İltihaplar

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte Neden İdrar Yolu Enfeksiyonu Sık Görülür ?, Gebelikte İdrar  Yolu  Enfeksiyonu  Belirtileri, Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeği Nasıl Etkiler ?, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır ?, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak ve Engellemek

iltihap.net sitem için gebelikte idrar yolu enfeksiyonu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda idrar yolu enfeksiyonu nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Hamilelik döneminde yaşanan idrar yolu iltihabı oldukça sıkıntılı bir süreç anlamına gelir, doktorunuz zaten bu süreci tamamen takip edecektir. Gebelik süresince en sık yaşanan enfeksiyon türlerinden biride gebelikte idrar yolunun iltihaplanmasıdır. Hamilelik zamanında meydana gelen idrar yolu enfeksiyonuna sistit diğer bir adıyla mesane enfeksiyonu denir. Sistit dışarıdan gelen mikrop ve bakterilerle oluşur. Sıklıkla gebeliğin 6-24 haftalarında görülmektedir.

Gebelikte Neden İdrar Yolu Enfeksiyonu Sık Görülür ?

Gebelikte enfeksiyonunun sık görülmesinin sebebi gebelik yüzünde idrar yolunda oluşan değişmelerden kaynaklanır.Rahimin büyümesiyle idrar torbasına baskı yaparak meshanenin tam boşaltılmasını engeller.Bunun dışında çoğalan ve artan gebelik hormonları idrar yollarının, üreterlerinin yapısını ve içeriğini değiştirerek mesanede bulunan idrarların böbrekleri geri gitmesine neden olmaktadır.

Gebelikte İdrar  Yolu  Enfeksiyonu  Belirtileri

Enfeksiyonu olan kadınlarımızda genelde birden çok şikayet bulunmaktadır.

 • İdrarını yaparken yanma hissi
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarının kaçtığı hissi
 • İdrarda mukus, kan veya iltihap görülmesi
 • Kasıklarda ve alt batında ağrılar
 • Ateş ve titreme hissi
 • Geceleri idrara çıkma isteği
 • İdrarda algılanan koku
 • İdrar torbasına baskı yapılıyormuş hissi
 • Enfeksiyonun böbreklere kaçtığı zamanlarda titreme, baş ağrısı, bulantı, kusma gibi durumunda kötüleşme olayları.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeği Nasıl Etkiler ?

İdrar yolunda görülen enfeksiyonlar tedavi edilmediklerinde böbreklere sıçrayarak böbrek enfeksiyonuna (piyolenefrit’e) yol açmaktadır.Bu böbrek enfeksiyonları düşük doğumla gelen bebeklere ve erken doğuma neden olmaktadır. Mutlak surette tedavisinin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin en az 3 tanesi varsa acil surette uzman bir doktora görünülmeli ve doktorun uyguladığı tedavi yöntemi yerine getirilmelidir.Tedavi çoğunlukla 1 hafta süren ve bebeğe zarar vermeyen antibiyotik kullanımıdır.Antibiyotik 1 haftalık süreçte düzgün bir şekilde içildiği taktirde iltihaplanma kolayca geçmektedir.Eğer şikayetler geçmez ve artma görülürse kalçadan yapılan iğne şeklinde tedavi değiştirilecektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır ?

Yukarıda belirttiğimiz şikayetlerin en az 3 tanesi mevcutsa ve şikayetler artmaya başladıysa enfeksiyon kapmışsınız demektir.Anlamak için ise basit bir idrar testi ve gerekirse idrar kültürü yapılarak anlaşılabilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak ve Engellemek

Gebelik nedeniyle enfeksiyon arttığı için tamamen engellemek olanaksızdır fakat biraz hafifletme ve engelleme yapılabilmektedir.Bu şekilde risk büyük bir ölçüde azaltılabilir.İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi

 • Hamilelikte sıvı tüketimi çok önemli rol oynar. Günde en az 6-8 bardak sıvı tüketilmelidir.Şekerli içeceklerden kaçınmak sizler için önemlidir,çünkü şekerin enfeksiyonu artırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Vitamin alımı da çok önemlidir.Özellikte C vitamini alarak enfeksiyonun azaltılmasını sağlayabilirsiniz. C Vitamini, beta karoten ve çinko (zinc) alınabilecek vitaminlerdendir.İdrar yolu enfeksiyonu neden olur

İdrar sıkışması yaşayana kadar tutulmamalı geldiği taktirde zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Tuvalet esnasında mesane tamamen boşaltılmaya çalışılmalıdır. Cinsel ilişkiye girilecekse önceden tuvalet ihtiyacının giderilmesi gereklidir. Tuvalet sonrasında genital bölge tamamen temizlenmelidir. Önden arkaya doğru temizleme işlemi yapılmalı ve sabun, şampuan gibi kimsayal özellik taşıyan maddeler tercih edilmemelidir. Kullandığınız pedler günde en az 2 defa değiştirilmeli ve bölgenin temiz kalmasını sağlamalısınız. Sıkan giysiler ve sıkan iç çamaşırları kullanmayınız. Mümkünse pamuklu iç çamaşırlarını tercih ediniz. Bebeğin ve annenin sağlığı için idrar yollarının temiz tutulması ve sürekli temiz kalmasına özen göstermelisiniz. Unutmayın bölge temiz ise her türlü risk azaltılabilir.

 

Gebelik döneminde bu ve buna benzer rahatsızlıklara dikkat etmeniz ve doktorunuza danışmanız gerektiğini belirterek yazımızı burada sonlandırıyoruz. Aşağıda sizlere sunduğumuz yazılarımız umarım işinize yarayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Gebelik Döneminde İltihap

Hamilelikte Kasık Sancısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close