Dişİltihaplar

Diş Apsesi Patlarsa

Diş Apsesi Patlarsa, Diş Apsesi Nedir?, Diş Apsesinin Belirtileri Nelerdir?

Siz değerli okurlar için diş apsesi patlarsa hakkında bir yazı hazırladım. Diş apsesi ve apseler hakkında hazırladığım makaleler dizisine bir yenisini daha ekledim. Diş apsesi zaten problemli bir hastalıkken bir de patlarsa sorusu hepimizin canını sıkan bir sorundur. Yazımda diş apsesi nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, diş apsesi patlarsa ne yapmak lazım gibi sorulara cevaplar aradım. Zaten diş apsesi oluşumundan sonra hemen doktora gitmemiz gerekmektedir. Bundan kaynaklı doktorunuz zaten diş apsenizi takip edecektir. Diş apsenizde patlarsa size aktaracaklarımın yanında mutlaka doktora gitmelisiniz. İyi okumalar.

Diş Apsesi Patlarsa

Diş etinde oluşan apse nedeni ile çoğu zaman kişiler zorlu anlar yaşamak zorunda kalabilirler. Ağız içerisinde enfeksiyon nedeni ile oluşan iltihaplı şişlik apse oluşumunu ortaya çıkartır. Diş apsesi patlarsa, ağız içerisinde veya dudak içinde apse neredeyse o bölgeye iltihap yayılır. Bu durum nedeni ile ağız içerisinde farklı dişlerde yeniden iltihap oluşması kaçınılmaz olur.

Dişin çürümesi nedeni ile diş etinde apse oluşumu sık rastlanan bir durumdur. Ağrı ve şişkinlik nedeni ile kişilerin rahatsızlık duymasına neden olan bu durum karşısından antibiyotik kullanılması gerekebilir. Apsenin kendiliğinden patlaması durumunda ağzınızın içerisinde iltihap oluşacağı için önlem almanız ve dişlerinizi fırçalamanız temizlenmesine yardımcı olur.

Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi PatlarsaDişlerin zamanla çürümesi sonucunda oluşan enfeksiyon ve mikroplar nedeni ile iltihaplanma ortaya çıkar. Bu durumda diş eti şişer ve kızarıklık oluşur. Şişlik içerisinde bulunan iltihap nedeni ile kişinin ağrı gibi şikayetleri olabilir. Oluşan diş apsesi nedeni ile çürüyen dişin çekilmesi mümkün olmayabilir.

Çürüme nedeni ile oluşan diş apsesinin tedavi edilmesi gerekir. Aksi durumda dişin çekilmesi mümkün olmayacağından antibiyotik tedavisi ile iltihabın kurulması ve şişliğin inmesi sağlanır. Diş ağrısı nedeniyle doktora gidenlerin çoğu ilk olarak apse nedeni ile tedavi olduktan sonra dişe müdahale edilir. Bu durumda kişinin ağrılarının azalması da sağlandığı için daha rahat işlem yapılabilir.

Diş Apsesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı çürüme nedeni ile olabileceği gibi diş apsesinin belirtileri arasında da yer alır. Diş apsesi olan kişilerde şu belirtiler gözlenir;

  • Diş etinde ve çenede oluşan şişlik,
  • Devam eden ve ağrı kesici ile de geçmeyen ağrı,
  • Yemek yerken dişe baskı uygulanması ile ağrı oluşması,
  • İltihaplı şişliğin ağrıması ve büyümesi,
  • Ateşli durumun oluşması şeklinde olabileceği gibi ilerlemesi durumunda bu durum daha da farklı belirtiler göstererek mutlaka müdahale edilmesi gereken aşamaya gelir.

Dip apsesi olanların tedavi için antibiyotik kullanması kısa sürede sonuç alınmasına yardımcı olacağı için uzman doktorlar tarafından ilk aşamada önerilen tedavi şeklidir.

 

Diş apsesi dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu yazımızdan da anlaşılmıştır. Bu açıdan doktorunuza danışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Apse İçin Antibiyotik

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close