İltihaplar

İltihaplı Romatizma Tedavisi

İltihaplı Romatizma Tedavisi, İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir,İltihaplı Romatizma için Bitkisel Çözümler ,  İltihaplı Romatizmanın Doğal Tedavisi, İltihap Kurutucu Sarımsak Kürü

Siz değerli okurlar için iltihaplı romatizma hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda iltihaplı romatizma nedir, nasıl tedavi edilir, evde uygulanabilecek doğal yöntemler nedir, ne iyi gelir gibi sorulara cevap aradım. Romatizma herkesin bildiği gibi eklemlerde, kaslarda ve bunları saran yumuşak dokuda ağrı ve iltihaba yol açan kronikleşen bir sağlık problemidir. Romatizma 2 kategoride incelenmektedir; iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma. Yazımda  yaşayabileceğiniz bu problemin tedavisi hakkında önemli bir çalışma gerçekleştirdim. İyi okumalar dilerim.

İltihaplı Romatizma Tedavisi

İltihaplı Romatizma Tedavisiİltihaplı romatizmanın teşhisi yapılan tahliller ve tetkikler sonucu uzman tarafından konulduktan sonra, verilen ilaçlar düzenli olarak mutlaka kullanılmalıdır. Şikayetler azalınca ilaçları bırakmak yeni bir atağa meydan verip, iç organlara kadar bir ilerleme görülebilinir. İlaç kullanıma ek olarak fizik tedavi de uygulanabilir. Doktorun önerdiği çeşitli egzersiz hareketleri sayesinde ise eklemlerin esnekliğinin korunması ve kullanılmakta zorlanan ekleme bağlı kas ve bağların kuvvetli kalması amaçlanır. Eğer kaslar güçsüzleşir ise iskelet sistemine destek olamayıp daha ağrılı ve çok çabuk yorulan bir yapıya neden olabilir. Ameliyat ise düşünülecek en son seçenektir. İlaç tedavisine vücudun yanıt vermemesi ve eklemler hareket kabiliyeti kaybetmiş ise çeşitli cerrahi müdahaleler ile protezlerle desteklenen yeni eklemlere sahip olunur.

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir

İltihaplı romatizmanın olduğu yere soğuk veya sıcak kompres yapmakta bir seçenektir. Ateş çıkarcasına kızarıklık ve sıcaklık var ise soğuk, sadece ağrı var ise sıcak kompres uygulanabilir. Ayrıca streste iltihaplı romatizmaya etki ettiğinden rahatlatıcı bitki çayları ve bununla birlikte düzenli gece uykusu önerilir. Yapılan kısa yürüyüşler de stresten uzaklaşma ve eklemlerle birlikte iskelet sisteminin hareket etmesi açısından önemlidir. Bununla birlikte yorucu aktivitelerden ve uzun süre romatizmalı eklemi kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

Doğanın bize sunduğu şifa getiren bitkiler ise iltihaplı romatizmanın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Sıklıkta duyulan romatizmaya iyi gelen kaplıcalar, romatizmanın bu türü için geçerli değildir. Aksine ağrıyı ve yangıyı hızla çoğaltır.

İltihaplı Romatizma için Bitkisel Çözümler

Sıklıkla sorulan ve internette araştırılan soruların başında gelen iltihaplı romatizmaya iyi gelen bitkiler, iltihaplı romatizma nasıl geçer, iltihaplı romatizma ne iyi gelir, iltihaplı romatizma tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 •  Özellikle soğuk su balıkları iltihaplı romatizmaya son derece iyi gelmektedir. İçindeki omega 3 hızla bağışıklığı kalkındırdığından vücut iltihapla savaşır hele gelir. Akut dönemlerde haftada 3-4 diğer zamanlarda ise koruma amaçlı haftada 1-2 mutlaka yenmelidir.İltihaplı Romatizma için Bitkisel Çözümler
 •  İltihaplı romatizma için en etkili yapılacak kür ise Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği kürdür. Ödem attıran özelliği ile biline kiraz sapı ve iltihap sökücü ısırgan otundan oluşur. Eğer kurutulmuş kiraz sapı bulunamazsa onun yerine mısır püskülü de kullanılabilinir. 25-30 tane kiraz sapını ya da 10 gr kiraz sapının üzerine yine 10 gr ısırgan otu ekleyerek 5 dakika kadar kaynatılıp suyu içilir. İlk 1 hafta sabah ve akşam öğününden önce tüketilmelidir. Bununla birlikte akşam yatmadan önce de karabaş bitkisinden 5-6 tane alınarak demlenen çay içilir. 1 bardak suda 5 dakika kaynatılması yeterlidir. 1 ay hiç aksatmadan kullanılmalıdır. Bu küre başlamadan önce 1,5 yemek kaşığı tepeleme beyaz dut kurusu 1,5 bardak suda 7-8 dakika kaynatılır. Öğleden önce ve sonra içilir. Ağrıyı giderir. Diğer küre vücudu hazırlar.
 •  Asma yağı ise ağrıyı ve şişliği azaltmak için özelikle iltihaplı romatizma hastaları için kullanılır. Öğün aralarında 1 çay bardağına 10 damla damlatılarak içilir.
 •  Dayanılmaz ağrılar oluştuğu zaman yağların birleşimden oluşan sihirli formül ise birkaç dakika içinde şikâyeti azaltmaktadır. Bir kaba eşit miktarda koyacağınız çam terebentin, okaliptus, keten, lavanta, nane, alabalık, çörek otu, susam yağları, gliserin ve bal mumundan oluşan karışımı hazırlarken, ben mari usulü ısıtarak, tamamen birbirine karışmasını sağlayın. Kullanmadan önce ısıtmak ise deriye çabuk nüfuz edip kolayca ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Isıtmadan da kullanılabilinir.
 • Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yangıyı azaltması bakımından iltihaplı romatizma hastalarının her gün bir miktar kullanması gereken önemli bir bitkisel çözümdür. Günde 10 grama kadar mutlaka tüketilmelidir. Yemeklerde veya çay şeklinde demlenerek sisteme katkısı sağlanmalıdır.
 • Zerdeçalın antioksidan etkisi iltihapları kurutmak açısından fayda sağlar ve ağrıları giderir. Zencefil gibi çay olarak ya da yemeklerde kullanılır. Süt içine katılarak da içilebilir. Özellikle gece yatmadan tüketilmelidir.

 İltihaplı Romatizmanın Doğal Tedavisi

 1.   İltihaplı Romatizmanın Doğal TedavisiDoğal ağrı kesici olan söğüt ağacı her gün güvenle kullanılabilir. Bazı bitkilerle karıştırılarak içilmesi ise midede oluşacak gazın önüne geçer. 3 tatlı kaşığı kuru söğüt kabuğu, 2 tatlı kaşığı meyan kökü ve 1 tatlı kaşığı rendelenmiş veya doğranmış sarımsak ile karıştırılır. Üzerine kaynar su ekleyerek 15 dakika demlenmesi beklenir. Genelde tadı pek beğenilmez. Damak tadınıza göre bal, limon gibi tatlandırıcılarda eklenebilir.
 2.  Isırgan otunun faydasını kürle birlikte içerken aynı zamanda dışarıdan hızlı bir ağrı kesici olarak da kullanılır. Bunun için taze ısırganları ağrıyan yerin üzerine koyabilirsiniz. İlk başta biraz acıtsa da zamanla kendi ağrınızın geçtiğini fark edince, buna katlanabilinir olduğunu anlayacaksınız. Bu yöntemden pek hoşlanmadıysanız buharda pişirerek ağrıyan yerin üzerine tatbik edebilirsiniz.
 3.  İltihabı kurutup, vücuttan atma özelliğine sahip, çörek otu yağı güçlü bir bitkisel tedavi yöntemidir. Her gün sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden sonra 1 tatlı kaşığı içilmelidir.
 4. Eczaneden temin edebileceğiniz boru suyla seyrelterek içmeniz iltihap ve şişlikleri giderir özelliktedir. 2,5 -3 gram boru öğünlere bölünerek içilmesi tavsiye edilir.

İltihap Kurutucu Sarımsak Kürü

 •  Sarımsağın doğal antibiyotik özelliği, iltihaplı romatizma için oldukça etkilidir. 10 tane ezilmiş sarımsak üzerine 1 litre ılık su ekleyin. 1 gün boyunca bekletin. Suyunu süzerek günde 3 kez bir kahve fincanı kadar için. Ağrılarınız çok ise sarımsaktan oluşan karışım dışarıdan sürerek faydalı olacaktır.10-15 tane sarımsak başını havanda dövün. Üzerine 1 litre su ekleyerek kaynatın. 3 çorba kaşığı rafine edilmemiş zeytinyağı ve 3 çorba kaşığı karabiber ve 1 çorba kaşığı aktardan alabileceğiniz toz kafurunu ekletin 2-3 dakika daha karışımı kaynatın. Ilıyınca masaj yaparak romatizmanın olduğu yerlere sürün.İltihap Kurutucu Sarımsak Kürü
 •  Evde yukarıda sayılan malzemelerden yok ise mutlaka soğan bulunur. Bir soğanı bıçak yardımıyla ezerek ağrıyan yerlerin üzerine koyabilirsiniz.
 •  Bağışıklığı kuvvetlendirmek, iltihabı kurutmak için 1 litre suya 2 şer çorba kaşığı ada çayı, kekik, biberiye ve nane ekleyin. 15 dakika kaynatın. İçerken mutlak süzün. Her gün düzenli olarak 1 litreden olarak yaptığınız karışımdan gün içinde ara ara tüketin.
 •  Çayını demleyerek içeceğiniz, iltihaplı romatizmaya iyi gelen aynı zamanda sizi rahatlatacak bitkiler ise; rezene, melek otu kökü, menekşe, hardal, mayıs papatyası, ardıç kozalağıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken aynı zamanda uykularınızı da düzenler. Şişlikler ve ağrılar azalır.
 •  Lahanayı buharda pişmesini sağlayarak ağrıyan bölgelerinize koyabilirsiniz. Lahana ağrıyı ve eklemdeki yanmayı adeta dışarı çeker.

Yazımız burada sona ermektedir.  Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yukarıdaki önerilerimiz işe yaramadığı taktirde doktorunuza danışmayı unutmayın, hatta daha öncesinde bile danışabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İltihaplı Romatizma Belirtileri

Evde Romatizma Tedavisi

Romatizma Tedavisi

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close