Dişİltihaplar

Gebelikte Diş Apsesi

Hamilelik Döneminde Diş Apsesi,Hamilelikte Diş Apsesi Tedavisi,Gebelikte Diş Apsesini Önlemek

Siz değerli okurlar için gebelikte diş apsesi hakkında bir metin oluşturdum. Makalemi hamilelik döneminde sağlık problemlerine karşı nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor noktasında gerçekleştirdiğim araştırma üzerine hazırladım. Bilindiği gibi hamilelik döneminde zaten tüm yaşamsal fonksiyonlarımız kontrol altına alınır ve genel muayenelerden sürekli geçeriz. Fakat fark ettim ki diş sağlığı hamilelik döneminde çok da önemsenmemektedir. Bende hamilelik döneminde diş apsesi yaşanırsa ne olur , nasıl bir tedavi yöntemi izlenir , nasıl önüne geçilebilir gibi sorularına cevap arayarak bir metin oluşturdum. İyi okumalar dilerim.

Hamilelik Döneminde Diş Apsesi

Hamilelik Döneminde Diş Apsesi

Hamilelik dönemindeki bayanların hormon seviyeleri hızlı bir artış yaşamaktadır. Bu genel olarak her hamilede görülür. Hormon seviyesinde ki bu artış genellikle diş eti rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Hassaslaşan vücut yeteri bakımı görmezse çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Diş temizliği de buna dahildir. Yeterince temizlenmeyen artıklar diş iltihabı oluşturur. Diş eti iltihabının diğer adı Diş apsesidir. İleri derecede diş apsesi duyan hamile kadınların erken doğum riski mevcuttur. Bu sebeple hamile hanımlar daha dikkatli ve titiz olmalıdır.

Hamileliğin ilk aylarında meydana gelen bulantılar ve sonrası kusma olaylarına bağlı olarak dişlerde aşınmaya neden olmaktadır. Dişlerinde oluşacak aşınmaya engel olmak isteyen hamilelere sunacağımız en iyi çözüm yolu gargara yöntemidir. Ağzı sürekli olarak su ile yıkamakta fayda vardır. Kusmanın ardından ağız içinde asit seviyesi yüksek olacağından fırçalama işlemi yapılmamalıdır. Bu aşınmaya neden olur. Buna dayanarak kusmanın ardından ağzı su ile çalkalayarak 30 dakika kadar bir sürenin geçmesini bekleyerek daha sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu davranış ağız içinde oluşacak apse tehlikesini önleyebilmek için gayet yüksek bir koruma yöntemidir. Hepimizin bildiği üzere sağlığı yerinde olan diş etleri kanamak gibi bir alışkanlık edinmez.

Hamilelikte Diş Apsesi Tedavisi

Sağlığı yerinde olan diş etleri; portakal yüzeyi gibi pürüzlü, dişlerinizle arasında ki sınırı belirgin, hatları düzgün ve pembe renklidir. Eğer diş etleriniz kanama gibi bir alışkanlık edinmişse bir doktora gitmenizde fayda vardır. Hamilelik döneminde ki hanımların Diş apsesi aylık dönemler olarak farklı şiddetlerde etki gösterir. Hamilelik dönemlerinden önce Diş apsesi olan kadınlarda hamilelik sırasında daha şiddetli ağrılar çekebilirler. Ve tedavi olmaması durumunda hastalık ilerleyebilir.

Gebelikte Diş Apsesini ÖnlemekHamilelik dönemlerinde östrojen ve progesteron hormon seviyelerinde meydana gelen artış dolayısı ile dişlerinizin üzerine nüfuz eden plaklar ve diş apsesi doğru orantılıdır. Temizlenmeyen ve temizlenmeye niyetlenmeyen bu plaklar diş iltihabına yol açar. Diş apsesinin tedavisinde bebeğin gelişimini engelleyecek enfeksiyonlar göz önüne alınarak Kadın Doğum Uzmanının belirleyeceği tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Hamilelik Döneminde Diş apsesi tedavisi için ilaç tüketimi doğru değildir. Tüm doktorlar ilaç tedavisinden kaçınmaktadır.

Gebelikte Diş Apsesini Önlemek

Hamilelik Dönemlerinde Diş Apsesi oluşumuna engel olmak adına en doğru tedavi yöntemi diş fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Etkili ve doğru bir şekilde fırçaladığınız dişlerinizle diş apsesinin oluşumuna engel olabilirsiniz. Hamile kadının bu süreçte dişlerini sürekli su ile yıkaması ağızda oluşması muhtemel asit oranını azaltarak iltihap riskini de azaltır. Hamilelik Dönemlerinde diş apsesi/ diş eti iltihabını etkili bir temizlik bakımı ile önlemek mümkündür. Günlük bakım yapılması önemlidir. Hamilelikte diş iltihabını önlemek oldukça basittir. Her anne adayının bu ve bu gibi durumlarda ilk olarak bir doktora başvurması gerektiğini unutmamalıdır. Her şartta doktorlar en iyi çözüm yolunu gösterecektir.

Yazımızı burada sona ermektedir. Tekrardan uyarmak gerekir ki özellikle gebelik döneminde çıkacak rahatsızlıklara dikkat etmek gerekmektedir. Aşağıdaki yazılarımız konumuzla alakalı olarak sizlere yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Apseye Ne İyi Gelir?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close