İltihaplar

Gebelik Döneminde İltihap

Gebelik Döneminde İltihap, Gebeler İltihap Belirtileri, Gebelik Döneminde İltihap Nedenleri Nelerdir ?

Siz değerli okurlar için gebelik döneminde iltihap hakkında bir yazı hazırladım. Bildiğimiz üzere gebelik dönemin kadınların belki de en çok dikkat etmesi gereken süreçtir. Hele ki iltihaplanma öyle sıkıntılara sebep olabilir ki… İltihaplanmalar da tedavi ilaçla gerçekleşmesi gerektiğinden hamilelik döneminde bu tedavi yöntemi çok da faydalı olmamaktadır ; bebeğe herhangi bir zarar gelmesini istemeyiz.

Yazıma ayrıca gebelik döneminde iltihaplanma nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar arayarak devam ettim. Gebelikte karşılaşılan bu sağlık problemine de yakalanmadan önlem almak en sağlıklı ve mantıklı olanıdır. Bundan dolayı sizlere yazımda bunu da aktardım.İyi okumalar.

Gebelik Döneminde İltihap

Gebeler İltihap BelirtileriGebelik dönemi kadınlar için oldukça sancılı ve hassas bir dönemdir. Bu dönemde bayanın vücudu bir başka canlı ile paylaşıldığından dolayı diğer zamanlarına nazaran daha hassastır. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için depo vazifesi gören anne, beslenmeden tutun sağlık problemlerine iki kat daha dikkat etmek zorundadır. Zira bu dönemde bağışıklık sistemindeki düşüş anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilir.Anne adaylarımızın gebelik dönemlerinde beslenmesi hakkında uygun diyet dahiliye uzmanları tarafından verilir. Kan tahlillerini neticesinde yemesi gereken besin ögelerinin altı çizilir. Anne adayı bu dönemde beslenmesine dikkat etmediği takdirde, bağışıklık sistemindeki düşüşten dolayı da daha çabuk hasta olmaktadır. Bu süreç içerisinde ilaç kullanılmaması gerekirken ağır bir enfeksiyonda da muhakkak anne ve bebek sağlığı dikkate alınıp gereken tedavi uygulanmak zorundadır. Bebeğin anne karnında bu tarz kimyasal ilaçlara maruz kalması sıkıntı doğurabilir. Çoğunlukla da gebelik sonlandırılmak zorunda kalabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceğine dikkat çekiyoruz.

Gebeler İltihap Belirtileri

Gebelik döneminde annenin yaşayacağı en büyük sıkıntılardan biri de sistittir. Sistit dediğimiz hastalığa idrar yolu enfeksiyonu da diyebiliriz. Bu dönemde anne adayları bu tarz sıkıntılar ile karşılaştığı takdirde mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Gebelik döneminde iltihap belirtileri: sık idrara çıkmaz, az ve kesik idrar yapmadır. İlerleyen dönemlerde  kasıklarda ağrılar olabilir. Zamanında tedavi edilmesi gerekir. Zira bekletildiği takdirde böbreklere ulaşma olasılığı vardır. Bu da anneyi de bebeği de sıkıntıya sokacaktır. Bu dönemde doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı ve bol sıvı tüketimi önerilir.

Gebeler İltihap BelirtileriGebelik döneminde yaşanan bir diğer sıkıntıda mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar bakımsız ve hava almayan yerleri sever. Buralara yerleşip bulunduğu yerde ağır kokulara sebep olur. Bunun yanı sıra kaşıntı yanma hissi ve kokusuz şeffaf akıntılar da görülebilir. Mantar enfeksiyonu özellikler gebelik döneminde vajinal bölgeye yerleşme olasılığı çok yüksektir. Çünkü bağışıklık sisteminin düşmesini kollayan bir mantar türüdür. Bu tarz sıkıntılar gebelik öncesinde yaşanmış ve tedavi edilmiş ise kişi daha bilinçli olacaktır. Ancak hiç yaşamayan bireyler mutlaka doktoruna danışmalıdır. Mantar önleyici kremler önerilir. Kişisel bakıma dikkat edilmesi gerekir. Bu uygulamalar yapılmadığı takdirde yayılma söz konusu olacaktır. Bu durumda sadece anne adaylarına değil baba adaylarına da görev düşmektedir. Baba adayları da kişisel hijyenine dikkat etmelidir.

Gebelik Döneminde İltihap Nedenleri Nelerdir ?

Gebelikte yaşanan bir diğer sıkıntı da genital siğillerdir. Genital siğiller genellikle HPV de denilen hastalıktan kaynaklanır. Kişi de hiçbir belirti göstermez ancak genital bölge de devamlı artan siğillere sebep olur. Günlük yaşantıya engel olmaz. Bu tür siğiller genel olarak cinsel yolla bulaşırlar. Dönemsel olarak siğil gösterirler. Gebelik döneminde bu tarz siğillere rastlanması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tedavi yöntemi olarak siğile lazer ile müdahale edilir ya da triklor asetik asit ile siğil yakılabilir. Gebelik döneminde görüldüğü üzere birçok hastalık olabilir. Ancak bu bahsedilen hastalıklar en çok karşılaşılan hastalıklardır diyebiliriz. Bunlardan korunmak ve sağlıklı bir anne-bebek ikilisi olabilmek için gebelik döneminde beslenmeye ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Aksi bir durum halinde ivedilik ile doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yazımın sonuna gelirken genital siğilden de bahsetmem umarım sizin için faydalı olmuştur. Gebelik döneminde tüm bu sağlık problemlerine dikkat etmeli, kendimizi sakınmalıyız. Gebelik döneminde iltihaplanma veya siğil durumunda da mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı günler , gebelik dönemi sorunları ve çözümleri hakkında aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Gebelikte Diş Apsesi

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte Kasık Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close