İltihaplar

İdrar Yolu İltihabı Neden Bayanlarda Daha Sık Görülür?

İdrar yolu İltihabı Bayanlarda Daha Sık Görülmesinin Nedeni Nedir ?

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı; Bilindiği üzere iltihap hemen hemen tüm canlılarda görülür. İnsanlarda iltihap bir savunma sistemi olarakta bilinir. Vücudun her hangi bir enfeksiyona vermiş olduğu cevaptır. Erkeklerde idrar yolu iltihabının bayanlara oranla daha az olmasının nedenlerinden biri de bayanlarda idrar yolu dediğimiz yolun erkeklerden daha kısa olmasıdır. Şöyle ki: vucüt anatomisi olarak bayanlarda israr yolu erkeklere göre daha kısadır. Bu yüzden dış tarafta oluşan herhangi bir iltihap durumu bayanlarda kolaylıkla iç kısma yerleşebilir. Bu da sancılı ve zor bir süreçtir. Kişisel hijyene çok fazla dikkat edilmesi gerekir.

idrar yolu iltihabı

İdrar Yolu İltihabı

Bunun yanı sıra eşler arasında yapılan cinsel biliktelik esnasında kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekir. Burada bayandan ziyade erkeğin de üzerine düşeni yapması gerekir. Zira aksi durumda gene idrar yolu enfeksiyonu ile başa çıkmak bayanlarımıza kalacaktır. Bu sancılı sürecin kolay bir şekilde geçmesi için de bayanlarımız ilaçtan , antibiyotikten ziyade bitkisel çözümler ile şifa bulmayı tercih edebilirler. Bir süre sonra antibiyotiğe direnç kazanacağı için vucüdunuz çok fazla tercih etmemenizde yarar vardır.

Anatomik olarak farklı bireyler olduğumuz için idrar yollarında sadece herhangi bir enfeksiyon olmasından ziyade kişisel hijyene dikkat edilmemesi de bir iltihaba yol açabilir. Vucüt yapısı kıvrımlı olan bölgelerde hava alması sıkıntı olacağından dolayı, o bölgelerde rahatlıkla enfeksiyon ya da iltihap durumları gözlenebilir. Bunun yanı sıra da vücutta kıl bulunan bölgeler kişisel hijyene dikkat edilmediği zaman bu sıkıntılar tekrar baş gösterecektir. Bu yüzden de temizlik iltihabın önlenmesinde birinci yoldur. Erkek bireyler , bayan bireylere göre bu konuda biraz daha şanslıdır.

bayan idrar yolu

Bayanlarda İdrar Yolu İltihabı

Bayanlarda sık sık tekrarlayan idrar yolu iltihapları görülmekte ve bu da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bir yıl içerisinde 3 veya daha fazla idrar yolu iltihabı geçiren bireyler (özellikle bayanlar), bu konu da önlemini almalı ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Bu durum ilerleyen süreçlerde devam ettiği taktirde mutlaka doktora gidilmeli ve düzenli olarak ilaç tedavisi alınmalıdır. Bunun yanı sıra yapılacak ilaç tedavisine ilave olarak tıbbi bitkilerde kullanılabilir. Ancak akut dönemde işe yarayacaktır. Kronik bir iltihaplanma söz konusu olduğunda bunun nedeni araştırılmalı ve buna uygun olan tedavi yöntemini  kişiler kullanmalıdır.

Gebelik döneminde de bebeğin rahatça tutunması ve sıkıntı yaşamaması için de idrar yolu iltihaplanması yaşayan kişiler mutlaka kontrollerini düzenli yaptırmalıdır. Gebelik durumu baya için özel bir durumdur. Bebek anne vücudunda, sağlıklı olduğu sürece tutunacaktır. Herhangi bir kronik durum söz konusu olduğu zaman bebek için de sıkıntı yaşanabilir. Bunların yaşanmaması ve yaşama kalitenizin düşmemesi adına önleminizi önceden almanız gerekmektedir.

Gerek idrar kültürü gerekse böbreklerin yapısı detaylı bir şekilde incelenebilir. İdrar yolu iltihabı sadece dış etkenlere bağlı olarak gerçekleşmez. Yüksek olasılık dış etkenlerdir. Ancak Böbreklerinizde herhangi bir anormallik varsa ve iltihaplanma söz konusu ise bu da idrar yolu iltihaplanmasını teşvik eder ve kronik boyutlara ulaşmasına sebep olur. Bu durumda verilmesi gereken tahlillerin verilip, düzenli kontrollerinizi olmanız gerekir. Siz iyiyseniz herkes iyidir. Sağlıkla ve huzurla kalın.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close