İltihaplar

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı

 Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı Nedenleri, İdrar Yolu İltihabı, Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı, Kadınlarda İdrar Yolu iltihabı Tedavisi

Kadınlarda çok fazla karşılaşılan bir rahatsızlıktır idrar yolu iltihabı. Hatta erkeklerden daha çok karşılaşıldığını hepimiz biliyoruz. Yazımda kadınlarda idrar yolu iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Kadınlarda idrar yolu iltihabının bir çok farklı sebebi vardır. Ayrıca erkeklerden daha fazla kadınlarda idrar yolu iltihabının oluşma sebeplerini de ayrıntılı incelemek istedim. İyi okumalar dilerim.

 Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı Nedenleri

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı; Bilindiği üzere iltihap hemen hemen tüm canlılarda görülür. İnsanlarda iltihap bir savunma sistemi olarakta bilinir. Vücudun her hangi bir enfeksiyona vermiş olduğu cevaptır. Erkeklerde idrar yolu iltihabının bayanlara oranla daha az olmasının nedenlerinden biri de bayanlarda idrar yolu dediğimiz yolun erkeklerden daha kısa olmasıdır. Şöyle ki: vucüt anatomisi olarak bayanlarda israr yolu erkeklere göre daha kısadır. Bu yüzden dış tarafta oluşan herhangi bir iltihap durumu bayanlarda kolaylıkla iç kısma yerleşebilir. Bu da sancılı ve zor bir süreçtir. Kişisel hijyene çok fazla dikkat edilmesi gerekir.

İdrar Yolu İltihabı

 Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı NedenleriBunun yanı sıra eşler arasında yapılan cinsel biliktelik esnasında kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekir. Burada bayandan ziyade erkeğin de üzerine düşeni yapması gerekir. Zira aksi durumda gene idrar yolu enfeksiyonu ile başa çıkmak bayanlarımıza kalacaktır. Bu sancılı sürecin kolay bir şekilde geçmesi için de bayanlarımız ilaçtan , antibiyotikten ziyade bitkisel çözümler ile şifa bulmayı tercih edebilirler. Bir süre sonra antibiyotiğe direnç kazanacağı için vucüdunuz çok fazla tercih etmemenizde yarar vardır.

Anatomik olarak farklı bireyler olduğumuz için idrar yollarında sadece herhangi bir enfeksiyon olmasından ziyade kişisel hijyene dikkat edilmemesi de bir iltihaba yol açabilir. Vucüt yapısı kıvrımlı olan bölgelerde hava alması sıkıntı olacağından dolayı, o bölgelerde rahatlıkla enfeksiyon ya da iltihap durumları gözlenebilir. Bunun yanı sıra da vücutta kıl bulunan bölgeler kişisel hijyene dikkat edilmediği zaman bu sıkıntılar tekrar baş gösterecektir. Bu yüzden de temizlik iltihabın önlenmesinde birinci yoldur. Erkek bireyler , bayan bireylere göre bu konuda biraz daha şanslıdır.

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı

Bayanlarda sık sık tekrarlayan idrar yolu iltihapları görülmekte ve bu da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bir yıl içerisinde 3 veya daha fazla idrar yolu iltihabı geçiren bireyler (özellikle bayanlar), bu konu da önlemini almalı ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Bu durum ilerleyen süreçlerde devam ettiği taktirde mutlaka doktora gidilmeli ve düzenli olarak ilaç tedavisi alınmalıdır. Bunun yanı sıra yapılacak ilaç tedavisine ilave olarak tıbbi bitkilerde kullanılabilir. Ancak akut dönemde işe yarayacaktır. Kronik bir iltihaplanma söz konusu olduğunda bunun nedeni araştırılmalı ve buna uygun olan tedavi yöntemini  kişiler kullanmalıdır.

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabıGebelik döneminde de bebeğin rahatça tutunması ve sıkıntı yaşamaması için de idrar yolu iltihaplanması yaşayan kişiler mutlaka kontrollerini düzenli yaptırmalıdır. Gebelik durumu baya için özel bir durumdur. Bebek anne vücudunda, sağlıklı olduğu sürece tutunacaktır. Herhangi bir kronik durum söz konusu olduğu zaman bebek için de sıkıntı yaşanabilir. Bunların yaşanmaması ve yaşama kalitenizin düşmemesi adına önleminizi önceden almanız gerekmektedir.

Gerek idrar kültürü gerekse böbreklerin yapısı detaylı bir şekilde incelenebilir. İdrar yolu iltihabı sadece dış etkenlere bağlı olarak gerçekleşmez. Yüksek olasılık dış etkenlerdir. Ancak Böbreklerinizde herhangi bir anormallik varsa ve iltihaplanma söz konusu ise bu da idrar yolu iltihaplanmasını teşvik eder ve kronik boyutlara ulaşmasına sebep olur. Bu durumda verilmesi gereken tahlillerin verilip, düzenli kontrollerinizi olmanız gerekir. Siz iyiyseniz herkes iyidir. Sağlıkla ve huzurla kalın.

Kadınlarda İdrar Yolu iltihabı Tedavisi

Kadınlarda İdrar Yolu iltihabı Tedavisiİdrar yolu enfeksiyonu yaşanan durumlarda yaklaşık %80’i antibiyotik tedavisine cevap vermektedir. Bundan kaynaklı genellikle böbrekten uzaklaştırılan ve idrar yolu enfeksiyonu probleminde en sık sorumlu mikroorganizma olan E.Coli’ye karşı etkili antibiyotikler uygulanmaktadır. Ancak antibiyotik uygulamalarına başlamadan evvel muhakkak idrar kültürü alınmalıdır. Ağrıyı geçirmekten kaynaklı spazm çözücüler ve ağrı kesicilere de baş vurulabilir. Bol sıvı tüketimi doğal yollarla mekanik temizlik yaparak tedavinin etkinliğini üst seviyeye çıkarır. Ayrıca , C vitamini, kızılcık suyu, vajinal östrojen, probiyotikler ve immunoprofilaksi tekrar eden idrar yolu enfeksiyonunu koruyucu olarak tercih edilebilir. Genellikle basit idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi uygulamalarında 3 günlük tedavi rejimleri etkili olacaktır. Ancak 3 günlük bir tedaviden sonra şikayetlerde azalma yaşanmazsa farklı mikropların olma ihtimaline ve bu mikropların hangi antibiyotiklere duyarlı olduğunun anlaşılabilmesi noktasında idrar kültür testi sonucuna göre antibiyotik uygulanmasında değişiklikler gerçekleştirilir.

Kadın hastalıkları bazen basit bazen karmaşık gibi görünse de son derece önemlidir. Bundan kaynaklı bizlerde sizlere elimizden gelen bilgileri vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunu için teşekkür ederiz.

 Vajina İltihabı için Bitkisel Yöntemler

Vajina İltihabı Nedir ve Neden Oluşur?

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close