Dişİltihaplar

Hamilelikte Diş Apsesi

Hamilelikte Diş Apsesi, Hamilelikte Diş Apsesi Tedavisi, Hamilelikte Diş Apsesinin Belirtileri

Siz değerli okurlar için diş apseleri hakkında hazırladığım yazılara bir yenisini daha ekliyorum. Diş apsesi hamilelik döneminde yaşandığına çok tehlikeli olabilmektedir.Hamilelik döneminde anti-biyotik tedavisi uygulanması sorun yaşanabileceğinden kaynaklı hamilelikte yaşanacak diş apsesine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Yazım hamilelikte diş apsesi neden olur, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Hamilelikte Diş Apsesi

Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı sorunlar bu dönemde değişen hormonlar ve dişer etkenler nedeni ile olabilir. Özellikle ilaç kullanım sorunu olduğundan dikkat edilmesi önemlidir. Hamilelikte diş apsesi vücutta oluşan mikroorganizmalar nedeni ile enfeksiyonun dışarı vuruşudur. Dişlerde oluşan rahatsızlıklar bu dönemde daha fazla ağrı çekilmesine neden olabilir.

Devamlı mide bulantısı ve kusma sonucunda dişler ağızda oluşan asidik ortam nedeni ile aşınabilir. Ayrıca yeterli kalsiyum alınmaması durumunda vücutta bulunan kalsiyumun bebeğe geçmesi anne adaylarının sorun yaşamasına neden olacağı için diş ağrısı da çekilebilir.

Diş etindeki enfeksiyonun şişlik ve ağrı ile dışarı atılması durumunda apsenin olduğu noktada hissedilir bir rahatsızlık ortaya çıktığından hamilelerin ağrı çekmesine neden olur.

Hamilelikte Diş Apsesi Tedavisi

Hamilelikte Diş Apsesi Tedavisi

Mide bulantısı ve kusma nedeni ile ağız içerisindeki asidik ortamın artmasının yanı sıra ağızda kalanların tam olarak temizlenmemesi anne adaylarının farklı sorunlar yaşamasına neden olur. Bu nedenle zor olsa da bu dönemde mutlaka dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Bebek bekleyenler için hamilelikte diş apsesi tedavisi ilaç kullanımı tercih edilmeden yapılır. İlaçların bebeğe zarar verebileceği düşünüldüğü için bu konuda annelerde antibiyotik gibi ilaç kullanımına ağırlık vermeden bu dönemi geçirmeyi amaçlarlar.

Dişlerin iltihap kapmasını önlemek adına ağız içindeki asidik ortamın temizlenmesi için iyice su ile çalkalanması oluşacak enfeksiyonlarında önüne geçilmesini sağlar. Kişinin dikkat etmesi karşısında iltihap oluşmaması için önlem alınmış olunabilir.

Hamilelikte Diş Apsesinin Belirtileri

Ağız içerisinde kusma nedeni ile oluşacak olan asidik durum nedeni ile diş etlerinde iltihaplanma sonucunda apse oluşur. Apse oluşan bölgede kızarıklık ve şişlik meydana gelirken aynı zamanda ağrı hissedilir. İçerisinde oluşan iltihap zamanla şişliğin uç kısmında patlayarak dışarı akar.

Bölgenin hassas olması nedeni ile diş apsesi olan kişiler bu durumda ağrılı bir dönem geçirirler. Hamileler bu dönemde ilaç kullanamadıkları için şişliğin tepe vermesi ve akması ile sonuç alabilirler. Hamilelik döneminde sık yaşanmasının nedenleri olduğundan dikkatli olunması bu sorun ile karşılaşmak istemeyenler için etkili sonuç alınmasına yardımcı olur.

 

Gebelik dönemi içerisinde geçirilen rahatsızlıkların hafife alınmaması gerektiğini unutmamanız gerekir. Sizlere diş apsesi hakkında çokça bilgi vermememize rağmen gebelik dönemi diş apsesi hakkında ayrı bir yazı hazırlama sebebimiz budur. Sağlıklı günlerde kalmanız dileğiyle…

Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Gebelikte Diş Apsesi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close