Dişİltihaplar

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş Eti İltihabı Nedir?, Diş Eti İltihabı Neden Olur?, Diş Eti İltihabı Belirtileri , Diş Eti İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için diş eti iltihabı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda diş eti hastalıklarından en çok karşılaşılan diş eti iltihabını detaylıca inceledim. Makalemi diş eti iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl gerçekleştirilir sorularına cevap aradım. Diş eti iltihabı yaşadığınızda mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz. En genel anlamıyla yazıma başlamadan önce de şunu belirtmek isterim ki diş fırçalamak diş eti iltihabının önüne geçecektir. İyi okumalar.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Dişler ve ağız, belkide en fazla bakterilere maruz kalan bölgelerden biridir. Diş eti iltihabı, dişlerin üzerinde bulunan deride ortaya çıkan iltihaplardır. Kısa sürede tedavi edilmezse diş kayıplarına neden olabilir. Enfeksiyonlar hızla yayılabilen hastalıklardır ve diş etinde bulunanlar da sadece diş kayıplarına değil, boğaza, kulaklara ve hatta lenf bezlerine kadar da yayılabilirler.

Diş eti iltihabı tedavisi uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde de, kan tahlili ve konsültasyon istenilebilir. Bütün enfeksiyonlar tehlikelidir ve vakit kaybedilmeden, uzman doktorlar tarafından incelenerek, tedavi edilmelidirler.

Diş Eti İltihabı Neden Olur?

Dişlerimiz gün içerisinde yiyip içtiklerimizden dolayı sürekli olarak bakterilere maruz kalırlar. Bu yüzden de enfeksiyona en açık bölgelerdir.  de bakterilerdir. Bu yüzden düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ancak, dişleri temizlerken de çok sert davranmamalı ve diş etlerine zarar verirmemeli.

Diş hekiminiz, doğru diş macunuz, doğru diş fırçası ve doğru diş Diş Eti İltihabı Nedir?fırçalama teknikleri ile ilgili olarak size ayrıntılı bilgi verecektir. Bu bilgiler dışında, diş etinize ve diş minenize zarar verecek temizleme macunlarından ve sert fırçalardan uzak durmayı ihmal etmemelisiniz. Diş eti hastalıkları dişlere doğru ve yeterli bakım yapılmadığı için olur. Bunun yanı sıra, bazı hastalıklar da diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu gibi sorunlarınız olduğu takdirde, tam kan sayımı yapılmasını da doktorunuzdan isteyebilirsiniz. Diğer bir etken de, başkasında bulunan enfeksiyonların temas yoluyla da bulaşabilir. Sık sık dişlerinizi fırçalamalı, bağışıklık sisteminizi yüksek tutmalısınız.

Diş Eti İltihabı Belirtileri 

  • Diş minesi üzerinde beyaz ve parlak lekeler,
  • Diş etinde şişlik, hassasiyet ve kırmızılık,
  • Diş fırçalamadan sonra ya da diş ipi kullandıktan sonra kanama,
  • İlerlemiş vakalarda kötü koku.

Diş Eti İltihabı Tedavisi

  • Bol su tüketimi,
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotik ve gerekirse yan ilaçlar,
  • Diş ve ağız temizliği, bakımı,
  • Yine doktorunuzun önereceği şekilde gargara kullanımı. Düzenli olarak, diş, ağız ve hatta dilinizin de temizliğini yaparak hastalıktan korunabilirsiniz.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Diş ve Diş Eti İltihabı Nedir başlıklı yazımız konu ile alakalı olarak size daha fazla bilgi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close