İltihaplar

İdrar Yolu İltihabı Nasıl Geçer?

İdrar Yolu İltihabının Belirtisi, İdrar Yolu İltihabı Tanısı, İdrar Yolu İltihabı Tedavisi 

Sitemde idrar yolu iltihabı hakkında yeni bir yazı hazırladım. Bu sefer makalemde idrar yolu iltihabı nasıl geçer sorusu hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda idrar yolu iltihabı belirtileri nelerdir, nasıl geçer, tedavisi gibi sorulara cevaplar aradım. Yazımda idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi noktasında tabi ki doktora gitmelisiniz fakat evde kendi başınıza uygulayacağınız yöntemleri de yazımda bulabilirsiniz. İyi okumalar.

İdrar Yolu İltihabının Belirtisi

İdrar yolu iltihabının belirtisi  en başında sık sık idrara çıkmak gelir. Bu sistitin yani alt idrar yolu iltihabının en yaygın göstergesidir. Bununla birlikte idrarda bulanıklık, kötü koku ve miktarının azalıp veya çoğalması da gözlenir. Gece sıklıkta tuvalete kalkma ihtiyacı, yaparken yangı – ağrı, idrar yapmayı bitirmişseniz bile hala varmış hissi yaratır. Eğer iltihap ilerlemeye başlamışsa idrarda kan, irin ve akıntı, ateş, karında şişme, el ve ayaklarda soğukluk, kusma, gece terlemeleri, yorgunluk, kasıklarda ve belde ağrı, titreme gibi şikayetlerde eklenir. Yaşlılarda ise zihinde karışıklık gözlenebilir.

İdrar Yolu İltihabının Belirtisiİdrar yolu iltihabına yakalandığınızı düşünüyorsanız kesinlikle karın bölgenize sıcak su torbası koymayın. Sıcak ortamda bakterilerin üreme hızı artarak iltihabın ilerlemesine neden olabilir. Ayağınızın altına su torbası koyarak, ağrıyan böbrek tarafına yan yatarak ya da tamamen yüz üstü yatarak birazda olsa acınızı dindirebilirsiniz. Su tüketimi iltihabın ve bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudun günlük su ihtiyacının 2 litre olduğu bilinmektedir. Tedavi sırasında bu miktar 3,5 – 4 litreye çıkarılmalıdır. Ayrıca yabanmersini tüketmek, şekerli ürünlerden uzak durmak, vücutta su tutan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Mide bulantısı ve kusma gibi vücuttan su kaybına neden olan faktörler var ise mutlaka hastanede serum takılmalıdır.

Bazı idrar yolu iltihapları vücudun direnç kazanmasıyla hissedilmeden hemen iyileşebilir. İlaç kullanmaya gerek kalmaz. Hatta hastalanıldığı bile anlaşılmaz. Direnç kazanan ve kronikleşen iltihaplar ise tehlikelidir. Hemen kontrol altına alınması ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir. Böbrek fonksiyonları etkileyen iltihaplar, böbreğin düzenini etkileyerek ilerde tamamen işlevsiz hale getirebilir.

İdrar Yolu İltihabı Tanısı

Hızla idrar tahlili yaptırarak iltihabınızın ne boyutta olduğunu mikroskobik tanı sayesinde öğrenebilirsiniz. Mikroskoptan bakılan sahada bakterinin ne oranda olduğu, epitel hücre ve lökositin varlığı çok önemlidir. lökosit hücreleri vücudun bu bakteriye karşı ne kadar savunma oluşturduğunu gösterir. Genelde idrarda görünmez. Epitelyum h Sabah ilk olarak alınan idrardan tahlil yapılmalıdır. Tahlilin alınan kabın steril olması ve ilk olarak idrarın birkaç saniye biraz tuvalete akıtılıp daha sonra kaba direkt olarak bir miktar yapılması gerekir.

 

İdrar Yolu İltihabı TanısıGenelde genis spektrumlu antibiyotikler bu bakterilerin ölmesini sağlar. Antibiyotikler 48 saat içinde durumu kontrol etmeye başlar. Eğer belirtiler şiddetlenmeye başlarsa idrara antibiyogram yapılıp hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiği belirlenir. Bu arada ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, C vitamini ve idrar yollarını temizleyen idrar yolu antiseptikleri de kullanılmalıdır. Damar yolundan alınan antibiyotikler vücuda çok kısa sürede etki eder. 2-3 gün bu yolla daha sonra ağızdan alınması hastalığı sonlandırmak açısından zaman kazandırır. Genelde 14 gün kadar tüm ilaçlar düzenli alınmalıdır. Şikâyetler sıklıkla tekrarlıyor ya da geçmiyorsa doktorunuzla tekrar görüşüp ileri tetkikler yapılmalıdır. Taş, kum, tıkanma, böbrek reflüsü, börek yetmezliği, şeker veya tümör gibi hastalıklar araştırılmalıdır. Renkli doppler, bilgisayarlı tomografi, mr, röntgen, ultrason ve ileri kan tahlilleri yapılmalıdır.

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi 

Antibiyotikler genellikle idrar yolu iltihabı ve enfeksiyonları için ilk basamak tedavidir. Hangi ilaçlar reçete edileceği ve ne kadar süreyle olacağı sağlık durumunuza ve idrarınızda bulunan bakteri türüne bağlıdır.

Basit iltihap ve enfeksiyon için yaygın olarak önerilen ilaçlar şunlardır:

  • Trimetoprim / sülfametoksazol (Bactrim, Septra, diğerleri)
  • Fosfomisin (Monurol)
  • Nitrofurantoin (Macrodantin, Macrobid)
  • Cephalexin (Keflex)
  • Seftriakson

Siprofloksasin (Cipro), levofloksasin (Levaquin) ve diğerleri gibi, florokinolonlar olarak bilinen antibiyotik ilaçları grubu, basit idrar yolu iltihabı ve enfeksiyonu için genellikle önerilmemektedir, çünkü bu ilaçların riskleri genellikle komplikasyonsuz idrar yolu iltihabı ve enfeksiyonu tedavisine yönelik faydalardan daha ağır basmaktadır. Komplike bir İYE veya böbrek enfeksiyonu gibi bazı durumlarda, başka bir tedavi seçeneği yoksa doktorunuz bir florokinolon ilacı reçete edebilir.

Çoğu zaman, belirtiler tedaviden birkaç gün sonra ortaya çıkar. Ancak bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Reçeteli olarak tüm antibiyotik türleri alınabilir.

Aksi halde sağlıklı olduğunuz zaman ortaya çıkan komplike olmayan bir durum için doktorunuz bir ie üç gün boyunca antibiyotik almak gibi daha kısa bir tedaviyi önerebilir. Ancak bu kısa tedavi sürecinin enfeksiyonunuzu tedavi etmek için yeterli olup olmadığı, belirli semptomlarınıza ve tıbbi geçmişinize bağlıdır.

Doktorunuz aynı zamanda idrar yaparken yanmayı rahatlatmak için mesanenizi ve idrarınızı uyuşturan bir ağrı kesici ilaç (analjezik) yazabilir, ancak ağrı genellikle bir antibiyotiğe başladıktan hemen sonra rahatlar.

Yazımız burada son bulurken idrar yolu iltihabınızı geçirmeniz adına yardımcı olması için  İdrar Yolu İltihabına Mükemmel Tarif başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Tabi bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close