Dişİltihaplar

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş İltihabı İçin Antibiyotik, Diş İltihabının Belirtileri, Diş İltihabının Nedenleri, Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?, Diş İltihabına Hangi Antibiyotikler İyi Gelir?, İltihaplı Diş Çekilir Mi

Siz değerli okurlar için diş iltihabı için antibiyotik hakkında bir yazı hazırladım. Tüm iltihap yazılarımda değindiğim gibi iltihabın tedavisi antibiyotik ile mümkündür. Bu noktada yazımda diş iltihabı konusunda da antibiyotik tedavisinin nasıl uygulanacağı üzerine eğildim. Ayrıca makalemde diş iltihabı tedavisi nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir, ne iyi gelir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş iltihabı, ağızdaki bakteriler sonucu meydana gelen bir sorundur. İltihabın yoğunluğuna göre oldukça ağrılı bir hastalık dönemi geçirilebilir. Diş iltihabı üzerinde durulmadığı taktirde bütün vücutta rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilecek bir sağlık sorunudur.

Diş İltihabının Belirtileri

Diş iltihabının belirtileri arasında en sık rastlanan diş bölgesinde sürekli hissedilen ağrı ve zonklama hissidir. Bunun dışındaki belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:İltihaplı Diş Çekilir Mi

  • Ağız bölgesinde morarma, şişme ve boyna kadar inen sürekli hissedilen ağrılar
  • Ağızda oluşan kötü kokular
  • Sıcak veya soğuk gıdaların tüketiminde artan şiddetli ağrılar
  • Konuşma esnasında ağızda yanma hissi
  • Ateşlenme ve halsizlik hissi

Diş İltihabının Nedenleri

Diş iltihapları özellikle çürük dişlerde bakterilerin artması ve sağlıklı diş eti dokularının zarar görmesinden kaynaklı meydana gelir. Diş ve diş eti bakımı düzenli ve olması gerektiği gibi yapılmaması sonucu iltihaplanma meydana gelir.

Dişlerimiz ve diş etlerimiz de vücudun bir parçasıdır ve bu parçaların da gerek duyduğu protein, mineral, vitamin vb. ihtiyacı olmaktadır. Eğer ihtiyaç duyulan bu maddeler vücudumuza alınmazsa dişlerimizde ve diş etlerimizde başta çürüme ve iltihaplanma olmak üzere çeşitli hastalıklar görülme ihtimali yükselir.

Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş iltihaplarının başlıca nedeni bakterilerdir ve bakterilerin yol açtığı hastalıklarda öncelikli başvurulan tedavi yöntemi antibiyotiklerdir. Tabi ki bu antibiyotik tedavisini de doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Diş İltihabına Hangi Antibiyotikler İyi Gelir?

Diş iltihabı için antibiyotik kullanırken bilinçsiz antibiyotik tüketiminden kaçınmalı, doktor kontrolünde kişi için uygun olan antibiyotik reçetede belirtilen kullanım şekline uyularak tüketilmelidir. Diş iltihabı tedavisinde başlıca kullanılan antibiyotikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Apranax diş ağrılarında sıkça kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesici özelliği nedeniyle diş ağrılarının geçirilmesinde doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Diş ağrısı için ağrı kesici olarak kullanıldığında bol su ile yutulması gerektiği belirtilmektedir.
  • Amoklavin solunum yolu rahatsızlıkları için çok güçlü bir antibiyotiktir. Hastaya 8 saate kadar ağrılarından kurtulma imkanı sağlamaktadır.
  • Augmentin, diş iltihabı şikayeti ile doktora başvuranlara ilk verilen antibiyotiklerdendir. Rahatsızlığın başladığı ilk hafta augmentin ile tedavi sürecine geçilir.İltihaplı Diş Çekilir Mi

Yukarıdaki paylaştığımız antibiyotikler dışında Rovamycine, novalgin, majezik, arveles, minoset, dolphin, aspirin, vermidon, parol isimli ağrı kesici özellikteki antibiyotikler de diş ağrısını ve iltihapları geçirmek için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İltihaplı Diş Çekilir Mi

Tabi ki de hayır. İltihaplı dişin çekilmesi gerekiyorsa yani kurtulamayacak derecedeyse durum antibiyotik tedavisiyle dişin iltihabı kurutulur. Diş iltihabı kurutulduktan sonra çekim yapılır.Kronik diş apsesi halindeyse diş hemen çekilebilir.

 

Yazımız burada sona etmektedir ve ilthabın meydana geldiği diş durumları hakkında sizlere yeterli bilgi umarum vermişizdir. Aşağıdaki yazılarımız konu ile alakalı olduğundan okunabilir. Acil şifalar dileriz.

Diş Eti İltihabı

Diş Çekimi Sonrası İltihap

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close