İltihaplar

Kanda iltihap nedir ? Nedenleri, Tedavisi

Kanda İltihaplanma

Kanda meydana gelen iltihaplanma, bağışık sisteminizin çalıştığını enfeksiyon kapan vücudunuzun bakteriler ile savaş halinde olduğunu gösterir. Vücudumuzda meydana gelen en ufak olumsuzlukta bağışıklık sistemimiz harekete geçerken, vücutta oluşan fazla iltihaplanma sağlığınızın yerinde olmadığını göstermektedir.

Karaciğer tarafından üretilen, ‘C-reaktif‘ isimli protein değerleri yüksek ise kanda iltihaplanma olması muhtemeldir. CRP testi yapılarak kesin çözüme ulaşılırken, iltihaplanmanın merkezine inilerek çözüm sağlanır. Kanda iltihaplanma bulunan hasta öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna giderek, gerekli tanının konulması için testler yaptırmalıdır. Kanda bulunan iltihaplanmanın tedavisi için erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

İltihaplanmanın nedenleri

Vücudumuzda çoğalan parazitler, zararlı bakteriler ve virüsler enfeksiyona yol açar. Meydana gelen enfeksiyonu tedavi etmek için ‘C-reaktif protein’ üretilirken, kanda iltihaplanma oranı artar.

İltihaplanmanın en önemli sebeplerinden biri Lupus hastalığıdır…

Lupus hastalığı bulunan hastada, bağışıklık sistemi anormal şekilde çalışarak çalışan ve sağlam dokulara zarar verir. Sonucunda kronik iltihaplanma ortaya çıkar. Lupus hastalığı 7′ den 70’e bir çok kişide görülürken, yapılan testlerde en çok kadınlarda görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Lupus hastalığının belirtileri arasında, güneş ışığına hassasiyet, saç dökülmesi dudak ve çevresinde yaralar yer alırken, belirtilerin ortadan kaldırılması için tedavi uygulanır. Ancak henüz Lupus hastalığına bir tedavi bulunamamıştır.

Zatürre 

Kanda iltihaplanmanın artmasına neden olan hastalıklardan bir diğeri Zatürre’ dir. Akciğerde meydana gelen enfeksiyon, solunum rahatsızlığına yol açar. Öksürük, ateş, halsizlik gibi belirtileri vardır.

Tüberküloz (Verem)

Verem olarak bildiğimiz Tüberküloz hastalığı akciğerde meydana gelirken, yayılarak devam eden enfeksiyondur. Tüberküloz yani verem çok kolay şekilde bulaşırken, kişinin hapşırması virüslerin yayılması için yeterlidir. Tüberküloz virüsü bulaşan kişinin bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bağışık sistemi güçlü olan ve aldığı mikrop oranı az olan kişi, hastalığı kısa sürede atlatabilir.

Tüberküloz hastalığı oldukça önemli bir hastalık olup, erken teşhis ve gerekli tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması oldukça önemlidir.

Uyarı : Yapılan son testlerin ardından kanda iltihaplanmanın fazla olması kalp krizi riskini arttırdığı iddia edilmiştir.

 

Etiketler
Devamını Gör

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close