İltihaplar

İltihaplı Romatizma Tedavisi

İltihaplı Romatizma Tedavisi, İltihaplı Romatizma Tedavisinde Neler Kullanılır?, İltihaplı Romatizma Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Siz değerli okurlar için iltihaplı romatizma tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda romatizmanın iltihaplı tipinden bahsedeceğim. Bildiğimiz üzere romatizma temelde 2 tipte incelenmektedir:iltihaplı romatizma, iltihapsız romatizma. İltihaplı romatizma biraz da problemli bir çeşittir. Makalemi hazırlarken ayrıca iltihaplı romatizma tedavisi nasıl yapılır, tedavide neler kullanılır, iltihaplı romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Zaten bu rahatsızlıktan kaynaklı doktora gittiğinizde ki bu rahatsızlığı yaşadığınızda kesinlikle doktora gitmelisiniz; size bir tedavi süreci sunacaktır. Yazımda da tamamen bu süreci inceledim. Umarım faydalı olmuştur. İyi okumalar.

İltihaplı Romatizma Tedavisiİltihaplı Romatizma Tedavisi

Tıp da, romatoid artrit olarak adlandırılan iltihaplı romatizma bağ dokusu hastalığı olarak da bilinmektedir. Vücudun fazla çalışan eklemlerinde meydana gelen bu hastalık aktif dönem ve inaktif dönem olarak iki aşamada yaşanmaktadır. Aktif dönem ve inaktif dönemde hastalığın farklı belirtileri görülmektedir.

Aktif dönemde; hastanın vücut ısısında artış olur. Eklem yerlerinde belli şişlikler olur ve zamanla bu şişlikler iner. Şişliklerin indiği dönem inaktif dönemin başladığı zamandır.

İnaktif dönemde; vücutta şekil bozuklukları oluşmaya başlar. El bileklerinde, parmaklarda büyüme iliği deformesi yaşanır. El bileklerinde çarpılık oluşmaya başlar. Dizlerde şişlik oluşur ve hareket sıkıntısı başlar. Boyunda deforme olur. Kalıp şeklinde kireçlenmeler oluşur.

İltihaplı Romatizma Tedavisinde Neler Kullanılır?

İltihaplı romatizma tedavisinde ilaçlar, kremler ve fizik tedavi kullanılmaktadır. Kaplıcalar da romatizma tedavisinde önerilenler arasında yer almaktadır. Romatizma çeşitleri çok fazla olduğundan kişinin şikayetlerine göre uzman doktorun belirlediği ilaçları kullanması gerekir. Doktorların verdiği egzersizleri düzenli yapmak önemlidir.

İltihaplı romatizmanın ilerlemiş evrelerinde kortizon ilaç desteği de gerekebilir. Kısa süreli kortizon tedavileri de uygulanmaktadır. Bitkisel kürler de iltihaplı romatizma tedavinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. İltihap sökücü ve kemik güçlendirici etkisi olan bitki çayları da kullanılmaktadır. İltihaplı romatizma türlerine göre tedavi çeşitleri de değişmektedir.

İltihaplı Romatizma Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Romatoid artrit (eklem romatizması), sistemik lupus eritematozus (Lupus, SLE) veya ankilozan spondilit (AS) gibi hastalıklar iltihaplı romatizma hastalıklarıdır.

Steroid Olmayan iltihap giderici  İlaçlar ve Aspirin: Ağrı için kullanılan bu ilaçlar sabah tutkunluğu ve tekrarlayan ağrıları gidermek için kullanılmaktadır. Voltaren, naprosyn, majezik, cataflam, apranax vs. gibi ilaçlar hastalığın başlangıç evresinde ağrıyı kontrol altına almak için kullanılan ilaçlardır.

İltihaplı Romatizma Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Sulfasalazin: Omur ilik dışındaki eklemlerdeki rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.

Salazopyrin En Tab (Sulfasalazine): Antibiyotik ve anti enflamatuar karmasından oluşan bu ilaç bazı yan etkileri nedeni ile dikkatli kullanılması gereken bir ialaçtır.

Analjezikler: Basit ağrı kesiciler olan vermidon, parol, tamol gibi ağrı kesicilerdir.

MTX, Emthexate ve Trextan: En çok kullanılan iltihaplı romatizma ilaçlarıdır. Haftada bir kez düşük dozda uygulanmaktadır.

Kortizon: Kortizon ilaç kullanımı diğer tedavilere cevap alınamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Tedaviler kısa süreli tutulmaktadır.

Normal romatizma hastalıklarına göre daha ciddi olan bu duruma karşı mutlaka doktorunuzdan yardım istemeyi unutmayınız. Konumuzla alakalı olarak İltihaplı Romatizma Belirtileri  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Acil şifalar diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close