İltihaplar

İltihaplı Romatizma Belirtileri

İltihaplı Romatizma Nedir?, İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?, İltihaplı Romatizmanın Neden Olduğu Hastalıklar, İltihaplı Romatizma Kontrol Altına Alınabilir Mi?

İltihaplı romatizma nedir, sorusu hakkında herkes tarafından en çok bilinen bilgi; eklem yerlerinde belirli deformasyonlar ve bu eklemlerlerle ilişkili bağlarda ortaya çıkan işlevsizlik, dışarıdan bakıldığında şekil bozukluğu ve ağrılı bir hastalık olduğudur. Fakat romatizma kas, iç organ, deri ve göz gibi yerlerde de görülebilinir. Birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları ise; metabolik romatizmalar (gut hastalığı gibi.), sedef romatizması, nörolojik romatizmalar, tümörle ilgili romatizmalar, bağ dokusunda olan romatizmalar, çocuklukta görülen romatizmalar, omurgada görülen romatizmalar en bilinen türlerindendir.

İltihaplı Romatizma Nedir?İltihaplı Romatizma Nedir?

İltihaplı romatizma ise 40 yaş üstü kadınlarda, el va ayak kemiklerini kaplayan dokularda ve eklemlerde görülür. Dokuları çevreleyen zarlarda iltihap tabakası oluşur. Genelde yaşlılıktan ötürü oluştuğu düşünülen romatizma, bu iltihaptan dolayı erken yaşlarda eklem ve kıkırdak yapısını bozar. Ayakları veya elleri kullanmamaktan dolayı da iskelet yapısına destek olan kas yapısında da zayıflama görülür. Buna bağlı olarak da el ve ayak parmaklarından başlayan şekil bozuklukları da duruma eşlik eder. Küçük kemiklere ait eklemler daha çok tehdit altındadır.

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı romatizma belirtileri İlk belirtileri ağrı ve şişliktir. Daha sonra eklem yerlerinde ateş, kırmızılık, aşırı duyarlılık ve hassasiyet eklenir. Günlük hayatı etkiler. Özellikle uzun saat hareketsiz kaldıktan sonra veya sabahları uyanınca saatlerce devam edebilen tutulmalar ve deri altında dikene benzeyen şişliklerde görülür. Bu kadar çok şikâyete ağrıdan dolayı oluşan iştahsızlık da eklenir. Kilo kayıpları oluşur. İltihaplı romatizma bağışıklık sisteminin çökmesini seven ve bununla gelişen bir hastalıktır. Hemen atağa geçer. Tam olarak nedeni açıklanamasa da bağışıklık sisteminin çöktüğü zaman bakteri ve virüslerin verdiği zarardan oluştuğu sanılmaktadır. Genetik yatkınlık ve çevresel bazı faktörlerde iltihaplı eklem romatizması hızlandırdığı bilinmektedir.

İltihaplı Romatizmanın Neden Olduğu Hastalıklar

İltihaplı eklem romatizması çok çeşitli rahatsızlara neden olur. Her ne kadar eklemlerden başlasa da, kemik erimesine ve kemiklerin yapısını bozarak dayanıksızlığa neden olur. Yapılan ufak bir ters harekete bağlı kemikte çatlama veya kırılma görülebilir. Şişlikler, şekil bozuklukları ve eklemde bulunan iltihaplar sinirleri sıkıştırarak hissizliğe yol açabilir. Buna karpal tünel sendromu da denir.

Damarların şeklini kaybetmesi ayrıca kan geçerken zorlanmasından dolayı kalpte bazı problemleri ortaya çıkabilir. Damar tıkanabilir ya da doku kan damlarınca yeteri kadar beslenemeyebilir. İltihaplı romatizma ayrıca kalbi organsal olarak da bozabilir. İltihap kalbe gelerek etrafını keseler halinde başlayarak sarmalar. Ayrıca bu keseler akciğerleri de atlayarak akciğerleri bozabilir. Nefes almada güçlük ve çabuk yorulma gibi durumlar gözlemlenir.

İltihaplı Romatizma Kontrol Altına Alınabilir Mi?

İltihaplı Romatizma Kontrol Altına Alınabilir Mi?İltihaplı romatizma da erken tanı çok önemlidir. Hastalığın başlangıcı birçok hastalıkla örtüştüğünden tanı koymak birçok hekimi zorlamaktadır. Röntgen, kan tahlili ve çeşitli refleksleri ölçen testler uygulanmaktadır. Ayrıca şikayet olan eklemde ateş, kızarıklık ve şişkinlik kontrol altında olmalıdır. Hastalığın yaptığı her atak eklemdeki ve sistemdeki zararı fazlalaştırır. Bu yüzden geçti deyip doktora gidilmezse organlara sıçraması kaçınılmazdır. Verilen hasar ve hastalığın ilerlemesi genetik faktöre dolaysıyla kişiye göre değişkenlik gösterir. Tamamen eklemin işlevini kaybetmesi ve sakatlıkların ortaya çıkması 2 yılda oluşur. Organlara atlaması ise 5 yıl ve üzerinde bir zamanda olur. Uzun süredir şikayeti olan kişiler mutlaka daha detaylı bir check up tan geçmelidirler. Hastalık tamamen kaybolmasa da oluşabilecek hasarlar minimize edilerek sakatlıkların önüne geçilebiliniyor.

Yazımın sonuna gelirken şöyle bir toparlamak istiyorum. Yazımda iltihaplı romatizma nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, kontrol altına alınabilir mi gibi sorulara cevaplar aradım. İltihaplı romatizma , bir romatizma çeşididir. İltihaplı romatizmanın tedavisi gerçekleştirilmesi gerekir. Bundan kaynaklı tedavinin başlaması için hastalığın belirlenmesi gerekmektedir. Bu hastalığın belirtilerine dair detaylı bir inceleme gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Sağlıklı günler.

 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

İltihaplı Romatizma Tedavisi

Evde Romatizma Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close