Sancılar

Kalpte Sancı, Kalp Ağrısı

Kalp sancısı

Kalp tüm vücuda kan pompalayan, içi boş olan kas dokusundan oluşan bir organdır. Kalp, sağlıklı ve yetişkin bir insanda, dakikada 60 ila 80 arasında kasılıp gevşer. Bu sayede basınç uygulayarak kanın vücutta dolaşımı sağlar. Ortalama insan yaşamını 75 yaş olarak düşünürsek, ömür boyunca 310 milyon litre kan kalp tarafından pompalar. Büyüklüğü kişinin kendi yumruğu kadar olup, göğüs kafesinin içinde, genelde vücudun tam ortasında olduğu düşünülse de sol tarafta olduğu bilimsel yöntemlerce kanıtlanmıştır. Kalp dört tane odacığa ayrılmıştır. Sağ ve sol olarak düşünülürse, ortalarında da kulakçık denilen yapılar vardır. Bunlar akciğerler ve vücuttan gelen temiz ve pis kanın birbirine karışmadan sistemin çalışmasını sağlar.

Kalp sancısı nedenleri nelerdir?

Vücutta kalp sancısı oluşunca akla ilk gelen soru “Acaba kalp krizi mi geçiriyorum?” dur. Oysa ki kalp sancısı pek çok hastalığın habercisi olabilir. Bu bölgedeki sancılar göğüs ve sırtla, ayrıca bu çevredeki birçok organla da alakalı olabilir. Genelde iskelet ve kas sistemi ile ilgili sıkıntılardan dolayı da kaynaklanmaktadır. Kaburga kırıkları, sırt veya göğüste oluşan sinir sıkışmaları ve kas spazmları, depresyon, anksiyete, safra kesesi iltihabı ve taşları, dolaşım yetersizlikleri, kansızlık, kabızlık, yemek borusu spazmları, mide de gaz toplanması, zatüre, ülser ve reflü gibi hastalıklar da kalp sancısına neden olur.

kalp sancısı
Kalp sancısı

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizinde oluşan sancı ise göğüste tek bir noktada olmaksızın, yani yaygın olarak gerçekleşir. Sol omuz ve kolda aynı zamanda boyun ve çeneye kadar hissedilir. Buna eşlik eden göğüste basınç ve nefes alıp verirken zorlanma da görülür. Hasta sık sık dinlenmek ister.

Stres, heyecan, yorgunluk gibi olaylardan sonra gelişen sancılar ise damar tıkanıklığının belirtisi olabilir. Bunun sonucunda ise kalp yeterli oksijen ve kan dolaşımı sağlayamaz. Kalp dokusunda ölümde olur ki, kalp krizlerinle birlikte kişinin ölümünü getirir.

Kalp sancısına neden olabilecek diğer hastalıklar nelerdir?

Dolaşımda, yani kalbi besleyen damarlarda oluşan tıkanıklıklar kalbi etkilediği gibi kalp kapakçıklarında bulunan sorunlarda kalbin düzgün çalışmasını etkiler. Bu hastalıkların bazıları ise aort yetmezliği, aortik stenoz, aort yırtılmasıdır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

Aort stenozu; vücutta dolaşımı sağlayan, en büyük damar olan aortun giriş veya çıkış yaptığı yerdeki kapakçıkların sertleşip kalınlaşarak, kan akışının bozan bir hastalıktır. Bu yüzden kalbin bir kısmı daha çok çalışarak kalınlaşır ve göğüs sancılarına neden olur. Beyne  giden damarlara da yeteri kadar gitmezse bayılmalar baş gösterir. Nefessiz kalınabilir. Acil olarak tedavinin başlaması gereklidir.

Aortik yetmezlikte; kapakçıklar kapanmadığından temiz ve kirli kan birbirine karışabilir. Buna sebep olan en önemli olan bulgu ise kalp kapakçığında bulunan bakteriyel enfeksiyonlardır. Hiçbir belirti vermeden yıllar içinde gelişebilir. Çarpıntı, kalpte sancı, özellikle yatınca kalbin vuruş şiddetinin kafanızda bile hissetmenizdir. Güçsüzlüğe ve aşırı terlemeye yol açar.

Aort yırtılması ise; hem sancı hem de göğüsün yırtılıyormuş, parçalanıyormuş hissi veren şikâyetler gösterir. Aynı zamanda omurga, sırt, karın ağrısı da şekillenir. Aniden başlar. Ana damar yırtılması olduğu için, yırtılma boyunca da sancı devam eder. Bazı türlerinde bu yırtılma sessiz ve derinden gidebilir.

kalp sancısı, kalp ağrısı
Kalp sancısı

Kalbi sağ ve sol olarak ayıran, mitral kapağın kalınlaşıp hareketsizleşmesi sonucu, pompalanan kanın azalması ve vücuttaki düzenin devam etmesi için kalbin daha fazla çalışmak istemesi yüzünden çarpıntı, nefes darlığı ve buna bağlı kalpte sancı görüşlür. Hasta çok çabuk yorulur. Bu şekilde oluşan kalp kapakçığının kalınlaşma sebebi ise eklem romatizması hastalığıdır. Akut eklem romatizmaları ise geçirilen griplerden ve boğaz iltihaplarından sonra görülür.

Kalpte bir nokta da iğne batması gibi başlayan az yaygınlaşan sancı ise virüslerden kaynaklanan kalp kası iltihabı veya kalbi saran zarın iltihaplanmasının göstergesi olabilir.

Göğüs bölgesindeki sancılar la, kalp sancısı sık sık karıştırılır. Öne eğilince sancı şiddetlenir. Sancı kalp krizinde ki gibi kolda ve çenede hissedilmez. Akciğerlerle ilgili olanlarda ise nefes darlığı ve öksürük ilave olur.

Yemek borusunda oluşan ani kasılmalar sonucu, göğüs bölgesinde sancı hatta kalpte oluşan sancıyı bile düşündürebilir. Yutma güçlüğü en önemli belirtisidir. Hareketlilik ile ilgisi yoktur.

Kalp sancıları önemsenmelidir

Kalp sancıları bazen geçiştirilse de aslında gerçekten önemli kalp hastalıklarının veya vücutta bulunan diğer bir hastalığın göstergesi olabilir. Sigara kullanan, yüksek tansiyon hastaları, kolesterol fazlalığı, stres, fazla kilolar kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Güçlü sportif aktiviteler, hızlı hızlı merdiven çıkmak, aşırı yorgunluk ve efor sarf etmek kalp sancılarının ortaya çıkmasına ve ciddi kalp hastalıklarının tetiklenmesine yol açar. Ayrıca stres, aşırı yemek ve alkollü içecek tüketmek efor sarf etmeden bile kalp krizine sebep olabilir. Eğer tekrarlayan ve 10 dakikadan uzun süren kalp sancılarınız var ise mutlaka bir uzmanla görüşüp, kan tahlilleri ve görüntüleme cihazlarından faydalanılarak kalp sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz.

kalp krizi, kalp ağrısı, kalp sancısı
Kalp krizi

Kalp sağlığı için yapılması gerekenler

Kalp sağlığını, vücut sağlığı ile birlikte korumak gerekir. Bunun için bazı yaşam koşullarını iyileştirici kurallar uymak gereklidir. Bunlardan bazıları ise;

Sigarayı bırakmak
Fazla kilolardan kurtulmak
Kendi bedeninize ve gücünüze uygun sporlar yapmak
Düzenli uyumak
Diş sağlığına önem vermek
İşlenmemiş yiyecekler yemek
Bol sebze ve meyve tüketmek
Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmak
Her gün mutlaka yarım saat yürümek
Tuz tüketimini azaltmak
Grip, anjin gibi hastalıkları geçiştirmemek
Zeytinyağı her öğün tüketmek
Soğan ve sarımsağı sofralardan eksik etmeyerek bağışıklığı kuvvetlendirmek, yüksek tansiyonun önüne geçmek

Kalp için yararlı diğer şifa niteliğindek tüketilmesi gerekenler;

Domates
Havuç
Ispanak
Kivi
Elma
Enginar
Hurma
Kekik
Brokoli
Şebboy tohumu
Omega3 içeren soğuk su balıkları
Keten tohumu
Kabak çekirdeği
Yulaf
Arpa
Tam buğday unu
Potasyum içeren yiyecekler (muz, patates)
Fasulye
Kuşkonmaz
Pancar
Fındık
Ceviz

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close