Sancılar

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancısı,Yalancı Doğum Sancıları Nasıl Anlaşılır, Gerçek Doğum Sancısı Belirtileri

Siz değerli okurlar için gerçek ve yalancı doğum sancıları hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda gerçek ve yalancı doğum sancısı nedir , yalancı doğum sancısı nasıl anlaşılır , yalancı doğum sancısından kurtulmanın yolları nelerdir gibi sorularla makalemi destekledim. Ayrıca yazımın sonunda doğum sancısını ve doğum sancısı anında ne yapmamız gerektiğine dair de fikirler paylaştım. Fakat tabi ki  bu ayrımlara varmak her zaman kolay olmuyor doktorunuza danışmanızı öneririm.İyi okumalar.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancısı

Anne adaylarını sıklıkla telaşa düşüren yalancı doğum sancıları kafa karışıklığına ve boşu boşuna strese neden olur. Sancıyla birlikte gelen rahim kasılmaları, özellikle hamileliğin son 3 ayında boy gösterir. Bazı hamilelerde ise 4. aydan itibaren görüldüğü belirtilmiştir. Gayet normal olan bu yalancı sancıların sebebi ise vücudun ve rahmin doğuma hazırlık yapmasıdır. Gerçek ve yalancı doğum sancılarının anne tarafından birbirinden ayırt edilmesi önemlidir. 9 ay boyunca hiç yalancı doğum sancısı yaşanmaya da bilir.

Yalancı Doğum Sancıları Nasıl Anlaşılır

Yalancı Doğum Sancıları Nasıl AnlaşılırYalancı doğum sancılarının bir diğer adı ise braxton hicks kasılmaları veya konstraksiyonları olarak tanımlanır. Oluşan bu yalancı doğum sancıları rahimden çok karında oluşur. Ayakta veya herhangi bir fiziksel aktivite sırasında meydana gelebilir. Yalancı doğum sancısı aniden ve şiddetli olarak gelir. Gerçek doğum sancısı ise azar azar başlayıp, şiddetini doğum yaklaştıkça arttırır. Ayrıca düzenli olarak gelen sancıların aralıkları azalır. Yalancı doğum sancıları yattığınızda, yaptığınız aktiviteden uzaklaşıp dinlendiğinizde, yatarken sancıya yakalandığında pozisyon değiştirdiğinizde, hareket ettikçe geçer. Süre olarak da 15-20 saniyeyi geçmez. Yalancı doğum sancıları doğumun başladığının işareti olan rahim açılması meydana getirmez. Gelip geçici herhangi bir zarar olmayan normal sancılardır. Bebeğin hareketleri, karına alınan herhangi bir darbe, hamilelik sırasındaki cinsel ilişki, susuz kalmak yalancı sancılara neden olabilir.

Yalancı Doğum Sancısı

Kasılmalar ilk başladığında hemen kendiniz su içmeye zorlamalısınız. Hamileler de su tüketimi çok önemlidir. Vücut normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Hamileliğin getirdiği biyolojik ve kimyasal değişimden dolayı böbreklere neredeyse iki kat yüklenilmesi bu sonucu doğurur. Ayrıca bebeğin de besin ve suya aynı oranda gereksinimi vardır.

Gerçek Doğum Sancısı Belirtileri

Gerçek doğum sancılarında ise yukarıda sayılanlardan hangisini yaparsanız yapın sonuç değişmez. Sancıların şiddeti artarken aynı zamanda gelme sıklığı azalır. Karın kasları sertleşir. Bu da bebeğin içeride hareketini azaltarak dışarı doğru çıkması için zorlar. Rahim ağzı açılır. Tüm hamilelik boyunca rahimin ağzını kapatan ve bebeğin bulunduğu keseyi koruyu dış etkenlerden gelecek bakteri, mikroplara karşı koruyan nişan denen tıkaç doğum sancılarıyla birlikte vücuttan atılır. Bunun belirtisi ise gelen pembe, kanla karışık akıntıdır. Saatler sonra ya da hemen bebeğin bulunduğu plasenta da patlayarak bebeğin doğum yolundaki adımlardan önemli olanı gerçekleşir. Bazen hiç sancı olmadan da su gelebilir. Bu durumda hemen hastaneye gidilmelidir. Rahim kasları kasılıp gevşedikçe sancıların şekli değişir. Bebeğin doğum kanalına girmesiyle rahim bebeği dışarı itmeye çalışır. Sancı sıklığı 5 dakikaya düştüğünde hastaneye gidilmelidir. Sancı süresi ise 30 ila 60 saniye arasında değişebilir. Regli sancılarını andırır. Sancıyla birlikte bacaklarda ve bel bölgesinde ağrı görülür. Normal doğum yapacak anne adayları için; sancı sıklığı azalmadıkça, kesenin patladığını gösteren su gelmedikçe, hastaneye gitmek annede ve dolaysıyla doğumun gidişatını etkileyebilecek şekilde stres yaratabilir. Bazen doğumların saatler sürmesinin nedeni olarak bu stres olduğu bilinmektedir. Bu yüzden sancıların sıklığı 5-6 dakika olmadıkça evde kalınması anneye, bebeğe ve diğer doğum için endişelenen kişilere iyi gelecektir.

Gerçek Doğum Sancısı BelirtileriDoğum Sancısı

İlk doğumlar zaman olarak biraz uzun ve zor geçse de, ikinci kez anne olunacağı zamanda ise süre kısalır ve doğum kolaylaşır. Evde geçireceğiniz süre içerisinde; sırtınıza yapılacak masaj, ev içinde hareketler yapmak, volta şeklinde olmayan stressiz ufak yürüyüşler, sevdiğiniz aktivitelerde bulunma (kitap okuma, tablet de oyun oynamak), daha önce çalışılmış nefes egzersizlerinden faydalanma, bebeğin ve annenin hastaneye gidecek olan çantasını kontrol etme, güzel yerlerde bulunmanın hayalini kurma, tuvalete gitmek ve ılık duş almak gibi kendinizi rahatlatacak etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

Doğum sancılarınız ayırt edebilmeniz açısından sunduğumuz yazımızı umarım işinize yaramıştır. Doğum sancılarının nasıl olduğunu merak eden anne adayları için aşağıdaki yazılara da bakılabilir. Acil şifalar dileriz.

Doğum Sancısı

Doğum Sancısı Nasıl Olur ?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close