Dişİltihaplar

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Diş Eti İltihabı Nedir ?, Diş Eti İltihabı Belirtileri, Diş Eti İltihabının Nedenleri, Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer ?

Siz değerli okurlar için diş eti iltihabı belirtileri hakkında bir yazı hazırladım. Bildiğiniz gibi diş eti iltihabı hakkında bir çok yazı oluşturdum. Bu yazımda da diş eti iltihabı belirtileri hakkında bir yazı hazırladım.Ayrıca yazımda diş eti iltihabı nedir, diş eti iltihabı belirtileri nelerdir, oluşmasının nedenleri nelerdir, nasıl geçer, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradımDiş Eti İltihabı Nedir ?. Diş eti iltihabı en çok karşılaşılan ağız hastalıkları arasındadır. Diş eti iltihabı belirtilerinin tamamını size aktardım. Bu belirtilerden herhangi bir tanesini yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. İyi okumalar dilerim.

Diş Eti İltihabı Nedir ?

Diş eti iltihabı, ağızda oluşan bakteriler sebebiyle oluşan ağız ve diş hastalıklarından bir tanesidir. Zamanla diş eti iltihabı olan ağızda oluşan hastalık oldukça önemli hale gelmiştir. Milyonlarca insanda görülen bu rahatsızlık oldukça ciddi sonuçlar doğurabileceği gibi tedavisi de mümkün olan bir hastalıktır.

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Diş eti iltihabı oluşan bölgede diş etinde gözle görülür bir renk değişimi meydana gelir. Koyu kırmızı renk halini alan diş eti, zamanla şişerek rahatsızlık verir. Diş etinde meydana gelen şişlik ve renk değişimi bazı durumlarda ağrı yapmaz. Bu nedenle fark edilmesi, güçleşir.

Diş eti iltihabının yaşanmasının ardından başlıca belirtilerinin arasında ağız kokusu yer alır. İlerlemiş hastalıklarda ağızda metalik bir tat bırakır.

Dişlerde iltihap yaparak, diş çürümelerine yol açar. Dişlerde apse yaparak, sağlıklı diş köklerine kadar ilerler.

Gün içinde gerçekleştirdiğimiz beslenme ihtiyacı sırasında yemek yemeği zorlaştırır.

Diş etlerinde kanama meydana gelir. Dişlerin fırçalanmasının ardından diş etlerinde kanamalar artar.Bazı durumlarda yüksek ateş yapar.

Diş Eti İltihabının Nedenleri

Diş eti iltihabının nedenleri arasında şüphesiz ki en önemlisi ağız ve diş temizliğine gerekli önemin verilmemesi yer alır. Yüksek miktarda, asit ve şeker içeren ürünlerin tüketilmesi, ağızda bakteri oluşturarak, diş plaklarına neden olur. Diş plakları çürük dişlerde daha fazla ilerleyerek, temizlenmesini güçleştirir.

Diş eti iltihapları diş hücrelerinin hızlı yenilenmemesine bağlı olarak oluşabilir. Diş hücrelerinin yeterli sürede yenilenmemesinin nedenleri arasında, sigara ve alkol gibi ağız sağlığına zararlı ürünlerin sık kullanılmasıdır.Sigara kullanımı hücrelerinde yenilenmesini engellediği gibi ağız tadını değiştirerek, ağızda koku yapar.

Vücudumuz ihtiyacı olan vitaminleri yeterli düzeyde almadığı zaman, diş etlerinde iltihaplar meydana gelir. Bu nedenle C ve D vitaminleri oldukça önemlidir.

Zamanla gelişen vücudumuzda yaşanan hormon değişiklikleri, dişleri de etkiler. Hamilelikte kadınların gerekli vitaminleri almaması durumunda, diş etlerinde çekilmeler meydana gelerek iltihap kapmasına neden olur.

Hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar zamanla diş etlerine zarar verir. Kanser vb. ağır hastalıklar bağışık sistemini zayıflatır. Zayıflayan bağışıklık sisteminde diş plaklarının oluşması daha mümkün hale gelir.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer ?

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer ?Diş eti iltihabını azaltmak, iltihabın oluşmasını önlemek için günlük düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması ve dişlerde kalan artıkların temizlenmesi gerekmektedir.

Zaman zaman tuzlu su hazırlayarak ağzınızda gargara yaparak bakterilerin oluşmasını engelleyin.

Sağlıklı beslenerek C vitamini almaya özen gösterin.

Sarımsak her derde deva olduğu gibi diş sağlığında da azımsanmayacak bir önemi var. Yeterli düzeyde sarımsak ve bal tüketmelisiniz.

Uyarı : Diş eti iltihabı oldukça ciddi bir kadar hastalık olup, zamanla tüm dişleri etkilemektedir. Tedavisi gerçekleşmediği müddetçe, bölgesel olmaktan çıkarak, ağızda bulunan bakteriler, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.

Ağız ve diş hastalıklarında öncelikli olarak aile hekiminize başvurmanızı önemle belirterek, Her türlü sağlık problemlerinizde gerekli tanı ve tedavinin hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder acil şifalar dileriz.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 thought on “Diş Eti İltihabı Belirtileri”

  1. Diş etlerimde iltihap var ama bir türlü geçmiyor. Bunun için önereceğiniz bir yöntem yada tarif varmı

Close