İltihaplar

İltihaba İyi Gelen Doğal Yöntemler

İltihap Nedir, Doğal İltihap Giderici Yöntemler,İltihap Kurutucular

İltihaplanma konusunda hazırladığım oldukça nitelikli içeriklere bir yenisini daha ekliyorum. Bu sefer yazımda iltihaba iyi gelen doğal yöntemler hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda iltihaplanma nedir sorusuna cevap arayarak bir giriş gerçekleştirdim. Ayrıca yazımda makalemin de başlığı olan iltihaba iyi gelen doğal yöntemleri aktardım. İltihaplanma bölgesine ve durumuna bağlı olarak tedavi yöntemleri değişmektedir. Yani bazı durumlarda evde kolay yolla iltihaplanmaları kurutabiliriz fakat çoğunlukla doktor tedavisi şarttır.Sizlere bu noktada iltihaplara ne iyi gelir sorusuna cevap olarak doğal yöntemleri verdim. Umarım faydalı olur. İyi okumalar dilerim.

İltihap Nedir

İltihabın tıp dilindeki adı inflamasyondur. Halk arasında yangı olarak da tanınır. Vücuda içten ya da dıştan gelen bazı etkenler dokulara zarar verir. Dokuda zayıf düşüp artık bu etkenlerle baş edemez duruma geldiğinde iltihap meydana gelir. İltihap etkenlerin en başında bakteri, virüs ve mantarlar gelir. Çeşitli travmalar, bazı ilaçlar, vücuda yabancı cisim batması, aşırı sıcak ya da soğuk iltihabın ortaya çıkartan diğer etkenler arasındadır.

İltihap NedirVücuttaki akyuvarlar bu etkenleri ortadan kaldırmak için savaşırlar. Dokunun zarar görmesi gibi algılansa da aslında buradaki hücrelerin bu etkiyi yok etmesine yönelik bir durumdur. Eğer üstesinden zamanında gelirlerse iltihap kendiliğinden ortadan kalkar. Genelde çeşitli ilaç ve antibiyotiklerin desteği sayesinde kolayca sorun giderilir. Tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir. Mutlaka bir doktorun öngördüğü şekilde ilaç kullanımı ve ilacın türü belirlenmelidir. Bunun yanında iltihabı gideren doğal yiyecekler ve içecekleri tüketmek iltihaplar için vücudu dirençli hale getirmek ayrıca ilaçlarla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.

Doğal İltihap Giderici Yöntemler

İltihaba iyi gelen besinler
 • İnternet’te sıklıkla araştırılan konuların başında gelen doğal iltihap kurucular nelerdir, iltihaba iyi gelen yiyecekler nelerdir, iltihaba iyi gelin besinler, iltihaba ne iyi gelir sorusuna cevap verecek olursak;
 • Zeytinyağı, yemek ve salatalarda sıklıkla kullanılır. Bilinen en sağlıklı yağ türüdür. Eklem iltihaplarında ise ağrıyan yerlerde masaj yapılarak şikâyetin azalması sağlanabilinir.
 •  Doğal İltihap Giderici YöntemlerZencefil en iyi ağrı ve yangı gidercilerden biridir. Kuru ya da taze zencefili çay olarak demleyerek içilmesi, vücuda hızlı etki eden kullanım şeklidir Zencefil yağını ise yangı olan yerlere sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz.
 •  Düzenli olarak bal tüketmek vücudun savunma mekanizmasını sürekli iyi çalışmasını sağlar. Antiviral, antiseptik, antibakteriyel ve ağrıyla birlikte iltihap giderici özelliği vardır. Bazı tür bakterilerle ise doğrudan savaşır.
 •  Yeşil çay içinde bulunan antioksidan ve bileşiklerin iltihap giderici doğal antibiyotik olduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iltihap oluşmasını engeller.
 •  Zerdeçal vücut için bilinen bakteri koruyucuların ilk başında gelir. Özellikle ciltte çıkan iltihapları kurutmak ve kesik gibi küçük yaralanmaları iyileştirmek için kullanılır. Zerdeçal tozu ve ben mari usulü ısıtılmış sıcak susam yağı bire bir ölçüde karıştırılarak bir hamur haline getirilir. İltihaplı dokunun üzerine sürülerek yarım saat kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile temizlenir.

İltihap Kurutucular

 •  Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. İltihabı kurutmak için çok etkilidir. İçinde bulunan allicin maddesi yüzyıllardan insanoğlunu pek çok hastalıktan koruduğu bilinmektedir. Çiğ sarımsağı ister direkt olarak yutarak ya da yoğurdun içinde günlük 3-4 diş olarak tüketilmelidir. Aç karnına olarak alınması vücuda hemen etki etmesi ve diğer besinlerle karışmadan kana karışması açısından önemlidir.
 •  Sarımsak ile aynı gruba dâhil olan soğan, böcek ısırıkları için antiseptik olarak kullanılır. Bölgeye sürülerek yangıyı alması sağlanır.
 •   Doğal olarak sıkılan vişne suyu ya da meyvesi doğal bir yangı gidericidir. Genelde vişne mevsiminin çok çabuk geçmesi bu meyvenin taze olarak tüketilmesinde çok imkân vermemektedir. Dondurarak saklayabileceğiniz bu meyve hem sağlık hem de mutfak için mutlaka buzdolabında bulunması gerekir.
 •  Somon balığı gibi soğuk denizlerde yaşayan balıkların iltihapların baş düşmanıdır. Vücudu hemen kalkındırır. Pişmiş olarak haftada 1 mutlaka tüketilmelidir. Eğer iltihabik bir durumunuz varsa gün aşırı yemeniz tavsiye edilir.
 •  Ispanak içeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde çok önemli bir iltihap gidericidir. Yangıyı azaltan ajanlar içerir. Besin değerlerinin kaybolmaması için çiğ ya da az pişmiş olarak yenilmelidir.
 •  Ceviz içerdiği omega 3 iltihabı kurutan bir kaynaktırİltihap Kurutucular
 •  Yabanmersini hem hücre yenileyici hem de iltihap iyileştirici özelliği vardır. Zarar görmüş dokuya hızla nüfuz eder. Yaş ya da kuru olarak satılan meyvesinden faydalanılmalıdır. Sabah kahvaltıda 50 gr kadar yenmesi yeterlidir.
 • Brokoli hem omega 3 hem detoks etkisi olan antioksidanlar açısından oldukça zengin bir sebzedir. Özellikle vücutta alerjiden dolayı oluşan inflamasyonlar açısından etkilidir.
 • Kereviz iltihabı kuruturken ayrıca kanı temizleyerek vücudu tamamen arındıran bir sebzedir. Çiğ olarak salata ya da pişirilerek zeytinyağlı veya etli olarak tüketilir.
 • Çörek otu çok iyi iltihap sökücüdür. Çay olarak demlenip tüketildiğinde bademcik iltihabına iyi gelir. Çörek otu yağı ise eklem romatizmalarındaki yangıyı azalttığı bilinmektedir. Bunun yanında rahim ve vajina iltihaplarını meydana getiren mantarları yok eden bir etkisi vardır.
 • Kekik diş eti iltihaplarında kullanılmasıyla bilinen bir yangı gidericidir. Çay şeklinde demlenerek soğutulduktan sonra fırça ile diş etlerine tatbik edilir. Ayrıca bu çayı sıcak olarak içerek de vücudun iltihaba karşı direnç kazanması sağlanabilir.

Bu doğal yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız. Konumuzla alakalı olarak İltihap Kurutucu Bitkiler  başlıklı yazımızı okuyabilir, aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close