Cilt

Cilt, Yüz Sancısı: Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu, Kuru Cildi Olanlar Neler İle Beslenmeli,Cilt Kuruluğuna Neden Olan Besinler,Kuru Cilt Tedavisi

Siz değerli okurlar için cilt, yüz sancısı: Cilt kuruluğu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda cilt kuruluğu nedir, neden olur, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradım. Cilt kuruluğu esasta bir cilt problemidir. Aynı zamanda da bir cilt tipidir. Yani bu durumla yaşamayı da öğrenmeli ve evde kolay çözümler bulmalıyız. Evde kendi kendimize hazırlayacağımız nemlendiriciler oldukça etkilidir. Peki bebeklerde kuru cilt tedavisini nasıl tedavi etmeliyiz? Mutlaka bu konuyla ilgili doktora gitmelisiniz.İyi okumalar dilerim.

Cilt Kuruluğu

Cilt KuruluğuAşırı kuru ve sürekli çatlayan bir cilde sahipseniz beslenmenize son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yararlı yağlar bakımından zengin gıdalar ile öğünlerinizi zenginleştirmelisiniz.  Salatalarınıza ve yemeklerinize bir, iki kaşık badem, zeytin veya hindistancevizi yağı katmanız sizin kuruyan cildinize çok iyi gelecektir.

Nem değerinizi sağlamak için su içeriği yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Çiğ sebzeler bu açıdan sağlıklı bir kaynaktır, bunun yanında şekerli ve kızartma olan yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kuru Cildi Olanlar Neler İle Beslenmeli

Bahsi geçtiği gibi kuru cilde sahip kişiler su içeriği bol besinler ve sağlıklı yağlardan oluşan takviye besinler ile sofralarını donatmalıdır. Ara öğün olarak fındık, ceviz, ahududu, karpuz, kavun, semiz otu, biber, domates gibi sebze, meyve ve kuru yemiş ile beslenmek gerekir. İçecek olarak ayran, maden suyu, meyve suyu seçeneklerinden birisi tercih edilmelidir.

Omega 3 yağı kuru ciltler için çok işe yarayan bir yağdır. Ton balığı, ringa balığı gibi balıklar ile harman bir kaç kaşık sağlıklı yağ ile oluşturulmuş bir salata öğünlerinizde tüketmeniz gereken gıdalar arasındadır.

Sık sık su içmelisiniz, yemeklerden önce ve sonra bolca su içmek sizi formda tutacağı gibi cildi nemlendirmek adına son derece fayda sağlayacaktır.  Su içmeyi sevmiyorum diyorsanız suyun içerisine portakal kabuğu, nane gibi kuru gıdalar koyup bir gün bekletirseniz daha tatlı bir su içmiş olursunuz.

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Besinler

Cilt kuruluğuna güneş, rüzgar gibi doğal faktörler gibi, yanlış beslenmede etki etmektedir. Çeşitli kozmetik ürünler, alkol tüketimi, şeker ve şekerli besinler, kavurma ve kızartmaların yenilmesi, fastfood yemek bunların arasında yer almaktadır.Cilt Kuruluğuna Neden Olan Besinler

Bu gibi yiyeceklerden kesinlikle kaçınmanız ve bol su içeriği olan besinler ile düzenli beslenmeniz sizin için en önemli şartlardan bir tanesidir.

Kuru Cilt Tedavisi

Sizlere kuru cilt tedavisi başlığı altında bir çok uygulama sunabilirim elbette. Fakat en faydalı ve evde uygulanabilecek olanlarını sıraladım. Evde kolayca ve etkili hazırlanabilecek uygulamalar;

  1. Sıcak su kullanmayın; banyonuzu yaparken ılık su kullanmalısınız. Sıcak su, cildi nemlendiren cildin doğal yağlarını ciltten uzaklaştırır.
  2. Kozmetik ürünleri seçerken , cilt tipinize uygun malzemeler seçin.Sabunlar ve alkol barındıran hijyen ürünleri cildin nemini alıp götürebilir. Daha çok parfüm içermeyen, alkolsüz ve nemlendiricili ürünler tercih etmelisiniz. Hijyen bakımından oldukça rağbet gören anti-bakteriyel sabunlar da cildi kurutan ürünler arasında sayılır.
  3. Duşta fazla vakit geçirmeyin. Eğer her gün duş almanız gerekiyorsa, duşta kaldığınız süreyi 10 dakikaya çekmelisiniz. Daha fazlası cildin kurumasına yol açar.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Eğer önerilerimize uyduğunuz halde cildinizde kuruluk devam ediyorsa dermatoloğa danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close