İltihaplar

Göz İltihabı Nedir

Göz iltihabı Nedir?, Göz İltihabı Neden Olur, Göz İltihabı Çeşitleri, Göz İltihabı Tedavisi, Göz İltihabı Tedavi Edilmezse, Göz İltihabını Önlemek

Siz değerli okurlar için göz iltihabı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Göz iltihabı hepimizin karşılaşabileceği , yaygın bir sağlık problemidir. Yazımda göz iltihabını incelerken göz iltihabı nedir, neden olur, etkileri nelerdir, tedavi edilmezse ne olur gibi sorulara da cevaplar aradım. Ayrıca göz iltihabının nedenini bilmek kendimizi nasıl sakınacağımızı yani koruyacağımızı saptama noktasında etkili olacaktır. Göz iltihabı gibi çok farklı sebeplerden kaynaklı olan bu hastalığı sizlere aktarmak için biraz uzun bir yazı oluştu fakat yazımın tamamını okuduğunuzda bu problem hakkında çok detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız. İyi okumalar.

Göz iltihabı Nedir?Göz iltihabı Nedir?

Herkesin başına gelebilen göz iltihapları çok çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Tıbbi dilde adı ise konjonktivittir. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi ise; gözün beyazını kaplayan zar olan konjoktivadan kaynaklanmaktadır. Sürekli gözün nemli kalmasını sağlayan sıvı ve bunu koruyabilen bazı maddeler salgılar. Ayrıca bu tabakanın hemen altında gözü besleyen kan damarları bulunur. Bu damarların zara yakın olmasından dolayı da konjonktivitlerde göz kızarıklılığı ve damarların belirginleşmesi ilk belirtilerden arasındadır.

Göz İltihabı Neden Olur

Göz iltihabının ortaya çıkmasına neden olan etkenler virüs, bakteri ve alerjilerdir. Yabancı cisim, toz ve kıl gibi cisimlerin göze kaçıp buraya taşıdığı mikroplar ve gözün kaşınarak üstteki konjonktivanın tahriş edilmesinden dolayı da kaynaklanabilir. Alerjiye sebep olan, özellikle ilkbaharda havada uçuşan polenler göz iltihabını oluşturur. Yanlış kullanılan ve süresi geçmiş göz damlaları, kontakt lensler ve makyaj malzemeleri, kimyasallara karşı son derece hassas olan gözün doğal ortamını bozar ve iltihaplanmasına neden olur. Sigara dumanı, kimyasal maddeler dumanına veya kendisine maruz kalmak ya da ateşten çıkan zehirli gazları barından duman da göz sağlığını bozar. Yazın güneş ışınlarının çok dik gelmesinden dolayı güneş ışınları son derece zararlıdır. Gözün güneş ışığınla direkt olan karşı karşıya kalması ise gözün nemli kalmasını engeller. Kuruyan göz ise iltihaplara açık hale gelir.

Göz İltihabı Çeşitleri

Alerjik göz iltihapları, ilkbaharda polenlerin göze kaçması veya alerjik bünyelerin tepkisel olarak vücudun geliştirdiği göz iltihabı türüdür. Polenler hariç toz, hayvanlara karşı olan alerji ve diğer alerji türleri yüzünden de olabilir. Gözde kızarıklıkla başlayıp, kaşıntı, gözde akma, sık sık sulanma olur. Grip ve nezlede olduğu gibi burun tıkanıklığı veya akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma ve gırtlakta yanma ve kaşıntı duruma eşlik eder

Bakteriyel göz iltihapları, genelde kalabalık ortamlarda oluşur. Ayrıca gribal enfeksiyon, orta kulak iltihaplarının oluşturan bakteriler aynı zaman da göz iltihaplarına da neden olur. Diğer göz iltihaplarında olmayan durum ise gözde sarı akıntı olmasıdır. Buna eşlik eden ışığa karşı hassasiyet, kızarıklık, batma, yanma, ağrı vardır. Sarı akıntı sabah uyanınca gözde birikmiş olur. Göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olabilir.

Göz İltihabı ÇeşitleriVirüslerin neden olduğu göz iltihabı nedir sorusu ise diğerlerine göre farklı cevaplar içerir. Kesinlikle antibiyotiklerle tedavi edilmez. Bakteriyel göz iltihaplarına göre daha bulaşıcıdır. Bir gözde başladığında genelde hemen diğer göze de sıçrar. Göz kapağında şişlik, batma, gözde sulanma ve kızarıklık görülür. Berrak olan su gibi akıntı vardır. Gözde oluşan kızarıklık bazen gözde kan varmış gibi bir görüntüye sebep olabilir. Bu tip virüsler göze gelen ışığı odaklayan ve dışı etkenlerden koruyan korneayı da etkileyebilir. Görme bozuklukları oluşur Şiddetli olan virütik göz iltihaplarında ise lenf bezlerinde şişme olabilir. Ayrıca virütik nedenlerden dolayı nadirde olsa ateş görülür. Yine bir çeşit virüsün neden olduğu uçuk ise gözde tahribata neden olur.

Keratit de denen bu hastalık, bağışıklık siteminin çöktüğü durumlarda ortaya çıkar. Virüs göz sinirlerinde tutunur. Tekrar eden iltihaplara neden olur. Zamanla kornea hasarı ve dolaysıyla görme hasarı meydana gelir. Belirtileri arasında yılda en az 2 kere ve 10 gün süren aynı gözde iltihap görülür. Göz etrafında önce içi sulu keseler ve sonra içi iltihapla kaplanır. Gözde kızarıklık, çapaklanma, aşırı sulanma ve bulanık görme hastalığa eşlik eder.

Göz İltihabı Tedavisi

Göz iltihaplanmasına ne iyi gelir, göz iltihabı nasıl geçer, göz iltihabı için bitkisel tedavi önerileri hakkında bilgi vermek gerekirse;

Göz İltihabı TedavisiGöz iltihapları bazen ilaç tedavisiz, iltihaba neden olan etkenler ortadan kaldırıldığında 3-4 gün içinde geçebilir. Kuruluktan dolayı oluşmuş göz iltihapları genelde suni gözyaşı damlası ile giderilir. Suni gözyaşı damlasının diğer göz iltihapları için de kullanılabilinir. Gözün yapısını bozmayacak şekilde yıkanmasını ve iltihabı oluşturan etkenlerin yaşam ortamının bozulmasına neden olur. Mümkün olduğu kadar ellerinizi gözünüz ile temas ettirmeye çalışın. Çapaklanma veya akıntı var ise ılık su ve makyaj pamuğu ile gözünüzü temizleyin. Göz iltihabına ne iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse; Çok eskilerden beri bilinen çay ile gözü yıkama ise bakteriyel olan iltihaplara iyi gelir. Alerjiden dolayı oluşmuş göz iltihaplarında mutlaka alerjiyi oluşturan durum ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Bakteriyel göz iltihapları doktorun tavsiye ettiği antibiyotikli göz damlalarınla kısa sürede iyileşir. Virütik olanlar ise daha değişik ilaçlar ve kortizonlu göz kremleri kullanılır. Alerjik olan göz iltihapları için ise alerjinin türüne özel damla veya ağızdan alınan ilaçlar vardır. Ayrıca vücuttaki alerjen dengeyi sağlayıcı ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan mast hücreleri dengeleyici ilaçlar da ek olarak kullanılabilinir.

Göz İltihabı Tedavi Edilmezse

Bakteriyel göz iltihabı 1 hafta kadar bir sürede tedavi olur. Virütik olanlar ise çok daha zor ve tehlikelidir. 2-3 hafta sürebilir. Konjoktiva da yani göz zarında kırılma ve damar çatlamaları görülebilir. Bu da gözden akan kana neden olur. Bulanık görüş duruma eklenebilir. Görüş kaybından dolayı rahatsız olunur. Kalıcı bir hasar olmasa da bulanık görüşün tedavisi 1 yıl sürebilir.

Göz İltihabını Önlemek

Göz İltihabını ÖnlemekGöz iltihabından korunma için belirli hijyen kurallarına uymak gerekir. Ellerin gözle teması sıklıkla yapılmamalıdır. Ovuşturmak, parmağı göze sokmak son derece sakıncalıdır. Gözün içine bir şey kaçmışsa gözü çizebilir. Bununla birlikte iltihaba neden olan etkenlerin yayılmasını sağlar. Ayrıca ellerin düzenli olarak yıkanması her türlü hastalıktan korunma açısından önemlidir. Hasta olan kişiler havlu, gözlük, makyaj malzemesi gibi ortak olabilecek eşyaları kullanılmamalıdır. Havlular tek kullanımlık ya da kaynatılarak temizlendikten sonra her kişiye ayrı olmak üzere olmalıdır. Yazın girilen havuzlardan sıklıkla bakteriyel göz iltihapları bulaşabilmektedir. Havuzdan çıkınca temiz su ile mutlaka duş alınmalıdır. Ayrıca hastalıklı kişiler bu havuzları kullanıyorsa, kendi sağlığınız için buralardan uzakta durulmalıdır.

Hastalıkla birlikte kullanılan göz damlaları veya merhemleri hastalık bittikten sonra mutlaka imha edilmelidir. Tekrar ya da başkası tarafından kullanılmamalıdır. Kontakt lens kullanımı ise gözün iltihaplara yakalanma olasılığını fazlalaştırır. Bunun için geceleri mutlaka çıkarılıp sabaha kadar temizleme solüsyonunda bekletilmelidir. Ayrıca her takılıp çıkarılmadan önce eller bol su ve sabunla yıkanmalı, ayrıca kağıt havluyla kurulanmalıdır.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Umarım sizlere yararlı bir yazı sunmuşuzdur. Vücutta oluşan iltihaplanmalar ve bunların nasıl tedavi edilmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Göz İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Çocuklarda ve Bebeklerde Göz İltihabı

Çocuklarda Göz İltihaplanması ve Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close