Sancılar

Göbek Sancısı

Göbekte Sancı, Göbek Sancılarının Nedenleri Nelerdir?, Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?, Göbek Deliği Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Siz değerli okurlar için göbekte sancı hakkında bir yazı hazırladım. Biliyorum bu yazımı okurken artık bu “sancı” kelimesi üzerinden makale oluşturmayın diyorsunuz fakat öyle sancılar var ki. Göbek sancısını da anca çeken bilir diyerek yazıma başlıyorum. Yazımda göbek sancısı nedir, göbek sancısının nedenleri, nasıl tedavi edilir, doktora gitmeli miyiz gibi sorulara cevaplar aradım. Öncelikle şunu bilmemiz gerekir göbek sancısı neden oluşur ve göbek ağrısının belirtileri nelerdir? Bu sorular yazımın esasını oluşturmaktadır. İyi okumalar.

Göbekte Sancı

Göbek deliği ağrısı göbek ile ilgili olan hastalıklarda ortaya çıkabilir. Bu tip ağrılara direkt ağrı denir ancak ağrıların çoğu indirekt şekilde yani dolaylı olan ağrılardır. Dolaylı olan göbek ağrılarında karın muayenesi sırasında hastalıklı olan organ uyarıldığında ağrı anatomik olarak farklı bir bölgede hissedilir. Yansıyan göbek ağrılarında ise hareketsiz ve sakin bir pozisyonda iken göbek altında olmayan bir organdan ya da göbek çevresinde hissedilen ağrıya denir.

Göbek Sancılarının Nedenleri Nelerdir?

  • Göbek Sancılarının Nedenleri Nelerdir?İnsanlarda farklı durumlara bağlı olarak oluşan ve göbek fıtığı olarak adlandırılan durum kişilerde çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu sorunun en büyük belirtisi ise göbekte şiddetli olarak görülen sancılardır.
  • Kullanılan ilaçlar göbekte sancı durumlarının nedenleri arasında rol oynamaktadır.
  • Farklı bağırsak hastalıkları, safra kesesinde olan taşlar, pankreas sorunları, hamilelik ve apandisit sorunları da gene göbek sancılarına neden olabilecek sorunlardandır.
  • İdrar yolu enfeksiyonları göbek deliği ve çevresinde oluşan ağrıların en bilinen nedenlerindendir. Göbek çevresinde ağrı, idrar yaparken yanma, acı ve ağrı sorunlarına neden olur. Tedavi yöntemi olarak genellikle antibiyotikler seçilir. İdrar yolu enfeksiyonu ciddi bir sorun teşkil etmesinden dolayı ihmal edilmemelidir.
  • Mide de olabilecek bakteri veya virüslerin artmasından dolayı mide enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Enfeksiyon göbek çevresinde ağrılara neden olabilmektedir.
  • Gün içerisinde tüketilen gıdalardan dolayı da ağrı ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Eğer göbek deliği ağrınız 3-4 günden daha fazla sürüyorsa ve bu ağrı günlük yaşantınızı etkileyecek derecede ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Üstelik bu ağrıya kusma, ateş, iştah kaybı ve titreme gibi semptomlar da eşlik ediyorsa, apandisit ya da safra kesesinde taş olması ihtimaline karşı tıbbi yardım almanız önerilir.

Göbek Deliği Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Göbek deliği ağrısının birden çok nedeni olduğundan dolayı tedavi de öncelik olan ağrıya sebep olan rahatsızlığın belirlenmesidir. Daha sonrasında ise tedavi sürecine başlanmalıdır. Göbek deliği ağrısı ile beraber görülen diğer bulguların incelenmesi sonucunda tespit edilir ve hastalığa göre uygun olan tedavi yöntemi seçilir.

 

Göbeğinizde sancı bir çok nedenden kaynaklı oluşabileceği için doktorunuza danışmanızı yineleyerek yazımıza son vermekteyiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızdan daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Göbek Deliğinde İltihap

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close