İltihaplar

Eklem İltihabı ve Tedavi Yöntemleri

Eklem İltihabı,Eklem İltihabı Tedavisi,Eklem İltihabına İyi Gelen Bitkiler,Zerdeçal

Siz değerli okurlar için eklem iltihabı ve tedavi yöntemleri hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda eklem iltihabı nedir, neden olur, oluşma sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım.  Eklem iltihabı kişinin yaşı dışında farklı faktörler bu hastalığın yaşanmasına sebep olur. 45 yaşını geçmiş kişilerin eklem iltihabı yaşama ihtimali yükselmiştir. Bu sağlık problemi ayrıca cinsiyetin de etkisi bulunmaktadır. Yazımda tüm bunlara detaylarına değindim ve tedavi noktasında da oldukça etkili yöntemleri inceledim. İyi okumalar dilerim.

Eklem İltihabı

Eklem iltihabının geçmişi oldukça eskidir. Hatta arkeologların kazı çalışmaları esnasında buldukları iskeletlerde bile eklem iltihabına rastlanmıştır. Geçmişten bu yana karşımıza çıkan bu rahatsızlık çok fazla dikkate alınmamaktadır. Bunun sebebi de ilaçlarla ya da anlık tedaviler ile rahatlatılmasından kaynaklanır. Ancak şöyle bir durum vardır: iltihap taşınan bir materyaldir. İltihabın beyin ve kalp gibi hayati organlara taşınması ciddi boyutta sorun arz etmektedir. Kısa süreli tedavi sonrasında rahatlamış olmanız ve uzun yıllar tekrar etmemesi iltihabın tedavi edildiğini göstermez. Gizlendiğini gösterir.

Eklem İltihabıEklem iltihaplarının en önemli özelliği kamufle olabilmeleridir. Özellikle çocuklarda görülen bu iltihaplar dikkate alınmaz ve anlık tedavilere tabi tutulur. İlaç tedavisinden sonra rahatlayan ve bir daha şikayeti olmayan hastalar tedavi edildiğini düşünürler. Ancak yıllar sonra göğüs ağrısı ile doktora başvurabilirsiniz. Bunun sebebi araştırılırken size çocukluğunuzda iltihaplı romatizma geçirdiniz mi diye sorarlar. Bu soruya evet diye yanıt veriyorsanız eğer bu konuya oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü eklem iltihapları vücutta taşınarak kalp kapakcıklarına yerleşirler. Bunun neticesinde kalp işlevinin yerine getiremeyip  kriz geçirebilir.

Sadece gögüste değil herhangi bir uzuvunuzda (kol, bacak gibi ) şiddetli ağrı hissettiğiniz takdirde emboli atıp tıkanma riski teşkil eder. Orada bulunan doku oksijenlenemediği takdirde kol ya da bacak amputasyonu (kesilmesi) gerçekleşebilir. Basit görülen bu rahatsızlık görüldüğü üzere çok ciddi tablolar ile karşınıza çıkabilir.

Eklem İltihabı Tedavisi

Eklem iltihabı ağrısı çok şiddetli olabilir ve ağrının bulunduğu eklemi kullanamayabilirsiniz. Ağrıyı dindirmek için verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra tedaviye destek amacı ile uykunuza özen göstermeniz gerekmektedir. Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli haftada en az bir defa mutlaka balık yenmelidir. Balık içerisinde bulunan omega içeriği sayesinde iltihap tedavilerinde kullanılır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum gibi minerallerce zengin besinler tüketilmelidir. Bunşarı başında da elma sirkesi gelir. Ancak mide problemi olan kişilerin doktora danışmaları gerekir. Yeşil çay içerisinde bulunan eser elementler ve antioksidan içerikte ilhitap tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Düzenli egzersiz  yapılmalı ancak eklemleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Fazla kilolarınız varsa eğer bunlarda eklemlerinize yük olacağından derhal kilo vermeniz gerekir. Nefes egzersizleri ile rahatlama sağlayabilirsiniz. Çalışan kişiler için de her saat başı mola verip pozisyon değişikliği yapması önerilmektedir. Eklemlerinizde fiziksel değişimler olacaktır. Şişme gibi bu tarz durumlarda soğuk kompresler ağrınızın ve şişliğinize iyi gelecektir. Direk olarak ekleme temas etttirmemelisiniz. Arasına mutlaka bir bez parçası koymalısınız. Yağlı ve asitli yiyeceklerden mümkün oldukça kaçınmalısınız.

Bu şekilde tedbirini aldığınız sürece tedavi sürecinizde hızlı bir iyileşme olacaktır. Zira kendinize kurallar koyun ve bu kurallara uymaya gayret gösterin. Ağrı ya da herhangi bir belirti göstermese de kontrollerinizi muhakkak başta altı ayda bir sonra ki aşamalarda yılda bir olmak üzere yaptırın. İlaç tedavisinin yanında kullanacağınız ekler içinde mutlaka doktorunuza danışın. Doktor kontrolünde devam etmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır. Risk faktörleri arasından aile geçmişi, sigara kullanımı, diş eti rahatsızlıkları da bulunmaktadır. Bunun bilincinde hareket edip tedavi yönteminizi belirlemelisiniz. Sağlık ve iyilikle kalın.

Eklem İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Eklem İltihabına İyi Gelen BitkilerElma sirkesi potasyum, magnezyum ve fosfor ve diğer mineraller bakımından oldukça  çok zengin ve faydalı bir besindir. Saydığımız mineraller kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesine destek olmaktadır.

Bağ dokuların iyileşmesinde oldukça faydalı olacaktır. Bu noktada artrit eklem iltihabı hastalığına oldukça fayda sağlamaktadır. Elma sirkesini tükettiğiniz salatalara ekleyerek tüketmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanında bir fincan ılık suya bir kaşık bal ve sirke katarak da tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal anti alerjen bir besindir. (alerjen; alerjik reaksiyonlara yol açan maddeler) Zerdeçal kasları ve kemikleri yatıştırmaya ve artrit ağrısının azalmasına destek olur. Artrit ağrıları inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Zerdeçal tüketimi bir ağrı kesici gibi işlev görür ve artrit ağrılarını dindirir.

 

Yazımız burada sona ermektedir ve umarım sizlere işe yarar bilgiler vermişizdir. Biz yine de hatırlatma olarak vücut için iltihaplanmalarda doktorunuza danışmanız gerektiğini belirtelim. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kanda İltihap

Mide İltihabı Nedir?

Kalp Kası İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close