İltihaplar

Dış Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı, Dış Kulak İltihabı Belirtileri,Çocuklarda Dış Kulak İltihabı, Dış kulak İltihabının Tedavisi Nasıl Olur ?

Siz değerli okurlar için dış kulak iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda dış kulak iltihabı nedir , belirtileri nelerdir , çocuklarda dış kulak iltihabı , dış kulak iltihabı tedavisi nasıl gerçekleştirilir gibi sorularla makalemi destekledim. Dış ulak iltihabı bir sürü sebepten oluşabileceği gibi neredeyse tüm insanların en az 1 kere yakalandığı bir problemdir. Bu hastalığı yüzücü hastalığı adı da verilmiştir. Dış kulak iltihabının sebeplerini ve tedavisini dikkatli biçimde inceledim.İyi okumalar dilerim.

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı adından da belli olacağı gibi dış kulak yolunda meydana gelen iltihaplanmadır. Dış kulak yolu dışarı ile temas ettiğinden dolayı iltihaplanmaya müsaittir. Ancak deri bütünlüğü bozuk değilse bu gibi durumlar gerçekleşmez. Deri bütünlüğünün bozulması demek kulak yoluna herhangi bir şey batmış ya da orada bir deri rahatsızlığı olmuş  ise orada iltihaplanmanın olabileceğini söylebiliriz. Dış kulak iltihabı aynı zamanda yüzen kişilerde de görülen bir rahatsızlıktır. Hatta halk arasında kimi zaman yüzücü hastalığı da denilir. Her zaman girilen suların ne derece temiz olduğunu bilmeyebiliriz. Bu yüzden de emin olamadığımız durumlarda çoğu zaman dış kulak iltihabı ile karşılaşırız.

 Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Dış kulak iltihap belirtisi arasında görülen belirtiler sıklıkla yaşanan ve en sık görülen belirtilerdir. Bunar sırası ile;

 Dış Kulak İltihabı Belirtileri

  • Dış kulak yolu ve kulak kepçesinde kaşıntı
  • Dış kulak yolu veya kulak kepçesi üzerinde görüntü bozukluğu(beneklenme, lekelenme)
  • Şiddetli kaşıntı
  • Dış kulak yolunda kötü kokulu ve koyu renkli akıntı
  • İlerleyen süreçlerinde ise duyma da sıkıntı

Dış kulak iltihabının belirtileri nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra sıklıkla sorulan dış kulak iltihabı neden olur, dış kulak iltihabına ne iyi gelir sorusuna cevap makalemizin devamında…

Çocuklarda Dış Kulak İltihabı

Bu gibi ağır belirtileri olan bir rahatsızlık hafife alınmamalıdır. İltihaplı rahatsızlıkların hepsinin başında hijyen geldiği gibi burada da aynı durum söz konusudur. Hijyene dikkat edildiği takdirde tekrarlanma ihtimali yok denecek kadar azdır. Aynı zaman da vücutta bağışıklık sisteminin düştüğü dönemler olarak kabul edilen bazı özel zamanlarda deri de döküntüler oluşmaktadır. Bu döküntülerin kulak ve ya kulak yolunda çıkması da olası bir iltihaplanma belirtisidir. Çünkü deri de çıkan herhangi bir patoloji kaşıntıya sebep olur. Tedavi olunmadığı takdirde ya da tedavinin işe yaramadığı gibi durumlarda iltihaplanma durumları gözlenir. Bu gibi durumlar bedeli ağır durumlardır. Duyu organlarımız oldukça önemlidir ve bizi biz yapan en temel özelliklerimizdendir. Bunlardan kulağı herhangi bir şekilde iltihaplanması sonucu duyu kaybı yaşanması geçici bir durum olmayabilir. Bu yüzden geç olmadan önlem alınması gerekmektedir. Dış kulak iltihabı neden olur sorusunu sorunu genel olarak bu nedenler cevap olarak verilir.

Çocuklarda Dış Kulak İltihabıBunun yanı sıra çocuklar çok meraklıdır ve bu meraklı dönemlerinde her şeyi dokunarak anlamaya çalışırlar. Bazı çocukları sürekli elini kulağına getirir ve kaşır. Hatta kimileri utandıklarında bile eline kulağına sokabilir. Buna çoğu kez hepimiz şahit olmuşuzdur. Bunların yaşanması olasıdır ancak anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Her duşta mutlaka deri bütünlüğü kontrol edilmeli herhangi bir yara durumunda iltihaplanma olacağından önlemi alınmalıdır. Bu sadece çocukluk döneminde değil gençlik dönemlerinde de olmaktadır. Sınavlara hazırlanan çocuklar genel olarak kalemleri kulak kaşımak amacı ile kullanır ve bu da kulakta perforasyona  (aşınma) sebep olur. Bunların yaşanmaması için kulak ve kulak yoluna kulak çöpünden başka herhangi bir şeyin girmemesidir.

 Dış kulak İltihabının Tedavisi Nasıl Olur ?

 Dış kulak İltihabının Tedavisi Nasıl Olur ?Dış kulak iltihabı nasıl geçer derseniz vereceğimiz cevap kulak temizliği her duşta mutlaka yapılmalıdır. Bununla birlikte sürekli kulak akıntısı ya da kaşıntısı problemi olan kişiler kulak hijyeni için duşu beklememelidir. Sevdiklerimizin seslerine kulak verebilmek adına kulaklarımıza gereken önemi ve hassasiyeti göstermemiz gerekmektedir. Tedavi sürecinde ise başlangıçta kulak damlası verilir. Bu damla kulak yolunu açmak, rahatlatmak ve temizlik amacıyla verilmektedir. Sonrasında iltihabın kısa vadede geçmesi halinde tedavi biter. Ancak iltihap kulak yolu ve orta kulağa ulaşmışsa burada anbiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedaviler kişiden kişiye değişiklik göstereceği için bireysel olarak sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Dış kulak iltihabında bitkisel tedavi yöntemleri, dış kulak ağrısı antibiyotik ilaç ve dış kulakta ağrı olduğunda asla kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek daha kötü sonuçların doğmasına sebep olabilir. Dış kulak iltihabında yapılacak ilk işlem mutlaka uzman bir hekime görünmektir. Sağlıklı günler diler , aşağıdaki yazılarımızın da okumaya değer olduğunu aktarmak isteriz.

Orta Kulak İltihabı

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close