İltihaplar

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı

Çocuklar ve Bebeklerde Göz İltihabı, Çocuklarda Göz İltihabı Belirtileri, Bebeklerde Göz İltihabı, Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı Tedavisi, Arpacık Nedir?

Siz değerli okurlar için Çocuklar ve Bebeklerde Göz İltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda Çocuklar ve Bebeklerde Göz İltihabı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır gibi sorularla makalemi destekledim.  Göz iltihabı bir çok sebebe bağlı meydana gelebileceği gibi çocuklarda ve bebeklerde göz iltihabı da aynı şekilde çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Göz iltihabı tedavisinde uygulanabilecek yöntemler çocuklarda ve bebeklerde yaşanana göz iltihabında da aynı yöntemler kullanılabilir. Yazımda aynı zamanda arpacık nedir, nasıl iyileşir, tedavi yolları hakkında da bir araştırmamı aktardım. iyi okumalar dilerim.

Çocuklar ve Bebeklerde Göz İltihabı

Çocuklarda ve bebeklerde göz iltihabı pek çok nedene bağlı oluşabilir. En başta gelen iltihap faktörleri arasında ise bakteriyel, alerjik ve viral enfeksiyonlar gelir. Göze yabancı cisim kaçması ya da göze denk gelen bir travma da iltihaba sebep olabilir. Enfeksiyonlar bazen sistematik olarak tüm vücuda etki edebilir. Kısaca açıklamak gerekirse hastalık olarak farenjit geçiren birinin ateşi vardır, lenf bezleri şiştir, bu arada gözde de iltihap oluşur. Bazı iltihaplar ise sadece gözde vardır. Çapaklanma birlikte görülen bakteriyel iltihapta yeşil ve sarı akıntı, virüslerin neden olduğunu göz iltihaplarında ise şeffaf ve berrak bir akıntı vardır. Genelde tek tarafta başlayıp elle hasta gözü ovuşturup, aynı elle hasta olmayan gözü de ovarsanız bulaşır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı TedavisiÇocukların okul, park gibi kamusal alanlarda hijyenlerine dikkat etmemesinden dolayı sıklıkla karşılaşılabilinir. Ayrıca bu konuda çocuğu bilinçlendirmek de gerekir. Genelde çok işe yaramasa da bir kere başlarına geldiği zaman ne demek istediğinizi daha iyi anlayacaklardır.

Çocuklarda Göz İltihabı Belirtileri

Göz iltihabı belirtileri arasında çapaklanmaya ve akıntıya ek olarak kaşıntı, yanma, sulanma ve gözde şişlik görülür. Göze bir şey batması da daha değişik bakteriyel enfeksiyona neden olur. Ayrıca kornea da çizilme olursa görüşte bozulmalara ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Yabancı cisim batması ve travmalara bağlı iltihaplar tek taraflı olur.

Kıl, toz gibi maddeler göze kaçtığında bol su ile yıkanmalıdır. Böcek veya daha sert maddeler battığında çıkarılamıyorsa mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Bu sırada çocuğun gözünü ellememesi sağlanarak cismin gözün içinde daha farklı yerlere gitmemesi ve daha çok batmaması sağlanmalıdır. Göz kimyasal reaksiyon verebilir. Eğer sürekli tekrarlayan bir iltihabik durum var ise mutlaka uzman doktorla görüşülmelidir. Kornea da yaralanma ya da başka türlü seyreden kronik enfeksiyon olabilir. Altında yatan neden araştırılarak çocuğu sıklıkla rahatsız eden durumdan kurtulunmalıdır.

Yaz aylarında meydana göz iltihapları ise bakterinin uygun üreme ortamı bulmasından dolayı uzun sürebilir. Özellikle çocukların hiç çıkmak istemediği havuzlardan kapılan iltihaplar sıklıkla görülür. Bununla beraber polen, çiçek ve sıcağa karşı olan alerjiler göz iltihapların oluşmasını sağlar. Alerjilerin tedavisindeki kullanılan ilaçlar ve çeşitli göz damlaları birlikte kullanılır. Ayrıca çocukları sıcağın ve güneşin direkt olarak gelen ışınlarından korumak için mutlaka şapka giyilmesi gereklidir. Ara sıra gölgede oturtup göz dinlendirilmelidir.Çocuklarda Göz İltihabı Belirtileri

Bebeklerde Göz İltihabı

Bebeklerde ise en sık karşılan ve göz iltihabı ile karıştırılan durum ise gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Doğumdan sonraki aylarda gözde sürekli çapaklanma tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Çoğu bebekte görülür. 8-9 aya kadar kendiliğinden düzelir. İlaç tedavisi yerine gözün kanalına masaj yapılarak, gözde sürekli oluşan ve kendini yenileyen sıvının bu kanaldan akışı sağlanır. Bebeğe verdiği sıkıntı ise aynı göz iltihabındaki gibi kızarıklık, şişlik ve çapaklanmadır. Birbirine yapışan göz kapakları bebeği huzursuz eder. Beyaz kepeklenmeler görülür. Ayrıca bebeklerde elini gözüne götürüp kaşımaya çalışırsa, yetişkinlerde ve çocuklarda olduğu gibi bakteriyel göz iltihaplanmaları oluşabilir. Kullanılabilecek en zararsız ilaç ise her derde deva anne sütüdür. Gözlerini her gün anne sütüyle silmek koruyacaktır ayrıca oluşmuş olanları da giderecektir. Eczaneden alacağınız göz yaşı damları da hassas gözlerini yıkamak için faydalıdır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı Tedavisi

Hem bebeklerde hem çocuklarda çapağı ve akıntıyı uzaklaştırmak için ılık suyla yıkama tavsiye edilir. Suyun steril olması açısından kaynamış su, çay suyu, küçük bebeklerde burun tıkanıklığı için kullanılan serum fizyolojik tercih edilmelidir. Gözü temizlerken her iki göz için ayrı ayrı gazlı bez ya da pamuk kullanılmalı ve hareket içten dışa doğru tek yönlü olmalıdır. Ayrıca verilen pomat veya antibiyotikler iltihaplı yere değdirilmeden sürülmedir.

 

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı Tedavisiİki gözde iltihaplı durum var ise mutlaka ikişer tane ilaç bulundurulmalıdır. Ayrıca hijyen açısından eller yıkanmalı, kullandığı havlu, battaniye, yastık kılıfı ve nevresimler kaynatılarak temizlenmelidir. Gözün içine gelmemesine dikkat edilerek, demlenerek elde edilmiş papatya suyu göz temizliğinde kullanılabilinir. Rüzgârgülü diye adlandırılan aktarda bulabileceğiniz bitki ise çapakları ve çeşitli bakterileri giderci niteliktedir. Ayrıca göz otu denen bitki kaynatılarak yumuşattıktan sonra göze uygulandığında ya da suyu sürüldüğünde çapaklarda belirgin bir azalış gözlenir. Günlük olarak gözyaşı damlalarıyla yapılan temizlik ise korumak amaçlı kullanılabilinir.

Arpacık Nedir?

Çocuklarda sıklıkla görülen diğer bir iltihap türü ise kirpik köklerinin dışarıdan gelen bir mikropla ya da bağışıklık sisteminin düştüğü zaman, grip, anjin gibi hastalıklara yakalanmadan önce iltihaplanarak, bir uyarıcı gibi gözde çıkan arpacıktır. Küçük sivilceye benzer fakat içi dolu bir apsedir. Ağrı, kaşıntı, batma, kaşıntı ve sulanmaya neden olur. Sıcak kompres yapılarak kendi kendine patlaması sağlanacağı gibi, damla veya pomatlar kullanılarak da tedavisi sağlanabilinir. İyileşmeyen ve patlamayan arpacıklar şalazyon denen kitlelere dönüşür. Küçük operasyon düzenlenerek alınır. Biraz can yaksa da sarımsağı ortadan keserek üzerine sürmek, sarımsağın bilinen doğal antibiyotik ve anti bakteriyel özelliği sayesinde çok çabuk iyileşir. Rezene veya keten tohumu çayıyla yapılan göz banyoları da oldukça etkilidir.

 

Özellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen bu tür durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız önemlidir. Göz iltihabı hakkında aşağıdaki yazımız okumaya değerdir ve linke tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz. Şimdiden acil şifalar dileriz.

Göz İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close