Dişİltihaplar

Diş Eti İltihabı

Diş Eti İltihabı, Diş Eti İltihabı Neden Olur,Diş Eti İltihabını Tedavisi, Çene Kemiğine Kadar İlerlemiş iltihap Tedavisi

Siz değerli okurlar için diş eti iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda diş eti iltihabı nedir, neden oluşur, tedavisi nasıl gerçekleştirilir, ne iyi gelir gibi sorularla makalemi destekledim. Diş eti iltihabının belirtileri de yazımda detaylı şekilde inceledim.  Çene kemiğine kadar ilerlemiş iltihaplanmalar oldukça sancılı olmaktadır. Budan kaynaklı iltihaplanmaların tedavisini fark eder fark etmez hızlıca gerçekleştirmeliyiz.İyi okumalar dilerim.

Diş Eti İltihabıDiş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, bütün canlıların yaşamak için yemek yemeye ve bunu sindirmeye ihtiyaçları vardır. İşte bu sindirim ilk başladığı nokta dişlerdir. Diş sağlığı insan sağlığında en önemli unsurların başında gelir. Sağlıksız bir diş yapısına sahip olay bireyler fizikler görüntülerinde sorun olacağından, kişilerle iletişime geçmede çekingen davranmakta yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca diş rahatsızlıkları ilerde daha ciddi sağlık sorunları nada neden olacağını unutmayın.

Diş eti iltihabı olduğunda dişte ve ağızda görülen genel sorunlar ise;

  • Ağız kokusu
  • Ağızda görülen genel enfeksiyonlar
  • Diş etlerinde çekilme
  • Diş çürümesi

Diş Eti İltihabı Neden Olur

Diş eti iltihaplanmasına neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse; Diş çene kemiğimize lifler ve sinirler sayesinde sıkı bir şekilde bağlanır. Lifler dişlerin içine kadar girer bu sayede diş ile çene arasında sıkı bir bağ olur. Zamanla diş bakımı yapılmayan dişlerde çürümeler başlar, çürüyen diş zamanla iltihaba dönüşür. İltihap çürük olmayan dişte de diş eti iltihabı görülme olasılığı daima vardır.

Diş eti iltihabı nasıl oluşur sorusuna verilecek cevap ise diş üzerinde dental plak diye adlandırılan tabakanın oluşması engellenmese, zamanla diş eti taşları oluşur, oluşan bu taşlar ilerde diş eti iltihabı oluşmasına zemin hazırlayarak diş eti iltihabına sebep olur.
Diş eti iltihabının oluşmaya başladığı ilk döneme verilen ad gingivitis denir. İltihabın oluştuğu bu ilk evrede durum fark edilir ve oluşan plağı temizlenirse dişler tekrardan eski sağlığına kavuşur. Düzenli şekilde 6 ay ayda bi yapılan diş bakımı bu noktada çok önemlidir.

Diş Eti İltihabını Tedavisi

Diş bakımının yapılmaması ve dişlerin düzenli şekilde fırçalanmaması sonucu ağızda oluşan bakteri plağı kalsiyumla birleşerek diş taşlarının oluşmasına sebep olur. Bu diş taşları iltihabın artarak çene kemiğine kadar uzanmasını sağlar. Tabi iltihabın oluştuğu bu dönem genel olarak ağrısız geçer ve hastalar bu dönemi çoğu zaman fark etmezler. İlerleyen iltihap çene kemiğine kadar ulaşarak  dişlerin sallanmasına, diş etlerinin çekilmesine, dişlerin çürümesine sebep olur.

Çene Kemiğine Kadar İlerlemiş iltihap TedavisiDiş eti iltihabı tedavisinde mutlaka doktor kontrollünde antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Ama diş eti iltihabı antibiyotik tedavisi mutlaka doktora danışılarak yapılmalıdır.

Diş eti iltihaplanması ilerlemediği sürece yada diş eti çekilmesi sürecine girmediğinde tedavi dilmesi kolaydır. Diş hekimleri tarafından iltihabın kurutulması ve ağrının kesilmesi için önerilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler etkili olur ama asla uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Bir diş hekime ne diş eti iltihabı ağrısı nasıl geçer diye sorduğunuzda tabii sizlere alternatif yöntemleri söylemeyecek, medikal yöntemlerden bahsedecektir. Sizlere diş eti iltihabı doğal yöntemlerle nasıl geçer sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Nar suyu diş eti iltihabı tedavisinde alternatif tıp alanın sıkça kullanılmaktadır. Günde 3 defa yüzde yüz nar suyunu ağza aldıktan sonra bir süre bekleyerek gargara yapmak esasına dayanır. Kısa sürede iltihabın azaldığına ve ağrının durduğunu görebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise diş fırçalama sürecinde dağ kekiği suyu ile dişleri ve diş etlerinide fırçalamaktır. Dikkat etmeniz gereken kural ise kekik suyunu mümkün oldukça yutmamaya çalışmalısınız.

Çene Kemiğine Kadar İlerlemiş iltihap TedavisiDiş Eti İltihabını Tedavisi

Çene kemiğin kadar ilerlemiş olan diş eti iltihabında mutlak tedavi yöntemi periodantal cerrahi yöntemi ile mümkündür. Bu yapılan cerrahi müdahalenin başarılı olması ise ilerleyen dönemlerde ağız ve diş bakımının düzenli yapılmasına bağlıdır. Ağız ve diş bakımı düzenli yapılmadığında iltihabın tekrar ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir.

Sonuç olarak diş eti iltihabı antibiyotik ile iyileşecek diye bir kurak yoktur alternatif tıp yöntemleri ilede diş eti iltihabı rahatlıkla tedavi edilebilir. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorununa verilecek diğer bir cevap ise ağız ve diş bakımının düzenli yapılması 6 ayda bir diş hekimine görünmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

 

Diş ve diş eti sorunları önem arz etmektedir ve bundan kaynaklı doktorunuza danışmanız muhakkak gereklidir. Bazı iltihap ve apse durumları küçük gözükebilir ama ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Umarım yazımız bu açından bilgilendirici olmuştur. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Diş Eti İltihabı Nedir?

20 lik Diş İltihabı

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close