İltihaplar

İltihap için Bitkisel Yağlar

İltihap için Bitkisel Yağlar, İltihap için Bitkisel Yağların Yararları, İltihap için Bitkisel Yağların Kullanımı, İltihap Sökücü ve Kurutucu Bitkisel Yağlar

İltihap için bitkisel yağlar kullanmak yeni bir durum değildir. İnsanların eski zamanlarda kendilerini iyileştirmek amacı ile bitkisel kaynaklar kullanmışlardır. Bitkisel kaynaklar bugünde bir çok ilaç yapımından kullanılmaktadır. Bizler bu yazımızda sizlere iltihaplanma durumlarında- hepsinde değil ama- bitkisel yağların faydaları aktarağız. İyi okumalar dileriz.

İltihap için Bitkisel Yağlar

İltihap için Bitkisel YağlarBu günlerde uçucu yağlardan kaçamazsın, ama onları kullanabilir misin? Esansiyel yağları kullanan kişiler, rahatlama ve uyumadan vücuttaki iltihabı azaltmaya kadar her şey için yararlı olduklarını iddia etmektedirler. Bağışıklık sistemi aktive olduğunda vücutta iltihap oluşur. Enflamasyon bir enfeksiyondan veya hatta bir gıda alerjisine reaksiyon gibi birçok farklı nedene sahip olabilir. Vücut bir şeyin yanlış olduğunu algılar, bu yüzden neyin yanlış olduğunu ve herhangi bir “işgalciyi” öldürmesine yardımcı olmak için bu bölgeye kan hücresi gönderir ve herhangi bir şekilde yardımcı olmaya çalışmak için iltihap üretecektir. Zamanla, bu bağışıklık sisteminizi bozabilir veya vücudunuzun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir.

İltihap için Bitkisel Yağların Yararları

 

Antioksidanlar vücuttaki iltihabın zararlı etkilerini azaltabilir. Bu nedenle, sizi sağlıklı tutmak için antioksidan açısından zengin beslenmenin önemi hakkında çok şey duyuyor olabilirsiniz. Bazı araştırmacılar, uçucu yağların inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için antioksidanlar olarak kullanılıp kullanılamayacağını da araştırmışlardır. Araştırma sınırlı olmasına rağmen, esansiyel yağların işe yarayacağını gösteren bazı kanıtlar vardır. Bir 2010 çalışmasında , aşağıdaki esans yağlarının antiinflamatuvar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar bu yağların enflamatuar COX-2 enziminin ifadesini en az yüzde 25 azalttığını bulmuşlardır . Kekik uçucu yağının en fazla etkisi vardı ve COX-2 seviyelerini yaklaşık yüzde 75 oranında azalttı.

İltihap için Bitkisel Yağların Kullanımı

Enflamasyon tüm vücudu etkilediğinden, esansiyel yağlar tedavi etmek için birkaç farklı şekilde kullanılabilir:

  • Difüzyon: Esansiyel bir yağ difüzörü satın alabilirsiniz. Bir difüzör, uçucu yağ partiküllerinin doğrudan havaya dağılmasına izin verecektir. Kokusu solumak, rahatlamanıza yardımcı olabilir. Enflamasyon stresle ilişkili ise, bu yararlı olabilir.
  • Masaj: Seyreltilmiş esansiyel yağı şişlik ve ağrıyı azaltmak için doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Ağız yoluyla: Nadiren de olsa gargara olarak bitkisel yağları kullanma  diş eti iltihabının   azaltmada yardımcı olduğunu bulunmuştur. Bu yöntemi denemeden önce doktorunuza danışın. Uçucu yağlar yutulmamalıdır.

Esansiyel yağları topikal olarak kullanmayı düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Cilde asla seyreltilmemiş uçucu yağ uygulamamalısınız. Hindistan cevizi ya da jojoba gibi 1 ons taşıyıcı yağı, her düzine esansiyel yağ damlalarına eklediğinizden emin olun.

Uygulamadan önce cilt yama testi yapın. Bu genellikle kolun iç kısmında yapılır. Cildinizin zayıf reaksiyona girip girmeyeceğini belirlemenize olanak tanır. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihapla karşılaşmazsanız, kullanılması güvenlidir.

İltihap Sökücü ve Kurutucu Bitkisel Yağlar

 

İltihap için bitkisel yağlar  nasıl kullanılır yukarıda değindik, peki bu yağlar nelerdir ? sorusunun cevabını da burada sizlere verelim.

Okaliptüs  Yağı

İltihap için bitkisel yağlar arasında okaliptüs yağı ilk sırada yer almaktadır, Avustralya ve dünyanın diğer bölgelerinde yetişen okaliptüs ağacı yapraklarından elde edilir. Tarih boyunca, Avustralya’nın yerli halkı okaliptüsü her yönüyle bir çözüm olarak kullanmıştır.

Ek olarak, okaliptüs esansiyel yağı , kas ve eklem ağrısından önemli ölçüde rahatlama sağlayan anti-inflamatuar, antispazmodik ve antiseptik özellikler içerir. Ayrıca stres ve zihinsel yorgunluğu azaltmak için çalışan bir soğutma ve ferahlatıcı etkiye sahiptir.  Okaliptüs, topikal uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesini gerektirir ve sadece ılımlılıkta kullanılmalıdır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için etkilenen bölgelere ve refleks noktalarına okaliptüs yağı uygulamak için dairesel hareketler kullanın.

Lavanta  Yağı

LavantaBu uçucu yağ lavanta bitkisinin kokulu çiçeklerinden elde edilir. Lavanta yağı çeşitli avantajlar sunar ve çok yönlüdür, bu da onu popüler bir esansiyel yağ seçeneği haline getirir.Kas ya da eklem ağrısının giderilmesi açısından, bu yağ eklemlerdeki iltihabı hafifletmeye yardımcı olan bir anti-enflamatuar görevi görür. Ayrıca, stresi hafifletmeye yardımcı olmak için sakinleştirici özellikler içerir ve zihni rahatlatmak ve uyku kalitesini artırmak için havaya difüzör ile püskürtülebilir.

Etkilenen bölgeleri lavanta esansiyel yağı ile düzenli olarak masaj yapmak, iltihap ve eklem ağrısından kurtulmayı sağlayabilir. Bu esansiyel yağ, ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için seyreltilmeden, damla veya ikiye benzer küçük miktarlarda kullanılabilir. Ancak, cilt tahrişini önlemek için, yağın üç ile beş damlasını bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz ve karışımı etkilenen bölgeye uygulamanız önerilir.

Biberiye  Yağı

İltihap için bitkisel yağlar arasında bulunan biberiye yağı  Akdeniz’e özgüdür ve nane ailesinin bir parçasıdır. Yağ, bağışıklık sistemi işlevini güçlendirirken, vücuttan toksinlerin çıkarılmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca, biberiye  yağı güçlü anti-enflamatuar ve ağrı giderici özellikler içerir.  Biberiye esansiyel yağından yararlanmanın en iyi yolu, etkilenen bölgelere masaj yapmak veya banyo suyuna birkaç damla eklemektir. Ancak, kullanmadan önce yağı hindistancevizi, jojoba veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyrelttiğinizden emin olmanız gerekir.

Mercanköşk  Yağı

Mercanköşk , Akdeniz’e özgü başka bir bitkidir. Uçucu yağ bitkinin kurutulmuş ve taze yapraklarından elde edilir ve eklemlerde ve kaslarda spazmları, burkulmaları, şişlikleri ve sertliği gidermek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.  Mercanköşk  yağının sunduğu sağlık faydaları arasında aşırı kaslarda iltihabı ve ağrıyı azaltmak için çalışan analjezik, spazm karşıtı ve anti-bakteriyel özellikler bulunur. Yağ ayrıca stresi azaltmaya yardımcı olan bir yatıştırıcı ve sinirdir. Hızlı ağrı giderme için, yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltildikten sonra etkilenen bölgelere uygulayın.

Nane Esansiyel Yağı 

Nane bitkisi Avrupa’ya özgüdür ve dünyanın en eski tıbbi bitkisi olarak kabul edilir. Esansiyel yağ, ağrı ve inflamasyonu hafifletmek için mükemmel bir seçim yapan mentol, menthone ve metil esterleri içerir. Yağda bulunan mentol, aynı zamanda ağrıyan kasların veya eklemlerin ağrısını ve rahatsızlığını hafifletmek için çalışan bir soğutma maddesidir.

Naneli esansiyel yağı kullanarak bir şifa karışımı yapmak için , iki çorba kaşığı ısıtılmış hindistancevizi yağı ile beş ile 10 damla nane yağını karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Nane  yağının oldukça güçlü olduğuna dikkat etmek önemlidir, bu yüzden çoğu zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir ve limon , biberiye veya mercanköşk gibi diğer esansiyel yağların yanında kullanılır. Tahrişleri önlemek için bu yağa cildin daha büyük bölgelerine uygulanmadan önce bir yama  testi yapılmalıdır.

Papatya  Yağı

Papatya Yağıİltihap için bitkisel yağlar arasında bulunan bu uçucu yağ, papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Papatya , yüzyıllardır firavunları embolmeye, kozmetik amaçlı ve ateş belirtilerini hafifletmeye çalışan eski Mısırlılardan başlayarak kullanılmıştır.  İki temel biçim vardır: Roma ve Alman papatyası eşit derecede etkili olarak kabul edilir. Papatya yağı ile yapılan düzenli masajların ağrıyı dindirdiği ve eklemleri çevreleyen ürik asit yataklarını bozduğu gösterilmiştir. Papatya aynı zamanda bir yatıştırıcıdır ve stresi azaltmaya ve uykuyu artırmaya yardımcı olan sinir sistemini yatıştırır .

Birkaç damla papatya esansiyel yağını tatlı badem yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve etkilenen bölgelere iyice masaj yapın. Esansiyel yağ, baş ağrılarından kurtulma sağlamak için bir difüzöre de seyreltilebilir .

Zencefil  Yağı

İltihap için bitkisel yağlar arasında bulunan bu uçucu yağ, Çin’in güneyinde, Batı Afrika’da yetişen zencefil köksapından türetilmiştir. Zencefil yağı, kas ağrılarını ve ağrılarını azaltmak için çalışan bir antienflamatuar olan zingibain içerir. Ek olarak, bu yağ vücut hareketliliğini artırmaya ve sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. 8

Çalışmalar, düzenli olarak zencefil  yağı ile yapılan masajların, ağrıyı ve şişmeyi  önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Zencefil  yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltilebilir ve daha sonra etkilenen bölgelere masaj yapılabilir veya sıcak bir kompresde kullanılabilir. Optimal etkiler için, bu yağ portakal veya lavanta  yağı ile karıştırılabilir .

Buhur Uçucu Yağı

Bu uçucu yağ, esas olarak Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’nda yetişen Boswellia ağaçlarının reçinesi veya sakızından elde edilir.  Bu uçucu yağ, güçlü bir anti-enflamatuar ajandır , stres ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurken aynı zamanda bir yatıştırıcı olarak da çalışır.

Civanperçemi Esansiyel Yağı

Civanperçemi esansiyel yağı, Avrupa’da yetişen civanperçemi otunun kurutulmuş formundan elde edilir. Kas ve eklem ağrısını tedavi etmek için en iyi esansiyel yağlardan biri haline getiren güçlü restoratif, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Civanperçemi ile yapılan çayların da karın ağrısını dindirdiği ve gastrointestinal sistemdeki inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

Kekik  Yağı

Kekik  yağı ,  zehirlere karşı bir antidot olarak kullanılmıştır ve sıklıkla 1340’ların salgınları sırasında kullanılmıştır. Bu uçucu yağda bulunan timol, hem şişmeyi hem de iltihabı hafifleten mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağrılı menstruasyona neden olan bir durum olan dismenore ile ilişkili ağrının giderilmesi için etkili bir ajan olduğu da gösterilmiştir.

 

İlthaplanma durumlarında bitkisel yağların kullanımı yaygındır. Sadece bitkisel yağ kullanımı değil bitkisel kaynaklarda direk olarak kullanılmaktadır. Yazımız burada sona ermektedir, tüm okuyucularımıza teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Konumuzla alakalı olarak yardımcı olması dileğiyle aşağıdaki yazılarımıza da bakılabilir.

İltihap Nedir?

İltihap Kurutucu Bitkiler

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close