İltihaplar

Göz İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Göz İltihabı Nedir ? ,Göz İltihabının Sebepleri,Göz İltihabının Nedenleri, Gözde İltihabın Oluşması Halinde Neler Yapılmalıdır ?

İltihap.net sitem için göz iltihabı hakkında bir yazı hazırladım.  Makalemde göz iltihabı nedir, belirtileri, tedavisi, nasıl geçer sorularına cevaplar aradım. Göz iltihabı herkeste karşılaşılabilen bir sağlık problemidir. Gözde batma ve kızarıklık meydana gelmesinden kaynaklı göz nezlesi de denmektedir. Yazımda bu herkeste karşılaşılabilen bu hastalığı enine boyuna inceledim. İyi okumalar dilerim.

Göz İltihabı Nedir ?Göz İltihabı Nedir ?

Gözünüzde batma hissinin oluşması, sürekli sarı topakların mevcut olması ve göz etrafında kızarıklık yaşanması gözde iltihabın belirtisi arasında yer alır. Bir diğer belirtisi ise sarımsı şekilde oluşan topaklanma dır. Bakteriyel göz enfeksiyonları genel olarak ilk belirtileri arasında kızarıklık, gözde yanma, ışığa karşı hassasiyet, ve gözde oluşan sarımsı renkte akıntıdır. Gözde iltihap bütün bu belirtileri de içerebilir yada sadece birini içerir. İltihabın şiddetine göre değişim gösterir. Göz iltihabı olan birinin gözünde kızarıklık olduğundan halk arasında pembe göz yada göz nezlesi olarak da adlandırılır.-

Göz iltihabı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Günlük yaşantıya etki edebileceği için gözün iltihabı sıkıntı bir durumdur. Bu yüzden bunun belirti vermesinden sonra önlemler alınmalıdır. Gerekli önlemler alındıktan sonra daha hafif bir seyir izlemektedir. Belirtileri görülmeye başlandığı andan mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Göz İltihabının Sebepleri

  • Bakteriyel Kaynaklı Göz İltihabı: Bakteriyel kaynaklı iltihaplanmalarda kızarıklık ve şişlik görülmektedir. İlaç tedavisine olumlu yanıt verir ancak tedavi süreci normalden uzundur.
  • Viral Kaynaklı Göz İltihabı: Virüs kaynaklı iltihaplar antibiyotiğe cevap vermezler ve kısa sürede tedavi edilirler. Ayrıca kişiden kişiye bulaşabilir.

Göz İltihabının Nedenleri

Göz iltihabı neden olur, göz iltihabı oluşum sebepleri sıklıklar merak edilen konular başında gelmektedir. Bulaşıcı olan göz iltihabı mutlaka sebeplerini ve belirtileri görüldükten sonra gerekli önlemler alınmalıdır.

  •  Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, aynı zamanda mevsim değişimlerinde görülen polen tanecikleri de enfeksiyon kaynağıdır.
  •  Alerjisi olan kişilerde normal kişilere oranla daha hızlı reaksiyon gösterir.
  •  Aynı zamanda kirli hava şartlarından dolayı da gözün iltihaplanması söz konusu olabilir.
  •  Göze yabancı cisim batması sonucunda da gözde iltihaplanma görülebilir. Bunun en sık görülen şekli travmadır.

Gözde İltihabın Oluşması Halinde Neler Yapılmalıdır ?

Gözde İltihabın Oluşması Halinde Neler Yapılmalıdır ?Göz hassas bir organdır ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Zira yapılan yanlışlık bir ömür boyu sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Gözünüzle alakalı yaşadığınız sıkıntı geçmişte de yaşanadıysa bu alerjik kaynaklı bir skıntı olmaktadır. Bu gibi sıkıntılarınızda yapmanız gereken kullandığınız ilaçları bu dönemde de kullanmanızdır. Hatta acil durumlarda anti-allerjik göz damlaları verilmektedir.  Ayrıca göz iltihabı görülmeye başlandığını mutlaka dikkat etmeniz bazı durumlar.

Bunun yanı sıra bu sıkıntılar ilk defa başınıza geldiyse eğer mutlaka doktora danışmalısınız. verilen ilaçlar kısa süreli ilaçlardır. Kısa süreli olan tedavinize harfiyen uymanız gerekmektedir. Bununla birlikte kişisel hijyene dikkat edilmesi ve sonrasında ellerin sürekli yıkanması gerekmektedir. Tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durmalı. Aşırı uykudan kaçınmanız gerekmektedir. Aşırı uyku göz sağlığınızı olumsuz etkilemektedir.

 

Göz sağlığını önemli olduğu bu yazımızda anlaşılmış olmalıdır. Gözlerinizde sadece iltihap sorunu için değil diğer sorunlarınız için de  doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Aşağıdaki yazılarımız göz sağlığını ilgilendiren konular ile ilgilidir. Acil şifalar dileriz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı

Göz İltihabı Nedir

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close