Dişİltihaplar

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş iltihabı, ağızdaki bakteriler sonucu meydana gelen bir sorundur. İltihabın yoğunluğuna göre oldukça ağrılı bir hastalık dönemi geçirilebilir. Diş iltihabı üzerinde durulmadığı taktirde bütün vücutta rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilecek bir sağlık sorunudur.

Diş İltihabının Belirtileri

Diş iltihabının belirtileri arasında en sık rastlanan diş bölgesinde sürekli hissedilen ağrı ve zonklama hissidir. Bunun dışındaki belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ağız bölgesinde morarma, şişme ve boyna kadar inen sürekli hissedilen ağrılar
  • Ağızda oluşan kötü kokular
  • Sıcak veya soğuk gıdaların tüketiminde artan şiddetli ağrılar
  • Konuşma esnasında ağızda yanma hissi
  • Ateşlenme ve halsizlik hissi

Diş İltihabının Nedenleri

Diş iltihapları özellikle çürük dişlerde bakterilerin çoğalması ve sağlıklı diş eti dokularının zarar görmesi sonucu oluşur. Diş ve diş eti bakımı düzenli ve olması gerektiği gibi yapılmaması sonucu iltihaplanma meydana gelir.

Dişlerimiz ve diş etlerimiz de vücudun bir parçasıdır ve bu parçaların da gerek duyduğu protein, mineral, vitamin vb. ihtiyacı olmaktadır. Eğer ihtiyaç duyulan bu maddeler vücudumuza alınmazsa dişlerimizde ve diş etlerimizde başta çürüme ve iltihaplanma olmak üzere çeşitli hastalıklar görülme ihtimali yükselir.

dis-iltihabi-nasil-gecer-dis-iltihabina-dogal-cozum-300x211

Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş iltihaplarının başlıca nedeni bakterilerdir ve bakterilerin yol açtığı hastalıklarda öncelikli başvurulan tedavi yöntemi antibiyotiklerdir.

Diş İltihabına Hangi Antibiyotikler İyi Gelir?

Diş iltihabı için antibiyotik kullanırken bilinçsiz antibiyotik tüketiminden kaçınmalı, doktor kontrolünde kişi için uygun olan antibiyotik reçetede belirtilen kullanım şekline uyularak tüketilmelidir. Diş iltihabı tedavisinde başlıca kullanılan antibiyotikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Apranax diş ağrılarında sıkça kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesici özelliği nedeniyle diş ağrılarının geçirilmesinde doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Diş ağrısı için ağrı kesici olarak kullanıldığında bol su ile yutulması gerektiği belirtilmektedir.
  • Amoklavin solunum yolu rahatsızlıkları için çok güçlü bir antibiyotiktir. Hastaya 8 saate kadar ağrılarından kurtulma imkanı sağlamaktadır.
  • Augmentin, diş iltihabı şikayeti ile doktora başvuranlara ilk verilen antibiyotiklerdendir. Rahatsızlığın başladığı ilk hafta augmentin ile tedavi sürecine geçilir.

Yukarıdaki paylaştığımız antibiyotikler dışında Rovamycine, novalgin, majezik, arveles, minoset, dolphin, aspirin, vermidon, parol isimli ağrı kesici özellikteki antibiyotikler de diş ağrısını ve iltihapları geçirmek için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Etiketler
Devamını Gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close