İltihaplar

Kanda İltihap Görülmesinin Nedenleri

Kanda İltihap Görülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Kanda iltihap görülmesi vücudun savunma sisteminin yanıt oluşturmasına neden olur. Kan hücrelerinden akyuvarlar savunma sisteminin en önemli hücreleridir. Kanda herhangi bir enfeksiyon olması durumunda sayılarını artırırlar ve vücudun savunma sisteminde önemli rol oynarlar. Vücudun kendi savunma sistemini oluşturan alyuvarlar bu şekilde enfeksiyonlarla savaşırlar. Ancak yeterli olmadığı durumlarda kişi de fiziksel değişimler söz konusu olur. Bunlardan belli başlı bilinen durum, ateş görülmesidir. Enfeksiyon durumlarında ateş sıklıkla görülen belirtidir. Vücut direnci savunmasız durumda olduğunda ateş düşmez. Ancak ilaç tedavisi sonucunda olumlu yanıt olursa ateş düşer. Bunun yanı sıra kan vücutta her yerde bulunur . Damarların ağsı sistemi kanı baştan alıp ayak parmak ucuna kadar taşır. Bu şekilde taşınım söz konusu olduğu için kandaki iltihabın herhangi bir yere bulaşma olasılığı oldukça yüksektir.

kanda iltihap ne demek
kanda iltihap

Kandaki iltihabın teşhis edilmesi için biyokimyasal testler yapılmadır. Kanda enfeksiyon CRP adı verilen test ile belirlenir. CRP testi her laboratuvar da değer aralıkları farklıdır. Laboratuvar tahlil sonucuna göre de gerekli antibiyotik tedavisi başlanması gerekmektedir. İltihap kaynağı birçok faktörden kaynaklanabilir. Buna göre tedavi yapılır. Başlıca; Lupus, Tüberküloz, Romatizmal Ateş gibi rahatsızlıkların sonucunda kanda enfeksiyon görülür.

kanda iltihap
kan iltihabı

Kanda İltihap Tedavisi :

Herhangi bir iltihap durumunda bölge de kaynaklanan problem kaynağı tespit edilir. Buna yönelik bir tedavi yapılır. Amaç; iltihabın kurutulmasıdır. Bunun yanı sıra vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Bunun için kişinin bol bol vitamin alması önerilir. Bol sıvı tüketimi ve sağlıklı gıdalar ile beslenmesi söylenir. Verilen ilaç tedavisi ise düzenli kullanılması gerekir. Sonrasında tekrar kandaki enfeksiyon düzeyine bakılır ve tedavinin olumlu yanıt verip vermediği kontrol edilir. Tedavi olumsuz yanıt verdiği durumlarda kanda iltihaba sebep olan kaynakte bulunan apse ya da iltihap durumu cerrahi operasyon ile çıkarılır. Sonrasında tekrar etmemesi amacıyla da bu bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Görüldüğü gibi iltihap vücudun neresinde olursa olsun, en önemli koruyucu kişisel hijyene dikkat edilmesidir. Hijyen kurallarına dikkat edildiği takdirde herhangi bir enfeksiyon tekrarlama durumu söz konusu olmaz. Sağlıklı kalın.

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close