Dişİltihaplar

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Diş Apsesi, Diş Apsesi Nedir?, Diş Apsesine İyi Gelen Yöntemler

Siz değerli okurlar için diş apsesi nasıl geçer hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda diş apsesi nedir, neden olur, nasıl geçer sorularına cevaplar aradım. Şunu söyleyebilirim diş apsesi ile karşılaştığınızda mutlaka diş doktorunuza gitmelisiniz. Yani evde tedavi edebilir miyim diye hiç düşünmeyin. Elbette iyi gelecek, ağrıyı hafifletecek uygulamalar vardır bende bu uygulamalardan bahsedeceğim.İyi okumalar dilerim.

Diş Apsesi

Hayatımız boyunca karşılaştığımız en önemli sağlık sorunları arasında yer alan ” Diş apsesi ve diğer diş hastalıkları uzun süre boyunca hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Diş sağlığımızın bozulmasında ki en önemli sebepler arasında çürüyen dişlerimizin önemsenmemesi yer alıyor.

Ağızda oluşan çeşitli yaralar ve çürüyen dişlerde biriken zararlı bakteriler zamanla yerini oldukça acı veren ” diş apsesi ” ne bırakıyor.

Diş apsesi nasıl geçer ? Diş apsesinin sebepleri hakkındaki yazımızı sizlerle paylaşmadan hemen önce her türlü diş ve diş eti hastalıklarında öncelikli olarak doktorunuza başvurmanızı önemle belirtiyoruz.

Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi Nedir?Diş apsesinin ağızda biriken zararlı bakterilerin zamanla artması ve diş etlerine zarar vermesi ile oluşur. Diş apsesi kendini göstermesiyle birlikte şiddetli bir ağrı getirir. Bakteriler diş köklerine doğru ilerleyerek, adeta hayatı zehir eder.

Diş apsesinin belirtileri arasında, ağrılar, yemek yeme esnasında apsenin gerçekleştiği bölgede soğuğa ve sıcağa karşı fazla duyarlılık, yanakta ve boyunda şişme, yorgunluk gibi belirtiler yer alır. Diş apsesi aynı zamanda oldukça sinsi bir diş eti hastalığıdır. Apse yapan diş etinde bulunan bakteriler zamanla diş köklerinin ölmesine neden olur. Ölen diş köklerinde ise ağrı kesilir. Ancak bakteriler diğer diş köklerine doğru ilerlemeye devam ederek, ağızda bulunan diğer dişlere ciddi zararlar vermeye devam ederler.

Dişte apse meydana gelmesinin en önemli sebeplerinden biri, ağız sağlığına dikkat edilmemesinden kaynaklanır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması, tıbbi ilaç kullanımının artması ve çeşitli ağız temizliğinin yapılmaması diş apsesi problemlerine neden olur.

Diş apsesine neden olan sebepler arasında, asitli ve şekerli içeceklerin aşırı kullanılması sonucu apse yapar. Yaşantımızda yer alan asitli ve şekerli yiyecekleri minimum düzeye düşürmek diş sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Ağız sağlığına dikkat edilmemesinin ardından oluşan çürük diş kısa sürede apse yapar. Dişlerde çürük olduğunun fark edilmesinin ardından en kısa sürede bir hekime başvurmak ve tedavisini gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Diş Apsesine İyi Gelen Yöntemler

Apse yapan diş, katlanılmaz bir ağrı yapar. Dişte meydana gelen şiddetli ağrıyı bir nebze azaltmak için alternatif tıp yani doğal yolları kullanarak geçici süre azaltılabilir.

Diş apsesi ağrılarına iyi gelen doğal yöntemler arasında en yaygını sarımsak ve karanfildir. Doğanın bizlere armağan ettiği bu muhteşem ikili dişlerde meydana gelen ağrıyı gecici süre azaltarak rahatlamanızı sağlar.Aynı zamanda ağız sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

Sarımsak ve karanfil ile diş ağrısı nasıl geçirilir? Apse yapmış yapmış bölgeye çiğ sarımsağı sıkarak suyuna karanfil ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı ağrı olan bölgeye pansuman yapın. Uygulayacağınız bu yöntem kısa süre ağrınızı dindirecektir.

Diş Apsesine İyi Gelen YöntemlerNane yağı ve karanfil yağı olarak bildiğiniz ve hemen hemen tüm aktar ve eczanelerde bulabileceğimiz bu yağları apse yapmış dişimize uygulayarak, ağrılar geçici süre dindirilebilir.

Doğal yollar ile yapılan pansumanın diş ağrısını azaltmasının ardından en kısa sürede diş hekiminize başvurmanızı aksi halde dişte meydana gelen apsenin sağlığınıza ciddi zararlar vereceğini belirtiyoruz.

Kamuoyunda yapılan araştırmalarımızın ardından diş ve diş eti hastalıkları bakımında vatandaşlarımızın diş hekimlerine başvurma konusunda oldukça çekingen olduğu tespit edilmiştir. Diş apsesi ve beraberinde getirdiği ağrılar ile hastalarımızın diş hekimlerine başvurmalarında herhangi bir çekinecek ve korkacak durum olmadığını dile getiriyoruz.

Diş apsesi rahatsızlığınız sonrası doktora başvurmanızın ardından, hekiminiz bölgeyi uyuşturarak, ağrı veya sızı hissetmeden gerekli operasyonları gerçekleştirerek (Kanal tedavisi, iltihaplı bölgenin temizlenmesi vs…) sizin en yakın sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlar.

Uyarı : Halk arasında bilinen apse yapmış dişe rakı, kolonya ve aspirin gibi çeşitli maddeler konulmasının diş ağrısına bir etkisi olmayacağı gibi diş etinde yanık ve çeşitli hasarlara neden olur.

 

Yukarıda dişte apse durumuna karşı sizlere bazı önerilerde bulunduk ve diş apsesinin ne olduğunu aktardık. Yazımız sizlere yardımcı olması amacı ile hazırlanmıştır ve tıbbi bir reçete değildir. Her zaman bir doktora danışmak gerektiğini unutmamanız gerekir.  Sağlıklı günler dileriz.

Konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımıza bakılabilir.

Diş Apsesi Patlaması

Gebelikte Diş Apsesi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close