İltihaplar

İdrar Yolu İltihabı

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, İdrar Yolu İltihabı Belirtileri, İdrar Yolu İltihabı Tanısı, İdrar Yolu İltihabı Tedavisi, İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir

Siz değerli okurlar için idrar yolu iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda idrar yolu enfeksiyonu kimlerde yaşanır, nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir, idrar yolu iltihabı tanısı nasıl konur, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. İdrar yolu iltihabı hakkında yapılan araştırmalar üzerine kadınlarda daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bunun sebepleri dahil idrar yolu iltihabı hakkında bir çok soruya cevaplar aradım.

Kronik idrar yolları rahatsızlıklarından biri olan idrar yolları enfeksiyonu yani idrar yolları iltihabı kadın ve erkeklerde görülen tipik rahatsızlık türlerinden bir tanesidir. İdrar yolları iltihabı meshane yani idrar torbasında olabileceği gibi penis ve vajinanın uç kısımlarında da görülebilir. Akıntı, ağrı ve zaman zaman kokuya sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunda hijyen çok önemlidir. Temiz ve titiz davranılmadığı taktirde iltabın iyileşme süresi uzar ve daha çok acı duyulur. Bu yazımızda, idrar yolu enfeksiyonun kimlerde daha sık görüldüğü, sebebinin ne olduğu, belirtileri ve tedavisine ilişkin bilgiler bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kadın, erkek, yetişkin, yaşlı ve çocuklarda görülebilir. Bu noktada bir yaş veya cinsiyet ayrımı yapmak söz konusu olmamaktadır. Ancak ülkemizdeki hastalar incelendiğinde kadınlarda ve kız çocuklarında daha çok görülmektedir. Bunun en büyük sebebi kadınların idrar yolunun, erkeklere göre daha açık bir idrar yoluna sahip olmasından kaynaklanır. Erkeklerde idrar yolu nispeten daha korunaklı bir yapıdadır. Bu sebeple erkek hastaların sayısı oransal olarak azdır. Cinsiyet ve yaş ayrımında sonra bir diğer önemli etken ise bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde idrar yolu rahatsızlıkları yine sık görülür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu iltihabı çok farklı sebeplerden olabilir. Ülkemizde en çok yaz aylarında görülür. Havuz ve deniz sezonu boyunca özellikle kız çocuklarında idrar yolları rahatsızlıklarında artış gözlemlenmektedir. Bu noktada yapılabilecek en önemli şey, temiz olduğuna inanmadığınız havuz ve denizlerden uzak durmaktır. Hastaların yaklaşık %80’inde bağırsaklardaki mikrobun idrar yollarına sıçraması ile bu rahatsızlık yaşanır. Bu sebeple hijyen oldukça önemlidir. Dışarıdan gelen virüsler ve parazitler de idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

İdrarı çok fazla tutmak, idrar yolları enfeksiyonuna sebep olan etkenlerden bir tanesidir. İdrar torbasının gün içerisinde çok az boşalması, bakterilerin üremesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla idrarını çok fazla tutan yetişkinlerde çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Ayrıca yeşil çay tüketmek de önemlidir. Yeşil çay, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için etkin bir gıdadır. Aşırı üşümek, soğuğa maruz kalmak idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen etkenlerden bir tanesidir.

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

İdrar yolları iltihabı problemi yaşayan hastalarda karşılaşılan bazı belli başlı belirtiler vardır. Tabii ki en doğru teşhisi doktorunuz yapacaktır ancak buradaki maddelerden bir veya birkaçı sizde varsa, idrar yollarınızda enfeksiyon yani iltihaplanma olabilir.İdrar yaparken yanma

  • Sık sık idrara çıkma.
  • Aniden tuvalete gitme isteği.
  • İdrar yaparken ağrı.
  • Vücutta açıklanamayan ateşlenme.
  • Kasık ve bel bölgelerinde (böbrek taraflarında) ağrı.

İdrar Yolu İltihabı Tanısı

İdrar yolu enfeksiyonu tanısı, teşhisi konulması için doktorunuz sadece şikayetlerinizi dikkate almayacaktır. Şikayetlerinizi dinlemekle birlikte bir idrar tahlili isteyecektir. İdrarın incelenmesi sonucunda lokosit yani iltihaba, enfeksiyonu işaret eden hücrelerin artışı gözlemlenirse, idrar yolunuzun enfeksiyon kaptığına karar verilecektir. İdrar tahlili dışında idrar yolu kültürü de yapılabilir. Ancak kültür sonuçları idrar tahliline göre daha uzun sürmektedir.

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

Öncelikle devam etmeden önce şunu söylemekte fayda var: “En iyi tedavi yöntemini her zaman doktorunuz belirlemelidir. Sağlığınız adına internetten öğreneceğiniz tüm bilgiler doktorunuzun gözetimi ve bilgisi dahilinde yapılmalıdır. Doktor tavsiyeleri her zaman daha önemlidir.” Asla ve asla tedavi sürecini aksatmamalı, doktorunuzdan tavsiye almadan bir tedavi yöntemi uygulamamalısınız. Sağlık ocaklarındaki aile hekimleri, özel ve devlet hastanelerindeki doktorlar her hastalığınızda başvurmanız gereken yegane kaynaktır. İdrar yolu iltihaplanmasında antibiyotik tedavisi uygulanır. İltihabın çeşidine ve derecesine göre farklı antibiyotikler vardır. Her antibiyotiğin uygun görülen bir kullanım süresi vardır. Bu sebeple doktorunuzun tavsiye etmediği bir antibiyotiği asla kullanmayın. Doktorunuzun uygun göreceği bir antibiyotik tedavisine başlanılır. Ancak denemek isterseniz, doktorunuza danışmak kaydıyla, aşağıdaki kürü uygulayabilirsiniz. İdrar yolları enfeksiyonu (iltihabı) tedavisi için uygulayabileceğiniz kür aşağıdadır.

Not: Genel olarak idrar yolu enfeksiyonunda su tüketimi oldukça önemlidir. Bolca su tüketmek, iltihabın sökülmesinde ve tedavi sürecinde çok yardımcı olmaktadır. Zaten bu sebeple genellikle idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde verilen antibiyotikler suda eriyen türdedir. Hastanın hem su içmesi hem de ilacı alması bu şekilde teşvik edilmektedir.

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir

750 ml kaynar suya 300 gr karnabahar koyun. Suyun klorsuz olmasına özen gösterin. Ağzı kapalı bir tencerede karnabaharı 5 dakika boyunca aralıksız haşlayın. Kaynama kısık ateşte yapılmalıdır. Haşlanmış karnabahar suyunun yarısını sabah, yarısını da akşam olmak üzere günde 2 defa için. 7 gün bu şekilde uyguladıktan sonra 3 gün ara verin. Bu kürü 21 gün boyunca uygulayın. Özellikle kadınlardaki idrar yolları enfeksiyonu için etkin bir alternatif tıp yöntemidir.

 

Yazımız burada sona ererken doktorunuza zamanında danışmanız gerektiğini vurgulamak isteriz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

İdrar Yolu İltihabı Nedir?

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı

İdrar Yolu İltihabı Nasıl Geçer?

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 thought on “İdrar Yolu İltihabı”

  1. İdrar yolu iltihabı şikayet var gezmediğim doktor kalmadı. Sitenizdeki konuyu okudum bana bu konuda başka tavsiylerinizde varmı

Close