Sancılar

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri, Doğum Öncesindeki Sancılar, Gerçek Doğum Sancıları Nelerdir?, Doğum Sancısı, Doğum Suyunun Gelmesi

Siz değerli okurlar için doğum sancısı belirtileri hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda esas doğum sancısının belirtileri üzerine bir yazı hazırladım. Yazımda doğum öncesi sancıları nedir, gerçek doğum sancısının özellikleri nelerdir, belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Doğum sancısını esasta doğum anında gelen sancıdır. Yani diğer doğum sürecinde çekilen acılar tamamen yalancı doğum sancısıdır. Zaten hamile kaldığınız andan itibaren doğum sürecini takip eden doktor bunları sizlere aktaracaktır. Benim bu yazıda ki amacım hamile kalmayı düşünen kadınları önden bilgilendirmek. İyi okumalar.

Doğum Sancısı Belirtileri

Gebelik süresi 40 haftadır. Genellikle tahmini doğum tarihi yaklaştıkça hamile kadınlar da rahim kasılmaları tespit edilir. Gebe kadınlar ise bu kasılmaları karnında dikleşme ve sertleşme şeklinde hissederler. Özellikle de normal seyreden bir gebelikte 37. haftadan sonra fetal baş yani bebeğin başı pelvis kemiği girişine uyum sağlamaya başladığı andan itibaren zaman zaman rahimde kasılmalar hissedilir.

Doğum Sancısı BelirtileriDoğum Öncesindeki Sancılar

Tıp dilinde Braxton Hicks kasılmaları olarak adlandırılan yalancı doğum ağrıları gebeliğin son trimesterinde yani son üç ayda daha sık görülür ve gerçek doğum ağrılarının hazırlık aşamasıdır. Gebe olan kadınlar ise bu kasılmaları bazen gerçek doğum ağrıları ile karıştırırlar. Oysaki bu kasılmalar günde birkaç defa ara ara gelen, rahim ağzında çok fazla önemli bir değişikliğe neden olmayan kasılmalar olup yaklaşık bir dakika kadar devam ettikten sonra geçen kasılmalardır.

Gerçek Doğum Sancıları Nelerdir?

Bu kasılmaların aralığı giderek azalırsa yani önceleri bir saatte, yarım saatte bir gelen ve yaklaşık bir dakika boyu süren kasılmaların aralığı giderek sıklaşır ve sonunda on dakika boyunca iki kez gelmeye başlarsa  bu ağrılar doğum sancıları olarak kabul edilmektedir. Kasılmalar giderek düzenli bir hal alır ve üç dakikada bir gelmeye başlar. Her kasılma da doğum kanalı olan ve serviks olarak adlandırılan rahim ağzının giderek olgunlaşmasına, kısalmasına ve de açılmasına neden olur. Servikal kanalda kısalma ve açıklık oluşmaya başladıkça ve bebeğin baş kısmı pelvis girimini geçmeye başladıkça gebeler giderek bu kasılmalarla birlikte yoğun bir ağrı da hissetmeye başlarlar.

Problem olmadan sancılar ile beraber doğum kanalında fetal baş seviyesi uygun bir iniş gösteren gebe kadınlarda ise hiçbir zaman çok aşırı bir sancı hissedilmez, ancak doğuma yakın dakikalarda sancı biraz daha yoğun hissedilir.

Doğum SancısıDoğum Sancısı

Doğum sancıları gebe kadınların korktuğu şekilde birden bire şiddetli bir şekilde başlamaz, günler öncesinde yavaş yavaş kasılmalar şeklinde zaten başlar ve hatta düzenli sancılar oturduktan sonra ağrı gebeler tarafından yavaş bir şekilde hissedilmeye başlar. İlk doğum genellikte ortalama 18 saatte gerçekleştiği bilindiğine göre doğum sancısı  başladığında, kasılmalar arttığında, kasılmalar düzenli bir hale geldiğinde  telaşlanmadan hastaneye gitmek gerekir.

Doğum Suyunun Gelmesi

Doğum suyunun gelmesi , amnios zarının yırtılması anlamına gelir. Suyun geldiği bir durumda bebeğin enfeksiyon kapmasının yolu açılmış demektir bundan kaynaklı , doğum hızlandırılmalı ve bebek bir an önce doğurtulmalıdır. Su gelmesi esasında doğumun başladığı anlamına gelir ve az az su gelmesi anneyi rahatlıkla hastaneye götürme zamanı verir. Ancak suyun bir anda hızlıca gelmesi bebekte probleme sebep olabileceğinde hastaneye yetişmek acillik arz eder. Fakat şunu unutmayalım ilk doğumu insanlar mağaralarda gerçekleştirmiştir. Panik yapmak ve stres bu durumlarda en yapılmaması gereken durumlardır.

Her anne olmak isteyen kadının merak ettiği bu konu üzerine kaleme aldığımız yazımız umarım meraklarınızı gidermek adına yeterli olmuştur. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler almanız için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Doğum Sancısı

Normal Doğum Sancısı

Yalancı Doğum Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close