Sancılar

Hamilelikte Kasık Sancısı

Hamilelikte Kasık Sancısı ,Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?,Hamilelikte Kasık Sancısı Neden Olur

Siz değerli okurlar için hamilelikte kasık sancısı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelikte kasık sancısı nedir , neden olur, patolojik sebepleri nelerdir,  neden olur gibi sorulara cevaplar aradım. Biliyoruz ki hamilelik döneminde kadınlarda bu sancılar sıkça yaşanır. Peki bu sancılar yaşanmak zorunda mı yoksa biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz ya da yanlış yaptık? Bu sorulara da cevap aradığım yazımı siz değerli okurlarıma sunuyorum. İyi okumalar dilerim.

Hamilelikte Kasık Sancısı 

Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Bu dönemde bütün varlığını bebeği ile paylaştığı için kimi Hamilelikte Kasık Sancısı zaman anne bedeni yorgun düşebilir. Süreçte en önemli konu beslenme ve kontrollü hareket etmektir. Bu konuda kadın doğum uzmanları ve aile planlaması merkezleri gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Anne adayları bunlara uyduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini mutlu son ile sonlandırırlar.

Gebelik döneminde anne adayları 5.aydan sonra kasık ağrısı şikayetleri ile karşılaşırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bebeğin gelişiminin bu aylardan sonra hızlı olmasıdır. Ancak ilk gebeliği olan bayanlarda bu ağrılar daha önce hissedilir. Bunun sebebi  de rahmin ilk süreçte hızla gelişimi ve büyümesidir. Kasık ağrısı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kaçınılmazdır.

Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri, Gebelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde annenin kendisine  fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı gebeliklerde kasık sancısının olması normal olsa da anne de herhangi bir hastalık  durumu söz konusu da olabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde sıklıkla kasık ağrısını sebep olan durumlar:

  • Mide ülseri
  • Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
  • Safra kesesi
  • Akut apandisit
  • Kasık Fıtığı gibi patolojik hastalık durumlarından kaynaklanan kasık ağrıları da oluşmaktadır.

Bu hastalıkların gebelik sürecinde olması anne için biraz daha sancılı geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve kontrollerini beslenmesini doktor kontrolünde yapması gerekmektedir. Bu gibi ağrılara bulantı kusma gibi şikayetler eklenebilir. Bunların görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşana gidilmelidir. En sık görülen sağlık problemi idrar yolu enfeksiyonudur ve bu süreçte ilaç kullanılması çok fazla önerilmediği için genelde bitkisel çaylardan faydalanılmasında yarar vardır. Tabi gebelik döneminde vücudunuza alacağınız her türlü besin ve ilaç mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum sancıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda da kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrılar görülür ancak bu ağrılar kısa sürelidir. Geçtiği takdirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Gebelik döneminde görüldüğü üzere sadece rahimin büyümesinden kaynaklanmayan farklı problemler olabilir. Bu gibi sıkıntıların yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı Neden Olur

Hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir, Gebelik döneminde oluşan kasık ağrıları genelde olası beklenen durumlardır. Fazla şiddetli ve uzun süreli olmadığı sürece ara ara görülmesi oldukça normaldir. Gebelik döneminde kasık ağrısı ve mide bulantısı görülmesi normaldir bir durumdur. Bunun sebebi de annenin içerisinde meydana gelen anatomik değişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülmesi halinde doğumun yaklaştığının da habercisi olarak görülür. Ancak anne de herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise kasık ağrısının nedeni tespit  edilir ve nedene yönelik tedavi önerilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı Neden OlurGebelik süreci hassas bir süreçti bu yüzde çok kapsamlı bir tedavi yapılamayabilir. Hamilelikte kasık sancısı anneyi rahatlatmak ve kasık sancısını geçici süreli dindirmek adına nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Gebelik sonlandıktan sonra kronik bir hastalık söz konusu ise gerekirse cerrahi tedavi ile gecikmeden müdahale edilir. Ancak bu gibi durumların annenin ve bebeğin sağlığının etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yaptıklarına oldukça dikkat etmelidir. Beslenme düzeni ve bol dinlenme önerilir. Bu süreç ağrıların yoğunlaşması ile doğum olana kadar dinlenme periyodu olarak geçer.

 

Gebelik döneminde yaşadığınız sorunlar için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz umarım yararlı bir yazı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilir ve gebelik dönemi ile ilgili sorunlarınız ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hamilelikte Diş Apsesi

İltihap Hamile Kalmayı Engeller Mi?

 

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close