İltihaplar

Evde Romatizma Tedavisi

Romatizma Nedir, Evde Romatizma Tedavisi,Kollajen Maddesi İçeren Besinler Tüketin, Hazır Maya Kullanmayın

Siz değerli okurlar için evde romatizma tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan romatizmanın doğal çözüm yolları nelerdir? Romatizma ilaçsız geçer mi? Bu soruların yanıtını metnimizde bulacaksınız. Romatizma herkeste karşılaşılacak bir rahatsızlıktır. Bundan kaynaklı evde tedavisi çok önemlidir.  Yani romatizma ile yaşamak zorundaysak ağrılarını evde dindirebilmek de çok önemlidir. İyi okumalar.

Romatizma Nedir

Romatizma Nedir

Romatizma neredeyse her yaşta karşılaşılan ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara sebep olan bir hastalıktır. Halk tarafından çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın yol açtığı düşünülse de bu yanlış bir fikirdir. Romatizma şişman kişilerde daha fazla ağrıya yol açan, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile baş gösterir, romatizma tedavisi gerçekleştirilmediğinde ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Romatizma köken olarak eski Yunancadan gelir, eklemlerde kötü özelliğe sahip iltihaplı sıvı birikmesi demektir. Romatizmal problemler genel olarak kronik (süreklilik gösteren) sağlık sorunlarıdır. Herhangi bir kişiye romatizmal hastalık teşhisi konduğunda, bu kişi romatizmal hastalıkla yaşamayı öğrenmelidir. Romatizma sürekli ve düzenli şekilde, doktor takibi ve ilaç kullanımını belirlemelidir.

Evde Romatizma Tedavisi

Tüm eklemlerde, kaslarda ve dokuda görülebilen bu can sıkıcı sorunun pek çok doğal tedavi yöntemi vardır. İnsanlar için doğa ananın sunduğu şifa yöntemlerini birlikte inceleyelim.

  1. Kaplıca/Sıcak Su Tedavisi: Bilindiği üzere doğal mineralli sıcak sular eklem ve kas ağrıları için çok iyi gelmektedir. Sıcak su bölgeye nüfuz ederek ağrının dinmesini, kasların ve eklemlerin rahatlamasını ve uzun süreli kullanımda tamamen ağrının ortadan kalkmasına neden olur.
  2. Bitkisel Çözümler: Pek çok bitki romatizmal hastalıklara, ağrılara iyi gelmektedir. bazı bitkilerin içerisinde yer alan etken maddelerin ağrı yapan bölgeyi iyileştirici, tamamlayıcı özelliği olduğu keşfedilmiştir.

Yukarıda saymış olduğumuz çözüm yöntemleri dışında sıcak ile bağlantılı olarak sıcak taş masajı, sıcak havlu masajı romatizmaya iyi gelen çözümler arasında yer alır. Yeme içme alışkanlığımızda romatizma tedavisinde önemli bir unsurdur. Alkol, sigara eklem ve kas ağrılarının oluşma riskini arttıran başlıca kötü alışkanlıklar arasında yer alır.

Kollajen Maddesi İçeren Besinler Tüketin

Kollajen Maddesi İçeren Besinler TüketinKollajen, bağ dokusunun ana maddesidir dolayısı ile insanı sağlıklı yapan, yürümesini hareket etmesini ve ayakta durabilmesini sağlayan bağ dokusunda bu madde eksik olduğunda romatizma başlangıcı görülür. Romatizma oluşmaması için veya oluşan romatizmayı iyileştirmek için kollajen içeren besinler tüketmeliyiz.

Kollajen daha çok hayvansal gıda maddelerinde bulunur, bu gıda maddeleri arasında et suyu, paça çorbası, kemikli et, kemik çorbasında kollajen bol miktarda vardır. Bu besinler maalesef günümüzde eskisi kadar sık tüketilmiyor, et kıyma veya kuşbaşı şeklinde tüketildiği için içerisinde kollajen olmadan tüketilmiş oluyor.

Hazır Maya Kullanmayın

Hazır maya kullanımının yaygınlaşması ile bağırsakta geçirgenlik bozularak zincirleme bir reaksiyon ile romatizmal hastalıklar ortaya çıkıyor. Dışarıdan aldığımız poğaça, simit, açma, pide, fırın ekmeğinin içerisinde hep bu maya vardır. Bunları tüketmemeli alternatiflerine yönelmeliyiz. Ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketmek sağlığımız ve romatizmayı engellemek için son derece kritik bir konudur.

Peynir yine hazır maya maddesi içeren bir gıda ürünüdür, doğal köy peyniri alabiliyorsak almalıyız. Yine bir diğer süt ürünü olan yoğurdu evde mayalamalısınız.

 

Yazımız burada sona ererken belirtmek gerekir ki önerilerimiz sadece rahatla amacı iledir. Her zaman ağrılarınız artıyorsa doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler diler, konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımıza bakmanızı öneririz.

İltihaplı Romatizma Tedavisi

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close