İltihaplar

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?, Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?, Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için dış kulak iltihabı nasıl geçer hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda dış kulak iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl geçer gibi sorulara cevaplar aradım. Dış kulak iltihabı farklı sebeplerden kaynaklı enfeksiyon kapabilir. Bu noktada hijyene önem verilmesi gerekmektedir. İyi okumalar.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Dış kulak iltihabı, çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklı olabileceği gibi, hijyene önem verilmemesinden dolayı ortaya da çıkabilmektedir. Dış kulak iltihabı nasıl geçer? Kulağınızda ağrı, kızarıklık, işitme kaybı gibi bir durum söz konusu ise, öncelikli olarak konusunda uzman Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

Kulakta ya da boğazda ortaya çıkan enfeksiyonlar genel olarak kısa sürede birbirlerine bulaşırlar ve yayılırlar. Bu yüzden boğazınızda ya da kulağınızda iltihap fark ederseniz, vakit geçirmeden doktora başvurmalısınız.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabında ilk belirti huzursuzluk ve ağrı hissidir. Diğer, dış kulak iltihabı belirtileri şöyle sıralanabilir;Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

  • Kötü koku,
  • Dokunulmada hassasiyet ve şiddetli ağrı,
  • Boğaza yayıldığı takdirde boğaz ağrısı,
  • Ateşte yükselme,
  • Kulak bölgesinde kızarıklık,
  • Kulaktan sıvı gelmesi.

Bu belirtilerden herhangi biri varsa, iltihabın daha fazla yayılıp, daha ciddi sıkıntıların ortaya çıkmaması için, vakit kaybetmeden mutlaka bir KBB polikliniğe başvurun. Bu süre zarfında da, iltihabın hızlı temizlenebilmesi için bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Bu iltihap, boğaz ve lenflere hızla yayılım gösterebileceği için, doktorunuz büyük ihtimalle size uygun bir antibiyotik tedavisi uygulaması yapacaktır. Ancak, doktora gitmeden, çevrenizden duyduğunuz herhangi bir antibiyotiği kullanmamalısınız. Yanlış tedaviler, hastalıkları iyileştirmek yerine daha fazla ve hızlı yayılmasına neden olurlar.

Dış kulak iltihabı tedavisi öncelikli olarak hastanın iltihabını kurutmak ve bağışık sistemini güçlendirmeye yöneliktir. Çok şiddetli ağrınız varsa, doktorunuzdan uygun bir ağrı kesici de talep edebilirsiniz.

Dış Kulak İltihabı Neden Olur?

Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi, dış kulak iltihabı da öncelikli olarak, hastaların bağışık sistemlerinin yeteri kadar güçlü olmamasından kaynaklanır. Ancak, çoğunlukla bu enfeksiyonlar, başkalarından bulaşabilirler. Bir boğaz enfeksiyonu da bu tarz sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirler. Bazen de, özellikle yanlış kulak çubuğu kullanarak, kulak içerisinde bulunan ve dışarı atılması gereken kremsi atığın, kulak içine itilmesi ya da kulağın hiç temizlenmemesinden kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden, tedavi sırasında, kulak temizliği için doktorunuzdan bilgi alarak da, hastalığın nüksünden korunabilirsiniz.

 

Kulakta meydan gelen iltihaplanma hakkında aşağıdaki yazılarımız ayrıca sizlere bilgi verecektir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Orta Kulak İltihabı

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close