İltihaplar

Dil İltihabı

Dil İltihabı, Dil İltihabı Tedavisi, Bitkisel Yollarla Dil İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için dil iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda dil iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Dil iltihabı tedavisi noktasında doğal ve evde uygulanabilir tedavileri inceledim. Kekik çayı ve elma sirkesi dil iltihabı tedavisi noktasında oldukça etkili malzemelerdendir. Umarım faydalı bir yazı olmuştur, iyi okumalar.

Dil İltihabı

Halk dilinde dil iltihabı tıp dilinde ise glossit olarak anılan bu rahatsızlık sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardan değildir. Dil iltihabı dilde pullanma, kızarıklık, yanma, dil hareketlerinde zorluk, dil kenarlarında yara oluşması ve dil üzerinde kabarcıkların oluşması ile anlaşılmaktadır.

Dil iltihaplarının başlıca nedenleri arasında çok fazla sigara kullanmak, çok fazla alkol tüketimi, kortizonlu ilaç kullanımı, çok fazla soğuk yemek yemek, çok fazla sıcak yemek yemek, problemli protez dişler, diş iltihaplanmaları ve vitamin eksikliği olarak sayılabilir.

Dil İltihabının belirtileri görülür görünmez mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Çünkü dilde başlayan iltihaplanmanın boğaza, kulak ve burna kaydığı gözlemlenebilir.

Dil İltihabı TedavisiDil İltihabı

Dil iltihabı ilerlememiş olursa hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat ilerlemiş olan dil iltihaplarında antibiyotik tedavisi şarttır. Dil iltihabı ağızda kötü bir kokuya ve baş ağrısına da sebep olmaktadır.

Bitkisel yolla dil iltihabı tedavisi yapmak isteyen kişiler mutlaka ilk olarak uzman bir doktora görünmeli doktor ilaç vermeyi uygun görürse mutlaka bu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Fakat doktorun kendiliğinden geçer gibi bir düşüncesinden sonra bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Bitkisel Yollarla Dil İltihabı Tedavisi

Elma Sirkesi: Günde 3 kez olmak üzere elma sirkesi bir su bardağı temiz suyun içerisine 3 yemek kaşığı konularak ağız içinde gargara yapılır. Elma sirkesinin mikrop kırma özelliği bulunduğundan dolayı kısa bir sürede dil iltihabının geçtiği görülebilir.

Kekik Çayı: En iyi iltihap sökücü olan kekik dildeki iltihaplanma için de kullanılır. 3 su bardağı su bir cezvede kaynatılarak üzerine bir yemek kaşığı kadar kekik atılır. Daha sonra demlenmeye bırakılır. Bu çay iki kez birer su bardağı içilir.

Çörek Otu Yağı: Çörek otundan imal edilen soğuk sıkım çörekotu yağı dil üzerine küçük temiz bir fırça ile sürülür. Çörek otu yağı dile sürüldükten sonra bir saat hiçbir şekilde su veya gıda alımı yapılmaz. Kısa bir sürede iltihabı kurutmaya yarayacak çörek otunun günde iki kez bu şekilde uygulanması kısa süre içerisinde dildeki iltihabın tamamen geçmesine sebep olacaktır.

 

Dilde meydana gelen iltihap hakkında sizlere sunduğumuz yazımız burada sona ermektedir. Konumuzla alakalı olarak İltihap Nedir? başlıklı yazımızda sizlere genel bilgi vermesi açısından önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close