İltihaplar

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı Nedir ? ,Çörek Otu  Yağı  Faydaları

Ülkemizde yeni yeni popülerleşen ve genelde soğuk press veya soğuk sıkım yöntemi ile elde edile çörek otu yağı oldukça yararlıdır. Diğer  tüketim yağlarına göre biraz pahalı olsa da daha az kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı az miktarlarda alınabilir. Bizler bu yazımızda sizlere bu güzel yağ hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Faydalarını ve kullanımlarını aktaracağız. Ama öncelikle sizlere kısaca bu yağımız hakkında bilgi verelim ve nereden geldiğine bakalım.

Çörek Otu Yağı Nedir ? 

Çörek otu yağı, güneybatı Asya’ya özgü bir bitki olan Nigella sativa  tohumlarından elde edilen bir yağdır . Ayrıca çörek otu yağı yağı, nigella sativa yağı veya kalonji yağı olarak da bilinen kehribar renkli yağdır ve  yemek pişirmede kullanılır ve bir dizi sağlık yararı sağladığı bilinmektedir. Çörek otu yağının temel bileşenlerinden biri, antioksidan özelliklere sahip bir bileşik olan thymoquinone’dur. Bu sayede size bir çok sağlık avantajı sağlar. Şimdi bu yararlarına aşağıda ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Çörek Otu YağıÇörek Otu  Yağı  Faydaları

Çörek otu yağı sağlık açısından bir çok fayda sağlar. Bu yağımız özellikle soğuk press yöntemi ile yapılmalı ve alınmalıdır. Sıcak etkiler yağın yararlı bileşiklerine zarar vermektedir.

Çörek Otu Yağı Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır 

Hem baharat hem de konsantre yağ,  pişirme yöntemlerinde kullanıldığında, bağışıklık fonksiyonunu mütevazı derecede geliştirebilmektedir. Bu, aşırı miktarda çaba sarf etmeden olumlu etkilerin elde edilmesinin nispeten kolay bir yolu olduğu anlamına gelir .

Çörek Otu Yağı Kolesterolü Dengeliyor 

Çörek otu yağında bulunan iyi yağlar, kandaki HDL ila LDL kolesterol oranını arttırmakta etkilidir. Bu kan basıncını düşürecek, yağ metabolizmasını artıracak ve yağ birikiminin olduğu ateroskleroz gibi sağlık problemlerini azaltacaktır. Kan akışında bulunan plaklar kan akışını azaltır ve kalp sistemine zarar verir.

Çörek Otu Yağı Anti-Bakteriyeldir 

Çörek otu öncelikle çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmada etkilidir. Doğal bir anti-bakteriyel madde olarak, geleneksel farmasötik müdahalelere karşı bağışık veya dirençli birçok bakteri ile savaşabilir. Çörek otu yağı herhangi bir enfeksiyonu tedavi etmeyecek olsa da, düzenli tüketim enfeksiyona karşı korunmanıza ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Çörek Otu Yağı Zararlı Patojenlerle Savaşır

Fitokimyasallar bitki besinlerinde benzersiz olarak bulunan ve uygun sağlık ve esenlik için inanılmaz derecede önemli olan kimyasallardır. Yıllar boyunca bu bileşiklerin bizim için iyi olduğunu bilmekteyiz- meyve ve sebze her zaman sağlık gıdalarında olmuştur – ancak fitokimyasallar vücuttaki patojenlerle mücadele etmede fantastiktirler, ki bu da bize zarar verebilecek herhangi bir madddir.  Fitokimyasallar bir dizi patojenle savaşır, hastalık ve ölüm riskini azaltır.

Çörek Otu Yağı Enflamasyonu Azaltır 

‘TQ’ gibi fitokimyasallar, vücudun hem yüzeysel düzeyde (cilde uygulandığında) hem de besin olarak tüketimi yoluyla enflamasyonu bastırıcı tepkilerini geliştirebilir. Bunun anlamı, kısa süreli olarak, çeşitli iltihaplara dayalı ağrıların ve eklem problemleri gibi ağrıların azaltılabileceği anlamına gelir.

Çörek Otu Yağı  Belirli Kanser Riskini Azaltır 

Yukarıda tarif edilen fitokimyasallar ayrıca kanser riskini azaltmalarına yardımcı olan bir dizi başka niteliklere de sahiptir. Antioksidan, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar etkilerin karışımı, sağlıklı bir iç ortamı (ilk etapta kanserin önlenmesi) teşvik eder, hücre hasarını azaltır ve bağışıklık sistemine zarar verebilecek haberci hastalıkların olasılığını azaltır. Bu yağ veya başka yağ  kanseri iyileştirmez, ancak uzun bir süre boyunca tüketildiğinde daha fazla güvenlik sağlayabilir.

Çörek Otu Yağı Bilişsel Performansı Artırır 

Çörek otu yağının en gözde faydalarından biri de, vücuttaki Asetilkolin’i yıkayan bir enzim olan AChE’yi inhibe etme kabiliyetidir. Asetilkolin, vücutta üretilen en önemli ve güçlü bileşiklerden biridir. Bu kimyasal bellek ve beyin fonksiyonu için gereklidir, ancak sporcularda güç çıkışını artırır ve beyin ve nörolojik hastalıklar geliştirme semptomlarını ve risklerini önlemek için kullanılır. Örneğin, ACh, sinir sistemi çevresindeki dokuların sağlığını iyileştirdiği, bu dokulara zarar verme ve inhibisyon olasılığını azalttığı için sklerozların tedavisinde kullanılmaktadır.

Alzheimer hastalığı ve bunama ile mücadelede asetilkolin de gereklidir . Bu hastalıkların başlangıcını geciktirmek ve genel riski azaltmakla kalmayıp, daha önceden teşhis edilmiş olan popülasyonlarda bu tür hastalıkların ilerlemesini azaltabilir. Sağlıklı bireyler arasında hafızayı geliştirecek, dejeneratif beyin hastalıklarına karşı koruyacak ve egzersiz sırasında kuvvet çıkışını artıracaktır.

Çörek Otu Yağı  Karaciğer Sağlığını ve İşlevi Destekler

Vücudun ana kimyasal işlemcisi olarak karaciğeri sadece canlı ve sağlıklı tutan kimyasalların üretilmesinden sorumlu değildir, aynı zamanda toksinleri ve diğer zararlı kimyasalları da atılacak daha tolere edilebilir bileşiklere dönüştürür. Bu, karaciğerin hayatta kalmak için ciddi miktarda mekanik ve kimyasal strese dayanması anlamına gelir ve yaptığımız kötü beslenme ve yaşam tarzı tercihleri ​​genellikle yaşlandıkça karaciğere zarar verir.

Erken bulgular,   çörek otu yağının, karaciğerin sağlığını ve işlevini iyileştirmek için kullanılabilecek bitki bazlı yağlardan ve takviyelerden biri olabileceğini düşündürmektedir. Pek çok insanın zayıf diyetleri olduğu, çok fazla alkol ve / veya sigara tüketip tüketmediği   göz önüne alındığında, karaciğere gerçekten bakmak için biraz zaman ayırmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Çörek Otu Yağı  Tip-2 Diyabetle Savaşır

Birçok ‘iyi yağlar’, kan şekerini, kolesterolü azaltmak ve tip-2 diyabet hastalarının durumlarını iyileştirmek için mükemmel seçimlerdir . Bununla birlikte,  bu yağın etkileri, pankreasta katkıda bulunan süreçlerde olduğu kadar kan şekeri dalgalanmalarında azalmalar ve insüline karşı konsantrasyon ve hassasiyette bir iyileşme göstermesi nedeniyle benzer yağlardan çok daha etkileyicidir.

Çörek otu yağıDoğal anti-diyabetiklerin kullanımı ve diyet ve yaşam tarzının geliştirilmesini teşvik etmek, tip 2 diyabetin, yaşam tarzı ve gelişmesi en muhtemel olan diyet yoluyla olduğu gibi, çok daha sürdürülebilir ve sorumlu bir yaklaşımdır. Klinik ilaç müdahaleleri genellikle ciddi yan etkilere sahiptir, buna karşın doğal eklemeler ve diyette değişiklikler uzun vadede daha yumuşak ve daha etkilidir.

Çörek Otu Yağı Cilt, Göz ve Saç Sağlığını Geliştirir

Melanin, bir dizi yüzeysel dokuda bulunan önemli bir biyolojik bileşiktir. Bunlar genellikle düşük seviyeli radyasyondan kaynaklanan hasarın önlenmesinde yararlıdır ve genellikle güneş yanması bronzlaşma kaynaklı aşırı UV radyasyonu şeklinde vuku bulur. Çörek otu yağı melanin regülasyonunu ve bununla ilişkili sağlık faydalarını geliştirir. Ayrıca kuruluk ve egzama gibi düşük düzeydeki dermatolojik sorunlardan muzdarip olan cildin durumunu iyileştirebilir – sağlıklı yağların tüketimi genellikle C vitamini ve E vitamini emilimini artırır , cilt , saç ve göz sağlığı ile ilişkilidir.

 

Yazımız burada sona ererken bir kez daha hatırlatmak gerekir ki çörek otu yağınızı soğuk sıkım almalısınız. Aklınıza takılan soru işaretlerini bizlere yorumlar kısmından ulaştırabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.. 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close