Hamilelikte kasık sancısı

Hamilelikte Kasık Sancısı Nedir?    Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Bu dönemde bütün varlığını bebeği ile paylaştığı için kimi zaman anne bedeni yorgun düşebilir. Süreçte en önemli konu beslenme ve kontrollü hareket etmektir. Bu konuda kadın doğum uzmanları ve aile planlaması merkezleri gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Anne adayları bunlara uyduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini mutlu son ile sonlandırırlar.

Gebelik döneminde anne adayları 5.aydan sonra kasık ağrısı şikayetleri ile karşılaşırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bebeğin gelişiminin bu aylardan sonra hızlı olmasıdır. Ancak ilk gebeliği olan bayanlarda bu ağrılar daha önce hissedilir. Bunun sebebi  de rahmin ilk süreçte hızla gelişimi ve büyümesidir. Kasık ağrısı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kaçınılmazdır.

Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri, Gebelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde annenin kendisine  fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı gebeliklerde kasık sancısının olması normal olsa da anne de herhangi bir hastalık  durumu söz konusu da olabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde sıklıkla kasık ağrısını sebep olan durumlar:
– Mide ülseri
– Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
– Safra kesesi
– Akut apandisit
– Kasık Fıtığı gibi patolojik hastalık durumlarından kaynaklanan kasık ağrıları da oluşmaktadır.

hamilelikte kasık sancısı
hamilelikte kasık sancısı

Bu hastalıkların gebelik sürecinde olması anne için biraz daha sancılı geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve kontrollerini beslenmesini doktor kontrolünde yapması gerekmektedir. Bu gibi ağrılara bulantı kusma gibi şikayetler eklenebilir. Bunların görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşana gidilmelidir. En sık görülen sağlık problemi idrar yolu enfeksiyonudur ve bu süreçte ilaç kullanılması çok fazla önerilmediği için genelde bitkisel çaylardan faydalanılmasında yarar vardır. Tabi gebelik döneminde vücudunuza alacağınız her türlü besin ve ilaç mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum sancıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda da kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrılar görülür ancak bu ağrılar kısa sürelidir. Geçtiği takdirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Gebelik döneminde görüldüğü üzere sadece rahimin büyümesinden kaynaklanmayan farklı problemler olabilir. Bu gibi sıkıntıların yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte kasık sancısı neden olur

Hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir, Gebelik döneminde oluşan kasık ağrıları genelde olası beklenen durumlardır. Fazla şiddetli ve uzun süreli olmadığı sürece ara ara görülmesi oldukça normaldir. Gebelik döneminde kasık ağrısı ve mide buluntısı görülmesi normaldir bir durumdur. Bunun sebebi de annenin içerisinde meydana gelen anatomik değişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülmesi halinde doğumun yaklaştığının da habericisidir. Ancak anne de herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise kasık ağrısının nedeni tespit  edilir ve nedene yönelik tedavi önerilir.

Gebelik süreci hassas bir süreçti bu yüzde çok kapsamlı bir tedavi yapılamayabilir. Hamilelikte kasık sancısı anneyi rahatlatmak ve kasık sancısını geçici süreli dindirmek adına nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Gebelik sonlandıktan sonra kronik bir hastalık söz konusu ise gerekirse cerrahi tedavi ile geçikmeden müdahale edilir. Ancak bu gibi durumların annenin ve bebeğin sağlığının etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yaptıklarına oldukça dikkat etmelidir. Beslenme düzeni ve bol dinlenme önerilir. Bu süreç ağrıların yoğunlaşması ile doğum olana kadar dinlenme periyodu olarak geçer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir