İltihaplar

Kalp Zarı İltihabı

Kalp Zarı İltihabı, Kalp Zarı İltihabı Nedenleri?, Kalp Zarı İltihabı Belirtileri Nelerdir?, Kalp Zarı İltihabı Tedavisi

Siz değerli okurlar için kal zarı iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kalp zarı iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, nasıl fark edilir sorularına cevap aradım. Kalp zarı iltihabını nasıl anlarız sorusu en önemli sorudur, yani belirtilerini bilmek gerekir. Aynı zamanda şunu söylemem gerekiyor ki kalp zarı iltihabı çok önemli bir sağlık sorunudur. Kalp zari iltihabı tedavisi hakkında da yazımda aktarımlarda bulundum. İyi okumalar.

Kalp Zarı İltihabı

Tıp dilinde perikardit adı ile bilinen kalp zarı iltihabı hastalığı, kişinin göğsünde şiddetli bir ağrı hissetmesi ile belirti gösterir. Bu belirti kalp krizi olarak yorulur genellikle ancak durum kalp zarı iltihabı veya kalp kası iltihabı olabilmektedir.

Çeşitli sebeplerle kalp kasında iltihap oluşabilmektedir, genel olarak virüs kaynaklı görülmektedir. İltihap nedeni ile kalp kası içerisinde sıvı birikimi de olur. Sıvı birikmesinin bir belirtisi olmasa da röntgen ile saptanabilmektedir. Hastalar arasında çok az bir kısmında bu durum kalbin ritmini engelleyebilecek boyutlardadır. Kalp zarı kalınlaşıp kalbin hareketlerini kısıtlaması ile kalp yetmezliği oluşabilir.

Kalp Zarı İltihabı Nedenleri?Kalp Zarı İltihabı

Kalp zarı iltihabı tamamen sağlıklı bireylerde ortaya çıkabildiği gibi, kaba kulak, kızamık gibi virüs kaynaklı hastalık geçiren bireylerde virüsün kalp zarına sıçraması ile ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizi nedeni ile de kalp zarı iltihabı oluşabilmektedir. Kalp krizi sonucunda oluşan kalp zarı iltihaplanmasının nedeni, bedenin ölü dokuyu atma isteği  veya nadir görünen kalp dokusuna karşı bedenin antikor yapma isteği ile oluşur.

Kalp zarında kanser görülmesi de olasıdır. Genelde kalp zarında görülen kanser, başka bir bölgede oluşan kanserin yayılması ile mümkün olmaktadır. Akciğer kanseri kalp zarına en çok zıplayan kanserler arasında gösterilebilir.

Kalp Zarı İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ortasında şiddetli ağrılar başlıca belirtileridir. Kalp krizi gibi bu ağrılar omuzlara, kollara yayılmaz yalnızca göğüs ortasında ağrı şeklinde oluşur. Kalp zarı iltihabı oluşmuşsa, nefes alma sırasında genişleyen akciğerlerin baskısı ile de ağrı oluşabilmektedir. Kalp zarı iltihabının tanısı EKG sonuçlarına göre koyulabilmektedir. Kalbin normal boyutundan büyük olması ile ortaya EKG sonucunda iltihaplanma çıkabilir.

Kalp Zarı İltihabı Tedavisi

Kalp zarı iltihabının büyümesi ve sıvı birikimi ile kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp yetmezliği çok ciddi bir problem olup buna neden olan kitle ortadan kaldırılmalıdır. Tedavi için genelde göğüs kafesinden kalp zarına iğne sokulur ve irin boşaltılır. Sıvıdan kaynaklı değil direkt olarak zardan kaynaklı kalp yetmezliği görülüyorsa ameliyat ile bu zarın alınması gündeme gelir ve yapılması zorunludur.

 

Kalpta oluşan herhangi bir rahatsızlığın ciddi olduğunu bir kez daha belirterek doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kalp Sancısı, Kalp Ağrısı

Kalp Kası İltihabı

Kalp Sancısı Neden Olur?

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close