Sancılar

Doğum Sancısı

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır,Doğum Belirtileri,Doğum Sancısı Başladığında Neler Yapmalıyız,Doğum Sancısı Başladığında Neler Yapmalıyız

Siz değerli okurlar için doğum sancısı hakkında bir yazı hazırladım. Doğum sancısı yalancı doğum sancısı ve gerçek doğum sancısı olarak ikiye ayrılır. Zaten biliyorsunuz ki bu noktada sitemde bir yazı bulunmaktadır. Bu yazımda da  doğum sancısı hakkında her konuya değinmeye çalıştım. Makalemi doğum sancısı nasıl anlaşılır , doğum sancısının belirtileri nelerdir , başladığında neler yapılmalı gibi sorularla makalemi destekledim. İyi okumalar dilerim.

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır

İlk kez anne olacak kadınların en merak ettiği ve korktuğu olgulardan biridir doğum sancısı… Bazen korkuyla bazen de anlatılan doğum hikayelerinden çoğu zaman anneliği erteleten türden olduğu sanılır. Oysaki bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman tüm sancı, ağrı ya da hamilelik boyunca çekilen zorluklar unutulur. Eğer çok kötü ve dayanılmaz bir olay olsaydı; bir kere bu sancıyı yaşayan ikinci kere anne olmak için can atmazdı.

Doğum Sancısı Başladığında Neler YapmalıyızDoğum yapan kadınların ifade ettiğine göre bu sancıların adet sancılarına benzediğidir. Doğumun başlaması için mutlaka rahimin açılmış olması gerekmektedir. Bu sancılar hem rahimin açıldığının göstergesi hem de doğum kanalının kasılarak bebeği dışarı itebilmesi için hazır halde olduğunun belirtisidir. Gebeliğin son 3 ayında ise doğum başladığını hissettirebilecek yalancı sancılar oluşabilir. Yalancı sancılarının esas doğum sancılarından ayırt eden, en önemli bilinmesi gereken püf noktaları ise; gerçek doğum sancılarının düzenli aralıklı olarak gelmesi ve gitgide şiddetlenmesidir. Karnın bir noktasına giren sancı gibi değildir. Her tarafında yaygın olarak hissedilir.

Doğum Belirtileri

Doğuma 1 hafta gibi kısa bir zaman kaldığını gösteren, pratik olarak hamilelerin bilmesi gereken belirti ise karnın hamilelik süresince olduğundan aşağıya doğru inmesidir. Eskilerin bildiği ve sıklıkla hamilelerin doğum zamanını yaklaşık olarak tespit etmek için kullandıkları bir yöntem; yere oturup ayaklarınızı uzattığında, bir ayağınız diğer ayağınızın üzerine atamamaktır. Karnın hamilelik zamanından daha sert bir hal alması da doğum zamanı hakkında bilgi verebilir.

Rahimin doğum için hazırlanıp açılması artan sancıların yardımı ile olduğu teorik bir gerçektir. Bazı durumlarda ise rahim birden açılıp direkt olarak şiddetli sancılar başlayabilir. Yine de sancılar düzenli olarak gelir. Bu da doğumun kısa zaman dilimi içinde başlayacağını gösteren bir işarettir. Kasılmaların aralıkları bu durumda azalır ki daha sık sancı hissedilmesine neden olur. Sancılar bu şekilde olmaya başlayınca, süre tutup doktora belirtmek ve en kısa sürede hastaneye ulaşmak gerekir.

Doğum Sancısı Başladığında Neler Yapmalıyız

Doğum Sancısı Başladığında Neler YapmalıyızKasılmalar ve sancı başladığında hareket etmek en doğrusudur. Oda içinde yürümek sizi hem rahatlatacak hem de doğum çok yaklaştığında yürüyemez hale geldiğinizde sizi bilgilendirecektir. Ilık bir duş almak, müzik dinlemek, kuyruk sokumu, omuz ve ayaklara bir başkası tarafından yapılan masaj, dikkatini başka yere verip endişeyi giderme anne adayını rahatlatacaktır. Daha önce doktor tarafından gösterilen solunum teknikleri ise gevşemeye yardımcı olur.30 ila 60 saniye arasında kesintisiz sancılar bununla birlikte gelişir. 3-4 dakikada bir sancılar tekrarlamaya başladığında ise kesinlikle doğuruyorsunuz demektir.

Doğum Sancısı Herkeste Aynı Mı

Doğum yapmış tecrübeli anneler ise bebeğin cinsiyetine göre doğum sancısının hissedildiği noktaların farklı olduğunu belirtmektedirler. Eğer bebek kız ise sancı direkt olarak kasıklarda ve vajinada yoğunlaştığıdır. Bebek erkek ise bel de toplanan ağrı ile birlikte sancının geldiğini söylemektedirler.
Doğum sancıları herkeste aynı olmayabilir. Bazı hamilelerde çok olurken bazılarında ise çok az gelişebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu da tamamen annenin genel ağrı eşiğine bağlıdır.

 

Doğum sancıları hem acı vermesi hem de bebeğin habercisi olması nedeni ile ciddi bir durumdur. Bundan kaynaklı Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları ayırt etmek önem arz etmektedir ve linke tıklayarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Acil şifalar dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close