İltihaplar

Kalp Kası İltihabı

Kalp Kası İltihabı, Kalp Kası İltihabı (Miyokardit) Belirtileri, Kalp Kası İltihabı Teşhisi, Kalp Kası İltihabı Nedenleri,Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp, neredeyse tamamıyla kastan meydana gelmiştir. Bu kas, vücudumuzun diğer bölümlerindeki kaslar gibi enfeksiyondan kaynaklı iltihaplanma problemiyle karşılaşabilir. O zaman kalp atışı normalin üzerinde hızlanır; çarpıntı, yorgunluk ve nefes darlığı yaşanabilir. Kalp kası iltihabı virüs ve bakterilerden kaynaklı hastalıkların sonucunda yaşanabilir fakat açık seçik ve ciddi belirtiler yaşattığı zaman yapılan testlerle ortaya çıkartılır. Ciddi kalp kası iltihabı problemiyle ise de oldukça ender rastlanmaktadır.

Kalp Kası İltihabıKalp Kası İltihabı

Hastalığın bakteri ve asalak kökenli oluşması neticesinde tedavi antibiyotikler ile yapılır. Antiviral ilaçların sayısı az olduğundan virüs kökenli olan kalp kası hastalığında tedavi olarak kişiye yatak istirahatı verilmektedir. Virüs enfeksiyonundan kaynaklanan hastalığın akut evresinde en etkili ilaç olarak aspirin gelmektedir. Aspirinin etkili olması için hastanın 4 saatte bir 1 veya 2 adet alması gerekmektedir.Kalp kası iltihabı doktor ağzı ile “Miyokardit” olarak bilinen rahatsızlık, ülkemizde özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülmektedir. Tedavi düzgün bir şekilde gerçekleşmezse ölüm riski yüksektir. Tedavi teknikleri basittir, tedavi sürecinde birey kendisini çok yormamalıdır. Kalbin %90’ı kastır. Bu nedenle kalp kası iltihabı sık görülen bir durumdur. Kalp kasınızda meydana gelen iltihaplanma, nefes alma hususunda zorlanma, çarpıntı gibi dışa vurumlar yaratabilir. Bu hastalık bakteriyel veya virüs kaynaklı hastalıklar sonucunda genelde görülür.

Kalp Kası İltihabı (Miyokardit) Belirtileri

Yukarıda yazdığımız nefes darlığı, çarpıntı gibi sebeplerden hekime gittiğinizde size EKG yapması gerekir. EKG, kalp kaslarındada iltihap var ise bunu ortaya çıkaracaktır, bu iltihaplanma kalp ritmini bozduğu için EKG sonucu normal çıkmaz. EKG sonrası röntgen ile kalp çapınızın ölçümü yapılır, bu kalbinizin normal boyutta olup olmadığını dolayısı ile iltihaplanma olup olmadığını ortaya çıkartır. Hastalığın bir diğer belirtisi iki karıncığın aynı anda şişmesi ve balon görünümü almasıdır. Şişme neticesinde kulaklık ve kapakçıklar birleşemez ve kan geri içeriye kaçar.

Kalp kası iltihabı sonrasında sıklıkla akciğerde kan toplanması görülmektedir. Kalp, yeteri kadar aktif çalışamadığı için akciğer üzerinde kan birikimi görülmektedir. Bu nefes darlığı ile sonuçlanması muhtemel bir rahatsızlıktır.

Kalp Kası İltihabı Teşhisi

Miyokardit yani kalp kası iltihabı tanısı sıklıkla yükselen bir hastalık olarak kayıtlara geçmektedir. Çünkü miyokardit’e yol açan ajanların çoğu birden fazla organ tutulumu içindedir ve hastaların çoğunluğunda kalbin dışındaki organların bulguları ön plandadır. Kalp kası iltihabı ile karşı karşıya kalıp kalmadığımızı anlamak noktasında öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmemiz gerekmektedir. En başta hasta muayene edilir ve muayene sürecinde değişik kalp sesleri , yüksek ateş, hastanın yaşadığı göğüs ağrısı, eklem ağrıları ve kalp yetmezliğine bağlı klinik bulguların değerlendirilmesi tanıyı koymada etkili yol ve yöntemlerdir.

Kalp kası iltihabı teşhisinde muayeneden başka bazı tetkikler de uygulanabilir. Kalp kası iltihabı tanısı düşünüldüğünde elektrokardiyografi (EKG) testi yapılır ve EKG’de kalp atışlarının hızlanması ve normal ritmi bozan ekstrasistoller yaşanır. Diğer tetkikler ise röntgen filminde kalp büyümesi gözlemlenir. Akciğer grafisinde akciğerde sıvı toplanmasıyla ilintili dolgunluk gibi bulgular görülür ya da akciğerler normal gözlemlenebilir.

Kalp Kası İltihabı Nedenleri

Hastalığın kökeni farklı nedenlere dayanabilmektedir, Türkiye ve Avrupa’da sıklıkla virüs kaynaklı olabilmektedir. Kabakulak, kızamık, çocuk felci hastalıklarının virüsleri de kalbe sıçrayarak kalp kası iltihabına neden olabilmektedir.Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Hekim öncelikle hastalığın kökenini araştırır. Hastalık kökeni bakteriyel veya virüs olmaktadır. Bu süreç sonunda ortaya çıkan tabloya göre uygun antibiyotikler ve antiviral ilaçların kullanımı gerekebilir. Aspirin bu hastalık için oldukça etkilidir. Bu süreçte hasta yatak istirihati, aspirin ve antibiyotik ile tedavi edilebilir. Aspirin kanı sulandıracağı için, iltihabın etkilerini kalp üzerinden azaltır.

Yazımın sonuna gelirken şöyle bir toparlama yapmak istiyorum. Yazımda kalp kası iltihabı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir sorularına cevaplar aradım. Kalp kası iltihabı yani diğer adıyla miyokardit çok ciddi boyutlarda yaşandığında büyük problemler karşılaşılır. Ancak zaten bu artış gösteriyor dediğimiz ve genelde karşılaşabileceğimiz hafif dereceli kalp kası iltihabıdır.  Tanısı noktasında oldukça teferruatlı bir muayene gerektirir. Yazımda zaten bunların tamamına değindim. Sağlıklı günler.

 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Kalp Zarı İltihabı

Kalp Sancısı, Kalp Ağrısı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close