirsiniz. Yüzünüzü 15-20 dakika boyunca örtmek için ısıtılmış ıslak havlu kullanın veya daha iyisi yüzünüze beş dakika boyunca buhar uygulaması yapın. Bu, tüm cilt gözeneklerini açacak ve yağın yumuşattığı birikmiş kir kalıntılarından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Antibakteriyel Koruma

Antibakteriyel hindistan cevizi yağının özellikleri potansiyel patojenler cildi korur. Daha da önemlisi, sivilce kötüleşen bakteri enfeksiyonları riskini azaltabilir. Esas olarak hindistancevizi yağında antibakteriyel ajan olarak görev yapan laurik asittir . Bu orta zincirli yağ asidi hindistan cevizi yağının% 85’ini oluşturur. Lorik asitte bulunan diğer tek doğal madde anne sütüdür.

Sivilcenin birincil nedeni, hormonal dengesizlik veya cilt hidrasyonu ile ilgili sorunlar nedeniyle sebumun aşırı salgılanması olabilir. Komedon oluşumu (siyah nokta ve beyaz nokta), sebumla dolu açık gözenekler karanlıklaşırken, beyaz nokta olarak kalan bir deri tabakasıyla kaplı olanların olağan bir sonucudur.

Sebum dolu beyaz kafalar, sıkışmış sebumda çoğalan bakterilerle birlikte akne vulgarise dönüşebilir. Normalde foliküllerde bulunan Propionibacterium acnes hızlı bir şekilde çoğalır, akneyi  doldurur ve Staphylococcus aureus ve S. epidermidis gibi diğer bakteriler tarafından sekonder enfeksiyonlara yol açar . Hindistan cevizi yağını düzenli olarak kullanmak, hem nemlendirme hem de derin temizlik için bakteri popülasyonunu kontrol altında tutabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Mantar Enfeksiyonları İle Mücadele Eder

Hindistan cevizi yağının antimikrobiyal etkisi de cildin mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Birçok mantar enfeksiyonu küçük ve kendi kendini sınırlayan olmasına rağmen, yüzde büyük bir sorun olabilir. Maya enfeksiyonları ve ringworm kuru, pullu veya pürüzlü ciltlerin küçük lekeleri olarak başlayabilir, ancak beklenmedik şekilde alevlenebilir. Genel cilt bakımı ya da etkilenen bölgelerdeki leke uygulamasının bir parçası olarak yüzeye hindistancevizi yağı uygulanması bu enfeksiyonları durdurabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Güneş Yanığından Korunma Sağlar

Hindistan cevizi yağı güneş ışınlarına karşı biraz koruma sağlar. SPF 4 ile hindistancevizi yağı, sahilde tam bir gün boyunca sizi güvende tutamayabilir, ancak evden çıkmadan önce cildinize uygularsanız, güneş ışınlarının etkisini azaltabilirsiniz.  Güneşin ultraviyole ışınları, hücresel DNA’ya daha fazla zarar verebilen çok sayıda serbest radikalin oluşumunu tetikleyerek deri hücrelerine zarar verir. Ancak hindistancevizi yağının antioksidan etkisi oksidatif stresi azaltabilir ve zincir reaksiyonunu durdurabilir. Hindistan cevizi yağı yanmış cilt üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve inflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için hemen işe gider.

Hindistan Cevizi Yağı Yüz Kırışıklıklarını Azaltabilir

İnce kırışıklıklar bile yüz cildinin genç görünümünü bozabilir. Hindistan cevizi yağı, kırışıklıktan uzak tutarak yüzün pürüzsüzlüğünü koruyabilir. Cildin iç katmanlarındaki yapısal bir protein olan kolajen, cildi elastik ve pürüzsüz tutan şeydir. UV ışınları, kirlilik, sigara ve fiziksel yaralanmaların etkisiyle parçalanabilir. Bozunmanın etkilerini önlemek için kollajenin değiştirilmesi gereklidir. Hindistan cevizi yağının derinin içine nüfuz etme yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Yağdaki trigliseritler, kollajen tabakasının zamanında onarılmasını sağlayan protein moleküllerini çeker.

Hindistan Cevizi Yağı Erken Yaşlanmayı Önler

Cildin erken yaşlanması, UV ışınları, çevre kirliliği ve sert kimyasalların kaba kullanımı cilde zarar verebilir. Yüz cildi  en çok etkilendiği için, çevreye her zaman maruz kaldığını söylemeye gerek bile yoktur.Hindistan cevizi yağı, erken yaşlanmayı çeşitli yollarla önleyebilir. Cildi yağlı bırakmadan cildi nazikçe temizler ve cildi aşındırmadan peeling yapar. İnce bir tabaka halinde uygulandığında, cilt neminde sızdırmazlık sağlarken, toz ve diğer çevresel kirleticilere fiziksel bir bariyer görevi görebilir. Antioksidan etkisi, oksidatif hasarı azaltır. Kollajen oluşumunu teşvik ederek cildi pürüzsüz ve esnek tutar.

 

Hindistan cevizi yağının cilt için son derece sağlıklı bir yağ olduğu ve kullanımının uygun olduğu yazımızda belirtilmiştir. Aşağıdaki yazılarımızda ayrıca size yardımcı olabilir. Sağlıklı günler dileriz. 

Çörek Otu Yağı Faydaları

Cilt, Yüz Sancısı: Cilt Kuruluğu

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close