İltihaplar

Çocuklarda Kulak Ağrısı Tedavisi?

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur,Bebeklerde Kulak Ağrısı,Çocuklarda Kulak Ağrısı Tedavisi, Çocuklarda Kulak Ağrısına Bitkisel Tedaviler,Kulak Ağrısı Geçiren Diğer Doğal Yöntemler

Bebek ve çocuklarda kulak ağrısı çok sıklıkla görülür. Özellikle orta kulak iltihabından dolayı meydana gelen ağrı çocukların büyüme çağında sıkıntı yaratır. Kulağın sesleri iletmek için titreşen kemiklerin bulunduğu yer olan orta kulak ve buradan genize açılan östaki borusunun tıkanması kulak ağrısına neden olur. Çocuklarda bu borunun yatay ve kısa olması, iltihabın çok çabuk yayılmasını sağlar. Yazımda bu noktada çocuklarda kulak ağrısı tedavisi nasıl uygulanır, çocuklarda kulak ağrısı neden olur gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur

Buradaki iltihaba neden olan bakteriler boğazdan kısa yoldan gelebilirken, hava, su ve kan yoluyla da kulağa etki edebilir. Bebeklerde kulak ağrısı diğer nedenler ise; hava basıncı, kulağa alınan darbe, yabancı cisim,ani sıcaklık değişimleri ve bebeklerde diş çıkarma dönemleridir. Çeşitli alerjik durumlar da kulak ağrısının ortaya çıkarabilirken, kabakulak, sinüslerin tıkalı olması, boğaz ve bademcik iltihapları da kulak ağrısının nedenleri arasında sayılır.-

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden OlurÇocuklar kulağının ağrıdığını kolaylıkla ifade edebilseler de, bebekler için bunu anlamakta anneler güçlük çekebilirler. Şiddetli ve ani olan ağlama nöbetleri, ateş, kulakta akıntı, iştah azalması, düzensiz uykular, ellerini kaldırarak devamlı kulaklarına vurması veya tutması, huzursuzluk, kafasını sağa sola sallaması belirtiler arasında yer alabilir. Özellikle burun tıkanıklığının kulak basıncını arttırıp ağrı hissedilmesine neden olur.

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde doğru beslenme pozisyonu genizden orta kulağa sıvı kaçmaması adına önemlidir. Oturmaya yakın şekilde biberonla besleme ya da anne sütü emme daha doğrudur. Ev içinde kesinlikle sigara içilmemesi ve ortamın sık sık hava alması sağlanması, virüs ve bakterilerin havadaki partiküllere tutunmaması açısından önem taşır. Bağışıklığın her daim güçlü tutulması her türlü hastalığa karşı savaşmaya yarar. Kirli havuz suyundan geçen çeşitli mikroplarda dış kulakta iltihaba yol açabilir. Banyo sırasında kulak içinde kalan su ise durgun hale gelerek bakteri üremesi için uygun ortam oluşturur. Bebek ve çocukların kulaklarını temizlerken kulak çubuğunla sadece dışarı doğru akan ifrazat temizlenmelidir. Daha ileri sokmaya çalışılırsa kulak zarına zarar verebilir ve kulak kirine tutunan bakterileri içeri iterek orta kulak iltihabına neden olabilir.

Kulaktan gelen her türlü akıntı aslına iyiye işarettir. İltihabın içerde kalmadığını gösterir. Bu gibi durumlarda kulak burun boğaz doktorunu ziyaret ederek, vereceği antibiyotik ve kulak damlaları ile çok çabuk iyileşme görülür. Ağrı ve ateş için ayrıca bir ilaç verilebilir. İltihap olup hiçbir akıntı olamaması durumunda ise çoğunlukla kulak zarına doktor tarafından bir çizik atılarak çok çabuk ağrıdan kurtulunmasını sağlanır.

Bazen annelerin çok çaresiz kaldığı durumlar olabilir. Yetişkinler için birçok kulak ağrısını gidermek için yöntemler olsa da çocuklar ve bebekler için bu yöntemlerin kullanılması mümkün değildir. Bebek ve çocuklarda kulak ağrısına iyi gelebilecek yöntemler ise;

Çocuklarda Kulak Ağrısı Tedavisi

Bebeklerde kulak ağrısı nasıl geçer yada çocuklarda kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısını geçiren yöntemler nelerdir, kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısına evde çözüm önerileri, kulak ağrısı için ne yapmalıyız sorusuna cevap arayan anne ve babalar yada yetişkin bireyler aradığınız en etkili kulak ağrısı gideren yöntemler sırası ile burada;

Çocuklarda Kulak Ağrısına Bitkisel Tedaviler

 • Çocuklarda Kulak Ağrısına Bitkisel Tedaviler Sıcak su ile ıslattığınız havlu yardımıyla kulak ve çevresine masaj yapılabilinir.
 •  Kuru soğanı rendeleyip, suyunu bir tülbente batırarak ve az ısıtarak ağrıyan kulağın üzerine koyun. Etkisini kısa zamanda gösterir. Soğanın suyuna batırdığınız kulak çubuğu yardımıyla da kulağınıza uygulayabilirsiniz.
 •  Bir diş sarımsağı, çatala batırarak, ocak üzerinde döndürerek, biraz pişmesini sağlayın. Ilık hale gelince hatta ilk önce kendi kulağınızda sıcaklığını denetleyerek kulağa koymanız yeterlidir.
 •  Bebeklerde anneyi emmek, çocuklarda sakız çiğnemek ya da çiğnemesi zor bir şeyi yemesi de kulak ağrısına iyi gelecektir.
 •  Taze zencefili rendeleyince çıkan sütü kulağa damlatmak ya da kulak çubuğu yardımıyla uygulamak zencefilin ağrı kesici özelliği sayesinde etkisini kolayca gösterecektir.

Kulak Ağrısı Geçiren Diğer Doğal Yöntemler

 1.  Kulaktaki iltihabın akışkan hale geçmesi ve ağrıyı dindirmesi için ağrıyan kulağa 2-3 damla zeytinyağı damlatmak ya da kulak çubuğuyla uygulamak iyi gelecektir.
 2.  Saç kurutma makinesi ile kulağı ısıtmak özellikle sıcak soğuk farkından dolayı ortaya çıkan kulak ağrısına iyi gelecektir. 5 dakikadan fazla uygulamamak gerekir.
 3.  Rendeden geçirilen taze nane suyu ise ağrıyı kesmek için birebirdir.1-2 damlası yeterli olacaktır. Nane yağı ise kulağa kesinlikle damlatılması tavsiye edilmez. Bunun yerine kulak kepçesi ve kulağın arkasına sürülerek masaj yapılmalıdır. Taze nane suda kaynatılarak buharına kulak tutulur. 1-2 dakika içinde ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz.Kulak Ağrısı Geçiren Diğer Doğal Yöntemler
 4.  Anne sütünü ılık hale getirerek 1-2 damla kulağa damlatılması, her derde deva olan bu özel sütün kulak ağrısını hemen kestiğine şahit olacaksınız
 5.  Yatay halindeki östaki borusundan akış sağlanması için, başın biraz yüksek yastıkta durması fayda sağlar.
 6.  Çay ağacı yağı, susam yağı, sığır kuyruğu otu yağı, gül yağı, çörek otu yağı, lavanta yağları da kulak ağrısına iyi gelir. Kullanırken suyla biraz seyreltmek gerekir. 2-3 damla yeterlidir.
 7.  Evde sürekli hazır durması gereken karışımlardan biri ise papatya ile yapılır. Bir avuç kadar papatyayı, üzerini geçinceye kadar saf zeytinyağı ile bir kavanoz içinde, kapağı kapalı olarak, 3 hafta güneşte bekletilir. Ara sıra çalkalanmalıdır. Günde 3 – 4 kere kulağa damlatılır.
 8.  Üzüm sirkesi bir kapta kaynatılarak buharına kulak tutulur. Buharın kulağın içeri girmesi için bir huniden faydalanılmalıdır. Huninin dar kısmı kulağa girecek kadar dar olmalıdır. Kağıttan da yapılabilinir.

Çocuklarınızda ve bebekleriniz de bu tür ağrılar veya acı durumları için mutlaka öncelikle doktora danışmak gerektiğini daha sonra adım atmak gerektiğini unutmayınız. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı

Çocuklarda Göz İltihaplanması ve Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close