Dişİltihaplar

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı Nedir?,Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer, Diş Eti İltihabı Diş Kaybına Neden Olabilir

Siz değerli okurlar için diş eti iltihabı hakkında hazırladığım  yazılarıma bir yenisini daha inceliyorum. Diş eti iltihabı hakkında gerçekleştirdiğim araştırmaların ışığında hazırladığım makalelerin tamamını internetten ve diğer açık kaynaklardan elde ettiğim bilgilerden oluşmaktadır. Bu yazımda da diş eti iltihabı nasıl geçer sorusuna cevap aradım. Ayrıca yazımda diş eti iltihabı nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl geçer, ne iyi gelir gibi sorularla makalemi destekledim. Umarım konu hakkında herhangi bir soru işareti bırakmayacak nitelikte bir makale oluşmuştur. İyi okumalar dilerim.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti kanaması , diş eti iltihabının belirtisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun için her türlü hastalıkta olduğu gibi önce bir hekime danışıp iltihabın ne aşamada olduğu öğrenilir. Genelde metronidazol türü bir antibiyotik verip,diş temizliği yapılıp, bakterileri hemen bertaraf ettirilir. Bundan sonra tekrar olmayacağı anlamına gelmez. Diş hekiminin verdiği direktifler doğrultusunda ağız ve diş temizliği doğru ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Diş Eti İltihabı Nedir?Günde iki defa diş taşlarını ve kalıntıları dışarıya atacak şekilde, tek yöne doğru, üstteki dişler için aşağıya, alttaki dişler için yukarıya doğru dişler fırçalanmalıdır. Diş aralarının temizlenmesi için mutlaka diş ipi ya da diş ara yüz fırçaları kullanılmalıdır. Bunlar sayesinde dişlerin arasında yemek kalıntılarını uzaklaştırarak plakların oluşumuna engel olunur. Diş eti iltihabı nedir, diş eti iltihabı nasıl oluşur, diş eti iltihabının sebepleri nelerdir sorusuna cevap arayan pek çok kişi İnternet’ten araştırma yaparak yada diş doktoruna sorular sorarak diş eti iltihabı ile alakalı cevaplar aramaktadır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer

Ağzın tamamıyla bakteriden arındırılması için gargaralar tercih edilmelidir. Özellikle gece yatmadan önce yapmak tüm gün içindeki kirliliği alıp götürür. C vitamini tüketimini arttırmak diş eti iltihapları varken çok önemlidir. Bu sayede diş  etinin ihtiyacı olan yenilenme sürecinde destek görür. Evde yapabileceğiniz bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat karışımı çok iyi bir antiseptiktir.

Karbonatla su ile gargara yapmak bakterileri öldürmeye yöneliktir. Bunun dışında Hindistan cevizi yağı, muz kabuğu ve çay ağacı yağı diş etleri için düzenli kullanım sayesinde iyileştirici özellik taşır. Sürerek kullanmak gerekmektedir. Bir süre ağızda tuttuktan sonra ağız çalkalanabilinir.

Diğer bir hem doğal hem de kolay yöntem ise;1,5 tatlı kaşığı dağ kekiğini, 1,5 su bardağı suda 5 dakika kaynatıp, ılıdıktan sonra süzüyorsunuz. Her öğünden sonra ağzınıza bir miktar bu sudan alıp dişleri ve etlerini bununla fırçalıyorsunuz. 3 gün içinde etkisini hızla görebilirsiniz. Eğer gün içinde böyle imkânlarınız yok ise ağzınızı sadece suyla çalkalamanız bile faydalıdır.

Diş Eti İltihabı Diş Kaybına Neden Olabilir

Diş Eti İltihabı Diş Kaybına Neden OlabilirHer şeyi denediniz ve diş etleriniz hala kanıyorsa diş hekiminize giderek tedavinizi söylenen göre yönlendirmeniz gerekir. Diş hekimin ilk yapacağı düzgün bir diş temizliğidir. Fayda sağlanmazsa küretaj denilen yöntem; aralık kalan diş eti ve diş arasına kanca gibi bir alet sokularak oradaki iltihapların derinlemesine temizlenmesi yöntemine gidilir. Parça parça iltihap keselerinin çıktığı gözle görülür. Diş eti ve diş birbirinden iyice ayrılmışsa ve artık birbirine tutunamıyorsa araya yine yemek artıkları ve bakteriler dolabilir. Bu yüzden sağlam yere yani birbirine tutunan yere kadar diş etleri sıyrılarak kesilme yöntemiyle ameliyat edilip diş kaybı oluşmamasının önüne geçilmeye çalışır.

Sağlıklı diş eti dokusu zamanla büyür. Doğru bir şekilde dişi tekrar kaplaması için diş ile diş eti arasına ağ gibi bir sistem gerilir. Tekrar eski görünümüne sağlıklı olarak kavuşur. Eğer sistem tamamen çökmüş ise ciddi bir ameliyat olan yumuşak doku nakli yapılır. Yanak içi ve damaktan alınan dokular diş etlerinin yerine konur. Yarı ölü durumda olan, işlevini yerine getiremeyen, tamamen bakteriler tarafından kuşatılmış ve ağızda bulunmasının tüm beden sağlığına olumsuz etkisini kaybetmek için bir an önce diş etlerinin yerine yeni vücudun parçası olan dokular dikilerek ağız sağlığının korunması amaçlanır.

Diş eti sağlığı yazımızdan da anlaşılacağı üzerine son derece önemlidir. Diş eti sağlığınızı korumak için elinizden geleni yapmalısınız. Yazımız bu açıdan umarım işinize yaramıştır. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close