Dişİltihaplar

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş Eti İltihabı Nedir , Diş Eti İltihabının Belirtileri

Siz değerli okurlar için diş eti iltihabı nedir sorusuna cevap aradım. Yazımda diş eti iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir gibi sorularla makalemi destekledim. Yazımda diş eti iltihabı hakkında detaylı bir çalışma gerçekleştirdim. En yaygın diş eti problemlerinden biridir, diş eti iltihabı. Umarım sizlere diş eti iltihabı nedir sorusuna faydalı cevaplar vermişimdir. İyi okumalar dilerim.

Diş Eti İltihabı Nedir 

En yaygın diş eti hastalıklarından olan diş eti iltihabı tıbbi adıyla gingivitis, ağız ve diş temizliğinin düzgün ve düzenli yapılmamasından dolayı oluşur. Diş eti iltihabı nedir sorusuna verilecek en iyi cevap, özellikle diş fırçasının girmesinin  mümkün olmadığı dişlerin aralarından başlar. Ayrıca diş plağı, diş sıralamasının bozukluğu, yanlış uygulanan protezler, ağızdan nefes alma, diş etine batan veya tahriş eden yabancı cisimler ve bununla birlikte gelişen bakteriyel enfeksiyonlar, diş taşı gibi etkilerde diş eti iltihabına neden olur.

Diş Eti İltihabı Nedir?İleri ki safhalarda diş etinin iyice geriye çekilerek dişi tutan ortamın tamamen bozularak, diş kayıplarına ve çene kemiği erimesine neden olur. Tüm bunlara neden olan zararlı bakterilerdir. Diş etinin dişleri ağızda tutmanın görevinin yanında, bir şey  yerken ve içerken dişe gelen darbelere süspansiyon görevi yaparak, darbeleri emmesidir. Diş eti sağlığı bozulmuş bir kişi özellikle sert olan bazı yiyecekleri yerken dişlerinde kırılma ya da dişin yenen yiyecek üzerinde kalma gibi zor durumlarla karşılaşabilir.

Diş Eti İltihabının Belirtileri

Televizyondaki reklamlarda sıklıkla görülen diş eti kanamalarına yönelik uyarılar aslında çok ciddi gibi algılanmasa da, tedavi edilmezse zaman geçtikçe bu hastalıktan dolayı kalp krizine yakalanma olasılığı sağlıklı diş eti olanlara göre yüzd 25 daha fazladır. Fırçalama sırasında kanamaya ek olarak aynada bakınca; diş etinde şişkinlik, kırmızılık hatta morarma, ateş gibi yanma hissede bilinir. Dişte ise beyaz lekelenme ve diş etini yukarı ya da aşağı iten sarı diş taşları göze çarpar. Şekerli yiyecek ve içecekler, karbonhidratlar diş taşlarının ve plaklarının oluşmasını hızlandırır.
Sağlıklı bir ağızda diş etleri pembe renkte olmalıdır. Dişlerin rengi ve tonu ise genetiğe göre değişebilir.

Vücudumuzda her organ ve doku kendi kendine yenileme yetisine sahiptir. Diş etlerini yenileyen C vitaminin eksikliği kendini hissettirir. Dolaşım bozukluğu, sigara tüketimi rejenerasyonu etkiler. Hormonsal değişiklikler, özellikle kadınlarda hamilelik ve menopoz gibi durumlar diş etlerinde iltihaplara neden olabilir.. Bunun yanında bağışıklık sistemi hastalıkları da ağız florasını bozarak diş eti sağlığını bozabilir.

Diş Eti İltihabının BelirtileriYemek yerken değişik tat alma ve makarna bile çiğnerken diş etinin kanaması durumun ciddiyetini ortaya koyar. Kandan, diş taşlarındaki bakteriler ve yemek artıklarının ağızda kalmasından dolayı oluşan nefesteki kötü koku ise ister istemez insanlarla olan karşılıklı iletişimimizde rol oynar. Güven kaybına sebebiyet verebilir. Diyaloglara girmede sıkıntı yaratabilir.

Diş eti iltihabının daha ilerleyen dönemlerinde ise diş diziliminde bozulmalar görülür. Dişler sallanmaya başlar. Öne, yana veya arkaya doğru yaslananlar olur. Düşmese bile ağızda hareket etmesi rahatsızlık verir. Yemek yerken tedirginlik yaratır. Konuşma bozukluğu, bazı seslerin yanlış çıkmasına neden olur. Ağız olması gerektiği gibi düzgün kapanmaz. Aşırı tükürük üretimi görülür. Yutkunma güçlüğü çekilir. Ayrıca ara sıra sebepsiz ateş yükselmesi gözükür ki bu da vücudun savunma mekanizmasını düşürdüğünün en önemli göstergesidir.

Yazımızın burada sonuna gelirken konumuzla alakalı olarak Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Sizlere faydaları bilgiler vermeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayınız.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close