Sancılar

Kalp Sancısı Neden Olur?

Kalp Sancısı, Kalp Kaynaklı Kalp Sancısı Nedenleri, Kalp Sancısına Ne İyi Gelir, Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Siz değerli okurlar için kalp sancısı neden olur hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kalp sancısı nedir, neden olur, ne iyi gelir, göğüs ağrısı ile arasında ki farklar nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Kalp ağrısı yaşıyorsanız hemen paniğe kapılmamalı ve sakin olmalısınız. Şunu söyleyebilirim yazıma geçmeden önce heyecan ve stres kalp ağrısını tetikler , o anda bu iki duygudan kaçınmaya çalışın. İyi okumalar dilerim.

Kalp Sancısı

Kalp Sancısı Neden Olur?İnsanları en çok korkutan ağrı tiplerinden birisidir kalp sancısı, bu sancılar kalp krizinin habercisi olabileceği için insanlarda bu ürperme normaldir ancak genellikle bu ağrıların farklı sebepleri ortaya çıkmaktadır. Kalp üzerinde ağrı hissedilmesi nedeni ile doktora başvuranların genellikle göğüs kafesi bölgesinde başka sebeplerden kaynaklanan sancılar yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.

Yemek borusu incinmesi, kaburga çatlaması veya kırılması, sinir sistemi kaynaklı sorunlar ve kaslar ile ilgili sıkıntılar bu ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Bütün saydığımız sancılar sizlerin hayatını etkileyebilecek ciddi problemlerin habercisi olabileceği gibi çok basit teknikler ve ilaçlar ile tedavisi mümkün olan sancı türleridir aynı zamanda.

Kalp Kaynaklı Kalp Sancısı Nedenleri

Kalp Krizi: Bu durum kalbinizde ani, bıçak saplanması gibi bir sancıya neden olacaktır. Bu sancının nedeni kalbinize gider damarların biri veya bazılarının tıkanması nedeni ile kalbin gerekli fonksiyonlarını gösterememesidir. Aynı zamanda panik atak tarzı nefes daralmaları, kaygı hissetme durumları varsa kalp krizi geçiriyor olma olasılığı yükselir.

Kalp Kası İltihabı: Kalbin, kasılıp açılmasını sağlayan kaslarda iltihap oluşabilmektedir. Bu iltahap nedeni ile ağrı çeker ve uzun zaman tedavi gerçekleşmezse ölümcül sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kalp Zarı İltihabı: Kalbi korumak amaçlı, kalbi tamamen çevreleyen soğan zarı benzeri zarda iltihap oluşabilir. Bu iltihap oluşumu nedeni ile uzun soluklu ağrılar yaşarsınız. Tedavi edilmezse iltihap yayılır ve kalbe sıçrar.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Halk arasında kalp yetmezliği denir. Bu hastalıkta kalp kaslarının aktivitelerini yeterince gerçekleştirememesi ile ortaya çıkar. Kalp kasları yorulur ve kalp sancısı yapar.

Mitral Kapak Prolapsusu: Kalbinizde bulunan kapakçıkların ritminde çalışmaması neticesinde, kalpte ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrı can sıkıcı ve tedavi olana kadar sürekli gerçekleşen bir ağrıdır.

Kalp Sancısına Ne İyi Gelir

Size bu başlık altında tıbbi yöntemler elbette sunamam. Her yazımda olduğu gibi bu yazımda da tekrarlamak isterim ki kalp sancısı yaşadığınızda mutlaka bir kalp doktoruna görünmelisiniz ve bu randevuyu geciktirmeden yapmalısınız. Size bu başlık altında sunacağım öneriler ancak şu şekilde olabilir : Evde tüketeceğimiz ya da uygulayacağımız hangi doğan malzemeler kalbe iyi gelir?

 • Patlıcan
 • Zeytinyağı
 • Kekik
 • SoğanAkciğer Kaynaklı Göğüs Ağrıları
 • Ispanak
 • Portakal
 • Havuç
 • Hurma
 • Arnavut Biberi
 • Limon
 • Fesleğen
 • Sukabağı

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Göğüs Zarı İltihabı: Bu hastalık bireyin nefes almasını zorlaştırır, nefes alırken ve öksürürken ağrı çekmesine neden olur. Viral enfeksiyonlar sebebi ile oluşan bu ağrıların tedavisinde ağır antibiyotik kullanımı gerçekleşir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Zatürre: Akciğerlerinizde iltihap oluşumu sebebi ile zatüre olursunuz. Bu ağrılı ve sancılı bir süreçtir.

Diğer Akciğer Hastalıkları: Nefes darlığı veya astım hastalıkları göğüs bölgenizde ağrılara neden olabilir.

 

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere kalp sancıları hafife alınır bir durum değildir. Bu gibi durumlardan yakınlarınızdan yardım isteyin ve hemen doktora görünün. Acil şifalar diler, konumuzla alakalı aşağıdaki yazılarımızın da okunmasını öneririz.

Kalp Sancısı, Kalp Ağrısı

Kalp Zarı İltihabı

Kalp Kası İltihabı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close