İltihaplar

İdrar Yolu İltihabı Nedir?

İdrar Yolu İltihabı Nedir, İdrar Yolu İltihabının Nedenleri, Kadınlar İdrar Yolu İltihabı Neden Olur, Cinsel İlişki İdrar Yolu İltihabına Yol Açar Mı

Siz değerli okurlar için idrar yolu iltihabı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda idrar yolu iltihabı nedir, nasıl oluşur, nedenleri nelerdir, kadınlarda idrar yolu iltihabı nasıl oluşur gibi sorulara cevaplar aradım. Bildiğimiz üzere idrar yolu iltihabı daha çok kadınlarda rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu noktada kadınlarda neden idrar yolu iltihabı daha çok yaşanır sorusuna idrar yolu iltihabının nedenlerini araştırarak cevap aradım. İyi okumalar dilerim.

İdrar Yolu İltihabı Nedir

İdrar yolu iltihaplarına neden olan etkenler genelde birkaç bakteri türü, nadiren de olsa virüs ve mantarlardır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Kadınlar genital bölgesi bakteri tutmaya ve üremeye daha yatkın olması, bu sıklığın ayrıca tekrara düşmesini sağlar. Alt idrar yolu denilen bölge, idrarın dışarı atıldığı kısa kanaldır. İltihap bu bölgeyi etkilerse sistit eğer tedavi edilmeyip vücutta ilerlerse ya da bakterinin ilk görüldüğü yer böbrekler olursa piyelonefrit adını alır. Bu sayede mesane, börek ve mesane arasındaki kanallarda da iltihaptan etkilenir.

İdrar Yolu İltihabı NedirBöbrek kandaki ve sistemdeki zararlı maddeleri süzmekle görevlidir. Kandan geçen bakteriler böbrekten atılamaz ve yerleşirse iltihap böbrekten başlar. Piyelonefrit olan kişilerde sistit aynı anda görülür.

Özellikle vücudun direncinin düşmesiyle bakteri ve virüslere açık hale gelmesi tüm sisteme etki eder. Bakteriler vücut kuvvetlendikçe kolayca atılabilir hale gelebilirler. Bu sebepten bazen idrar yolu iltihapları ilaç kullanılmadan ya da hastalığı fark etmeden bile geçebilir. Ancak bakteri vücuttan atılma sırasında böbrek veya idrar yollarına tutunabilir. Buraya yerleşerek hastanın şikâyetleri baş gösterebilir.

İdrar Yolu İltihabının Nedenleri

Sadece bakteriler idrar yolu iltihabına neden olmaz. Böbrek taşları veya kum idrar yolunun iltihaplanmasını sağlar. Böbrek taşları idrar yollarını tıkayarak idrarın tamamen vücuttan atılamayacağından, birçok zararlı maddenin böbreklerde kalmasına neden olur. Bu tip iltihaplar diğerlerine göre daha inatçıdır. Eğer böbreklerden kum atılıyorsa, su tüketimi çok önemlidir. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı meydana gelir. Az su içiliyor ve buna bağlı az idrar yapılıyorsa, kumlar idrar yollarını çizip iltihaba ve çeşitli bakterilerin üremesine neden olur. İdrarı belirli miktar mesanede tutup az az yapmak yerine bir anda boşaltmak gerekir. Bu sayede kumlar tazyik ile bir anda dışarı atılabilir ve idrar yolunda kalıp, batmalara ve her dakika tuvalete gitme ihtiyacı doğurmaz.

İdrar Yolu İltihabının Nedenleriİdrar yolu iltihabına yakalanmamak için bir diğer yol ise ihtiyacınız gelince hemen tuvalete gitmek yani ertelememektir. Vücut geldiğine dair sinyal veriyorsa böbrekten süzülen zararlı maddelerin atılma zamanı gelmiştir demektir. Tutmak ise böbreğe kadar tekrar bu maddelerin aynı zamanda bakterilerin gelip yerleşmesine neden olabilir.

Kadınlar İdrar Yolu İltihabı Neden Olur

Kadınlarda genital bölge ve anüs birbirine çok yakın olduğundan taharetlenme yani tuvalet sonrası temizlik doğru yapılmalıdır. Bağırsaklardan da atılan zararlı bakteriler arkadan öne doğru temizlik yapıldığından idrar yoluna girebilir. Bu yüzden kadınlar her zaman temizliği önden arkaya göre yapması ve mutlaka tuvalet kâğıdı ile bölgeyi kurulaması gerekmektedir. Nemli alanda kolayca üreyen mantarlarda idrar yolu iltihabına neden olabilir.

Hasta ve devamlı yatmak zorunda olan insanlarda, vücuttan idrarı boşaltmak için kullanılan sondalar da idrar yolu iltihabına neden olur. Sondanın doğru takılmaması ve uzun süre içerde kalması bakterinin hızla üremesine ayrıca içerde tahrişe neden olur. Felçli insanlarda boşaltım sistemini kontrol edilemiyorsa 3-4 saatte bir idrarın vücuttan yardım ile atılması sağlanmalıdır. Uzun süre içeride kalan idrar bu tip hastalar çok çabuk idrar yolu iltihaplarına yakalanmalarına neden olur.

Cinsel İlişki İdrar Yolu İltihabına Yol Açar Mı

Cinsellik sonrası hijyen ya da partnerin idrar yolu iltihabı olması hastalığa yakalanma riskini arttırır. İlişki sonrası bölgeyi sadece su ile yıkamak ya da hastalık süresince ilişkiye girmemek en doğru yöntemlerdendir. Kadınların hastalığa çok çabuk yakalanması sebebiyle menstrüasyon dönemlerinde sık sık ped değiştirmesi ve bölgenin kolay hava sirkülâsyonu sağlaması için her zaman pamuklu iç çamaşırı kullanmak önem taşır. Özellikle menapoz sonrası vücutta östrojen azalmasından dolayı genital bölgenin florasını değiştiğinden idrar yolu iltihabına daha çabuk yakalanabilinir. Hamilelikte ise progestronun fazlalaşması nedeniyle sık sık idrara çıkma isteği veya böbrek reflüsü denilen idrarın böbreğe geri kaçmasından oluşan hastalık görülebilir. Bakteri riskinin az olduğu bu dönemde her hangi bir iltihap görülürse hemen tedavi edilmelidir. Erken doğum veya tansiyon yükselmesi risk faktörleri arasındadır.

Cinsel İlişki İdrar Yolu İltihabına Yol Açar MıŞeker hastalarında yükselen şekerin vücuttan atılamaması ve idrardaki şekerin bakterilerin hızla çoğalmasına neden olabilir. Bu yüzden idrar yolu iltihabı şeker hastalarında sıklıkla görülür. Ayrıca sıklıkla idrar yolu iltihabı geçiren kişiler şeker testini yaptırarak iltihabın esas çıkış yönünü araştırabilirler.

Mesanede doğumsal ya da bazı faktörlere bağlı olarak kalan idrarın tekrar böbreklere ulaşmasına böbrek reflüsü denip, bakterilerin böbrekte kalmasına ve sürekli vücutta dolaşmasına neden olabilir. Bu yüzden iltihap kronikleşebilir. Doktorlar tarafından kontrole alınması gerekmektedir.

Bazı alerji türleri de idrar yolu iltihabına neden olabilir. Özellikle gıda alerjileri bunların başında gelir. Doğum kontrol hapları, tampon ve kondomlar, gebelik önleyici rahim içi çeşitli aparatlarda iltihapları ortaya çıkaran bakterilerin üremesini sağlar.

 

Yazımız burada son bulmaktadır, umarım siz değerli okuyucularımızın işine yaramıştır. Konumuzla alakalı olarka aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir. Şimdiden acil şifalar dileriz.

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı

İdrar Yolu İltihabına Mükemmel Tarif

İdrar Yolu İltihabı Nasıl Geçer?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close