Sancılar

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek ve Yalancı doğum sancısı

Anne adaylarını sıklıkla telaşa düşüren yalancı doğum sancıları kafa karışıklığına ve boşu boşuna strese neden olur. Sancıyla birlikte gelen rahim kasılmaları, özellikle hamileliğin son 3 ayında boy gösterir. Bazı hamilelerde ise 4. aydan itibaren görüldüğü belirtilmiştir. Gayet normal olan bu yalancı sancıların sebebi ise vücudun ve rahmin doğuma hazırlık yapmasıdır. Gerçek ve yalancı doğum sancılarının anne tarafından birbirinden ayırt edilmesi önemlidir. 9 ay boyunca hiç yalancı doğum sancısı gelmeyedebilir.

Yalancı doğum sancıları nasıl anlaşılır? Sancıdan kurtulmak için neler yapılmalıdır?

Yalancı doğum sancılarının bir diğer adı ise braxton hicks kasılmaları veya konstraksiyonları olarak tanımlanır. Oluşan bu yalancı doğum sancıları rahimden çok karında oluşur. Ayakta veya herhangi bir fiziksel aktivite sırasında meydana gelebilir. Yalancı doğum sancısı aniden ve şiddetli olarak gelir. Gerçek doğum sancısı ise azar azar başlayıp, şiddetini doğum yaklaştıkça arttırır. Ayrıca düzenli olarak gelen sancıların aralıkları azalır. Yalancı doğum sancıları yattığınızda, yaptığınız aktiviteden uzaklaşıp dinlendiğinizde, yatarken sancıya yakalandığında pozisyon değiştirdiğinizde, hareket ettikçe geçer. Süre olarak da 15-20 saniyeyi geçmez. Yalancı doğum sancıları doğumun başladığının işareti olan rahim açılması meydana getirmez. Gelip geçici herhangi bir zarar olmayan normal sancılardır. Bebeğin hareketleri,karına alınan herhangi bir darbe, hamilelik sırasındaki cinsel ilişki, susuz kalmak yalancı sancılara neden olabilir.

Yalancı doğum sancı, yalancı doğum sancısı neye benzer
Yalancı Doğum Sancısı

Kasılmalar ilk başladığında hemen kendiniz su içmeye zorlamalısınız. Hamileler de su tüketimi çok önemlidir. Vücut normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Hamileliğin getirdiği biyolojik ve kimyasal değişimden dolayı böbreklere neredeyse iki kat yüklenilmesi bu sonucu doğurur. Ayrıca bebeğin de besin ve suya aynı oranda gereksinimi vardır.

Gerçek doğum sancılarının belirtileri nelerdir?

Gerçek doğum sancılarında ise yukarıda sayılanlardan hangisini yaparsanız yapın sonuç değişmez. Sancıların şiddeti artarken aynı zamanda gelme sıklığı azalır. Karın kasları sertleşir. Bu da bebeğin içeride hareketini azaltarak dışarı doğru çıkması için zorlar. Rahim ağzı açılır. Tüm hamilelik boyunca rahimin ağzını kapatan ve bebeğin bulunduğu keseyi koruyu dış etkenlerden gelecek bakteri, mikroplara karşı koruyan nişan denen tıkaç doğum sancılarıyla birlikte vücuttan atılır. Bunun belirtisi ise gelen pembe, kanla karışık akıntıdır. Saatler sonra ya da hemen bebeğin bulunduğu plasenta da patlayarak bebeğin doğum yolundaki adımlardan önemli olanı gerçekleşir. Bazen hiç sancı olmadan da su gelebilir. Bu durumda hemen hastaneye gidilmelidir. Rahim kasları kasılıp gevşedikçe sancıların şekli değişir. Bebeğin doğum kanalına girmesiyle rahim bebeği dışarı itmeye çalışır. Sancı sıklığı 5 dakikaya düştüğünde hastaneye gidilmelidir. Sancı süresi ise 30 ila 60 saniye arasında değişebilir. Regli sancılarını andırır. Sancıyla birlikte bacaklarda ve bel bölgesinde ağrı görülür. Normal doğum yapacak anne adayları için; sancı sıklığı azalmadıkça, kesenin patladığını gösteren su gelmedikçe, hastaneye gitmek annede ve dolaysıyla doğumun gidişatını etkileyebilecek şekilde stres yaratabilir. Bazen doğumların saatler sürmesinin nedeni olarak bu stres olduğu bilinmektedir. Bu yüzden sancıların sıklığı 5-6 dakika olmadıkça evde kalınması anneye, bebeğe ve diğer doğum için endişelenen kişilere iyi gelecektir.

gerçek doğum sancısı, yalancı doğum sancısı
Doğum sancısı

İlk doğumlar zaman olarak biraz uzun ve zor geçse de, ikinci kez anne olunacağı zamanda ise süre kısalır ve doğum kolaylaşır. Evde geçireceğiniz süre içerisinde; sırtınıza yapılacak masaj, ev içinde hareketler yapmak, volta şeklinde olmayan stressiz ufak yürüyüşler, sevdiğiniz aktivitelerde bulunma (kitap okuma, tablet de oyun oynamak), daha önce çalışılmış nefes egzersizlerinden faydalanma, bebeğin ve annenin hastaneye gidecek olan çantasını kontrol etme, güzel yerlerde bulunmanın hayalini kurma, tuvalete gitmek ve ılık duş almak gibi kendinizi rahatlatacak etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close