Sancılar

Doğum Sancısı Nasıl Olur ?

Doğum Sancısı,Doğum Sancısı Ne Zaman Başlar,Doğum Sancısında Sonraki Süreç Nasıldır ?

Siz değerli okurlar için doğum sancısı nasıl olur hakkında bir yazı hazırladım.Doğum sancısını kadınlar gebelik döneminde süreç ilerledikçe yaşarlar. Bu yaşadıkları fakat doğumun yaşanmadığı sancılara yalancı doğum sancısı adı verilir. Bebeğiniz yerleştiği yere sıkışıp hareket etmek isteyince bu sancılar yaşanır. Ben de yazımda doğum sancısı nedir, yalancı doğum sancısından farkı nedir, ne zaman yaşanır, doğum nasıl gerçekleşir gibi sorulara cevaplar aradım. Doğum sancısı demek artık doğum demektir. Yani yalancı doğum sancılarından bahsetmiyorum. Doğum sürecinin hemen öncesinde yaşanan bu olayı sizlere aktarıyorum. İyi okumalar dilerim.

Doğum Sancısı

Doğum sancısı oldukça ağrılı bir süreçtir ve artık o beklenen günün geldiğini sizlere müjdeleyen sancıdır. Doğum yapacak bayanlar doktor kontrollerini düzenli olarak yaptıklarında bu ağrıların hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Gebelik ilerledikçe sancılar artar ve doğum öncesinde yalancı doğum sancısı olarak adlandırılan sancılar ile de karşılaşılmaktadır. Yalancı doğum sancıları kısa süreli ve aralıklarlar gelmektedir. Bu sancıların bebeğin artık yerleşmiş olduğu yerde sıkışmasından dolayı hareket ettikçe hissedilen sancılardır. Ancak doğum sancı farklı bir olgudur ve patolojik bir durum olmadığı sürece kesilmeden devam etmektedir. Doğum sancısı akabinde doğum sıvısı olarak adlandırılan bebeğin sıvısı da görülür. Bu doğumun başlandığının habercidir.

Doğum Sancısı Ne Zaman BaşlarDoğum Sancısı

Normal doğum gerçekleştirecek bayanlarda belirlenen bir tahmini doğum zamanı vardır. Bunun bir hafta öncesi ve bir hafta sonrası normal doğum zamanı olarak değerlendirilir. Doğum sancısının başlaması için bebeğin artık annenin doğum kanalında epeyce ilerlemesi gerekir. İlerleme tamamlanıp bebekte herhangi bir duruş bozukluğu yoksa yani kafa aşağıda ise yerleşim normal bir şekilde tamamlanır ve bu kafanın baskı yapması halinde doğum başlamış sayılır. Bununla birlikte doğum kanalının açılması gerekmektedir. Doğum sancısı devam etmesi halinde anne adayının suyunun gelmesi akabinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Yapılan muayene sonucu doğum kanalında ki açıklık kontrol edilir ve bu açıklığın tamamlanması halinde doğum başlatılır.

Çok merak edilen sorulardan biri olan doğum sancısı neye benzer sorusu ilk kez doğum yapacak bayanların çok merak ettiği konulardan biridir. Doğum sancı ağrı olarak adet sancısına benzemektedir ama adet sancısından dahada şiddetlidir. Doğum sancısının ağrısı belden ve kasıklardan gelir.

Doğum Sancısında Sonraki Süreç Nasıldır ?Doğum Sancısı

Doğum sancısının gerçekleşmesinin ardından anne adayında bir rahatlama oluşur. Bu rahatlamanın sebebi de bebeğin artık diyaframa yaptığı basıncın azalıp aşağıya inmesi ile olmaktadır ve anne rahatça nefes alıp verdiğini hisseder. Ardından nişan adı verilen rahim ağzındaki mukuslu yapının dışarıya çıkmasıdır. Bu yapı rahim içerisini ve bebeği dışarı da bulunan bakteriyel ortamdan korumaktadır. Sonrasında genellikle su gelmesi meydana gelir ve bu kimilerinde idrar gibi kesik kesik kimilerinde ise şiddetli bir şekilde gelir. Bunun sonucunda bebek artık çıkmak için hazır sayılır. Rahim ağzında meydana gelen incelme ve genişlemenin tamamlanması neticesinde doğum olayı başlamaktadır. Artık bebek bütün gelişimini tamamlamış ve çıkmaya hazırdır. Bundan sonrasında doktorunuzun talimatlarına uymanı gerekmektedir.

Doğum sancısı çeken kişiler doğumun başlaması ve sonlanması ile derin bir nefes alırlar ve o eşsiz rahatlamayı hissederler. Eğer sizlere verilen tahmini doğum zamanı yaklaşmış ve kesilmeyen sancınız neticesinde yukarı da belirtilenlerin bir kısmı ( su gelmesine kadar olan kısım ) gerçekleşmişse gerçek bir doğum sancısı olduğunu unutmamanız gerekir. Acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurup doğumunuz sağlıklı ve steril ( temiz) şartlarda yaptırmanız gerekmektedir. Doğum sancısını hisseden kadar düzenli egzersiz yapıldıysa şayet doğum oldukça kolay olmaktadır. İlk gebelikler hissedilen sancı oldukça yoğundur ancak ikinci daha fazla doğum yapmış kişilerde doğum sancısına karşı bir tolerans gelişmiştir. Bu kişiler biraz daha şanslı ve bilinçlidir. İlk gebelik yaşayan kişilerin de bu süreçlerinde her türlü bilgi ve yardımı doktorlarından almaları gerekmektedir.

Doğum Sancısında Sonraki Süreç Nasıldır ?Yazımın sonuna gelirken konuyu toparlamak isterim. Doğum sancısı belirttiğim gibi doğumun başlamasını haber veren bir sancıdır. Yalancı doğum sancılarına benzer fakat artık bu sancı doğumu başlatır. Bizde doğum sancısının neden oluşur , ne zaman başlar ve sonrasında ki süreç nasıl işler sorularına ayrıntılı cevaplar aradım. Yazımı hazırlarken açık kaynaklardan ve internetten edindiğim bilgilerin uzmanlar aracılığı ile onaylanması sonucu oluştuğunu belirtmek isterim. Kaldı ki zaten hamilelik süreciniz boyunca sizi ve bebeğinizi izleyen doktor yer yer size aktardığım bu bilgileri aktaracaktır. Sağlıklı günler.

 

Faydalı olması açısından yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Normal Doğum Sancısı

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Suni Sancı ile Doğum

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close