İltihaplar

Göbek Deliğinde İltihap

Göbek Deliğinde İltihap Neden Olur ? Nasıl Tedavi edilir ?

Bilindiği gibi vücut anatomisi olarak göbek deliği çoğu insanlarda oldukça içeridedir. Bu yapı kıvrımlı ve az hava almasından dolayı iltihaba oldukça meyilli bir bölgedir. Bayanlarda karın kısmında erkeklere nazaran daha az kıl bulunduğundan dolayı, göbek iltihabı erkeklerde daha çok görülmektedir. Sadece kıl kaynaklı değil hijyene de dikkat edilmediği takdirde göbek iltihabının sıkıntısı yaşanacaktır.  Belirtileri ise, göbek çevresinde kızarıklık ve  akıntıdır. Bu akıntı kimi zaman kokusundan dolayı fark edilir.

göbek

Göbek deliğinde meydana gelen enfeksiyonlar hayati tehlike içermezler. Bağlantılı olduğu bölge dışa açılımı olduğundan dolayı akıntılar genelde gözle görülür. Bu şekilde gördüğünüz akıntıya ya da duruma müdahale etmek daha kolay olacaktır. Özellikle gebelik döneminde bayanların bu konuya daha çok dikkat etmesi gerekir. Kordon içeri de bebeği besler ve buradaki herhangi bir enfeksiyon durumu bebeği de sıkıntıya sokabilir. Bu şekilde bir problem yaşandığından mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.

göbek

Göbek Deliği İltihabı Tedavisi ?

Göbek deliğinde oluşan iltihab genel olarak evde yapacağınız basit uygulamalar ile giderilebilir. Bunlardan biri duş esnasında kulak çöpü ile göbek deliğinize nazikçe hareket ettirebilirsiniz. Orada oluşan kıl topluluğu ya da pamuk gibi birçok şey çıkacaktır. Ancak bunu her duşta yapmanız gerekmektedir. Kıvrımlı yapısından dolayı içerisine giyinmiş olduğunuz herhangi bir kıyafetin tüyü de girebilir. Ardından iyice kurulamanız gerekir. Zira nemli kaldığı durumlarda iltihap oluşumu gözlenir. Bu şekilde kişisel bakıma dikkat edildiği takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak bu tarz önlemleri almanıza rağmen akıntı ve kaşıntı devam ederse mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Doktorunuz muayeneyi yapıktan sonra geçmeyen iltihabınız için antibiyotik tedavisine başlayacaktır. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız neticesinde olumlu sonuçlar alacaksınız. Anca sonrasında tekrar yaşanmaması için göbek deliği bakımınızı her duş sonrasında yapmanız gerekecektir. Bu şekilde ikincil bir enfeksiyonu engelleyebilirsiniz. Göbek bölgesinde olan iltihaplar obez kişilerde daha fazla görülür. Göbek deliği oldukça içeri de kalmıştır. Bu tip kişilerde genelde antibiyotik tedavisi işe yaramayabilir. Bu durumda kişilere cerrahi tedavi uygulanır ve iltihap kaynağı kökten kaldırılır.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close