Diş

Diş Apsesi Patlaması

Diş Apsesi Patlarsa, Diş Apsesi Patlarsa ne Olur?

Siz değerli okurlar için diş apsesi patlaması hakkında bir yazı hazırladım. Bildiğimiz gibi diş apsesi  dişin kök bölümünde yahut diş eti ile diş arasında oluşan enfeksiyonlardır. Bu problem , dişin çürümesiyle dişlerde meydana gelen çatlaklardan ve kırılmalardan kaynaklı dişlerin içerisine giren bakterilerin köke ulaşmasıyla oluşur. Diş apsesinin neden oluştuğunu bu şekilde kabaca tarif ediyoruz. Peki esas sorumuz olan diş apsesi patlarsa ne yapmalıyız , ne olur sorularına da makalemizde cevap aradım. Umarım faydalı olur. İyi okumalar dilerim.Yazıma başlamadan önce mutlaka dişiniz apse yaptıysa diş doktoruna gitmelisiniz. Zaten sizin sürecinizi takip edecektir.

Diş Apsesi Patlarsa

Birçok insanın vücudunun en hassas bölgesi dişlerdir. Elini incitse çalışırlar ama diş ağrısı vurdu muydu çalışmak imkansızdır. Dişlerde çıkan en ufak rahatsızlıkta bireyin tüm günü ziyan olabilir. Bu rahatsızlıklardan birisi de Diş apsesidir. İltihap sıkıntılı bir vatandaş olduğundan patlaması da epeyce sıkıntı teşkil eder. Hele de daha patlamadıysa.

Diş Apsesi PatlarsaDiş apsesinin en dayanılmaz süreci patladığı süreçtir. Patlayan apsenin, dudak içinde, diş etleri üzerinde veyahut suratınızın herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişliğin fazla bulunduğu yerden akmış olmasıdır. Buna dayanarak iltihabın akış yönünün olduğu bölgeye yakın olan dişlerde problemler oluşmasını sağlar. Bunun önüne geçebilmek için bireyin doktora görünmesi gerekir. Müdahale ne kadar erken olursa dişlerinizin kurtarılma olanağı o kadar artar. Diş apsesi yalnızca diş hekimleri tarafından tedavi edilebilir. İltihabın yayılmasını önleyebilmek için öncelikle diş hekiminizin önereceği bağışıklık sisteminize uygun antibiyotik desteği alınmalıdır. Patlama noktasına uzak bir çıban ağzınıza hüküm sürmüşse apsenin açılması ve içerisinde ki iltihabın akıtılması ve ardından dren uygulanmalıdır. Enfeksiyonun meydana geldiği dişin kanal tedavisi operasyonuyla tedavi edilmesi, kökten çekilmesi iltihap sorununa bir son verecektir.

Diş Apsesi Patlarsa ne Olur?

Operasyonun ardından hasta belirli bir süre muayeneye çağırılır. Birçok birey her diş problemini apse sanmaktadır. Neredeyse her vatandaş; dişi ağrısını, diş minesinde ki problemi, diş etinde meydana gelen kanamayı vb. her şeyi diş apsesi sanmaktadır. Lakin iltihap; dişinizin ırzına geçen çürüğün bünyesinde bulundurduğu mikropların diş yapısında yer alan damar ve sinirlerde kayıp oluşturması ile oluşur. Kapalı alanda kalmayı sevmeyen bu düşmanlar giderek artar ve sayıları artan mikroplar güya nefes almak ister. Bu nedenle kök ucundan harekete geçerek çene kemiğine damlar. Çok çok ileri vakalarda bu iltihap çenenizin ve yüzünüzün şişmesine yol açmaktan çekinmezler. Diş kökünüze çöreklenen bu iltihap, geceleri genişleyen damarlara bağlı olarak çok şiddetli ağrılar yaşatır. İltihabın seviyesi bu dereceye geldiği takdirde kanal tedavisinden başka çıkar yol kalmamış oluyor. Maalesef ki bu seviyede ki iltihaplar ilaç tedavisi ile geçmemektedir. Tek çıkar yol kanal tedavisi ile iltihaplı dişin kökünden çekilip alınması ve diş etinin derinlemesine temizlenmesidir.

Diş Apsesi Patlarsa ne Olur?Bunlara ek olarak diş eti rahatsızlıklarının ilerleyen aşamalarında iltihap görülmesi de olasıdır. Ağızda oluşacak diş taşı ve plak sonucunda diş etleri infilak eder ve bireyin dişlerini çevreleyen kemik erimeye başlar. Daha sonra bu kısımda bir tıkanıklık oluşur ve o bölgede vuku bulan iltihap kendini dışarı atamaz. Dolayısıyla dişin çevresi şişer. Bu dokular kemikle kıyaslanacak kadar sert olmadığından zamanla patlar ve bu süreçte yüzünüz şişmez. Bu durumda doktorun yazacağı antibiyotikler iltihabın ağzınızda dilediği gibi hüküm sürmesini engeller lakin tamamen ortadan kaldırmaz. Buna dayanarak ise doktorun iltihabı operasyonla akıtmaktan başka yolu yoktur.

 

Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerektiğini yineleyerek yazımızı burada bitiriyoruz. Yazımız ile bağlantılı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilir ve daha ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz. Acil şifalar dileriz.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Ağızda Apse

BOĞAZDA APSE

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 thought on “Diş Apsesi Patlaması”

  1. BEN OKULDAYKEN DİSİM ZONKLAMAYA BASLADİ
    SİMDİCİSENEVE GELDİM AGRİSİ GECİYOR GİBİ OLUYOR AMA İCİNDE BEYAZ SEYLER VE.KAN VAR BU ACABA İLTİHAPMİDİR YOKSA DAHA CİDDİ BİR DURUM OLABİLİR Mİ NASİL TRMİZLEYEBİLİRİM
    CUNKU DİSİM BAYA DERİN YARDİM EDİN

Close