İltihaplar

Kanda İltihap

Kanda İltihaplanma,Kanda İltihaplanmanın Nedenleri,İltihap Giderici Etkili Bitkisel Tedaviler

Siz değerli okurlar için kanda iltihaplanma hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kanda iltihaplanma nedir, neden olur, tedavisi nasıl gerçekleştirilir, tüberküloz hastalığının nedeni, verem kanda iltihaplanmadan kaynaklı mı oluşur gibi sorulara cevaplar aradım.  Kanda iltihaplanmaya bir çok hastalık sebep olmaktadır. Bunlardan en önemliler sizlere aktardım. İyi okumalar.

Kanda İltihaplanma

Kanda meydana gelen iltihaplanma, bağışık sisteminizin çalıştığını enfeksiyon kapan vücudunuzun bakteriler ile savaş halinde olduğunu gösterir. Vücudumuzda meydana gelen en ufak olumsuzlukta bağışıklık sistemimiz harekete geçerken, vücutta oluşan fazla iltihaplanma sağlığınızın yerinde olmadığını göstermektedir.

Karaciğer tarafından üretilen, ‘C-reaktif’ isimli protein değerleri yüksek ise kanda iltihaplanma olması muhtemeldir. CRP testi yapılarak kesin çözüme ulaşılırken, iltihaplanmanın merkezine inilerek çözüm sağlanır. Kanda iltihaplanma bulunan hasta öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna giderek, gerekli tanının konulması için testler yaptırmalıdır. Kanda bulunan iltihaplanmanın tedavisi için erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Kanda İltihaplanmanın Nedenleri

Kanda iltihaplanmaya yol açan hastalıkları da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İltihaplı bağırsak hastalıklarıKanda İltihaplanmanın Nedenleri
  • Romatoid artrit
  • Bağışıklık sistemine saldıran hastalıklar
  • Fibromiyalji, Çölyak hastalığı, ankilozan spondilit, Graves hastalığı gibi, bağışıklık sisteminin hatalı tepkisi sonucu ortaya çıkan otoimmun hastalıklar
  • Zatürree
  • Lupus
  • Tüberküloz
  • Bağ doku hastalıkları
  • Kalp krizi
  • Kanser

Vücudumuzda çoğalan parazitler, zararlı bakteriler ve virüsler enfeksiyona yol açar. Meydana gelen enfeksiyonu tedavi etmek için ‘C-reaktif protein’ üretilirken, kanda iltihaplanma oranı artar.

İltihaplanmanın en önemli sebeplerinden biri Lupus hastalığıdır…

Lupus hastalığı bulunan hastada, bağışıklık sistemi anormal şekilde çalışarak çalışan ve sağlam dokulara zarar verir. Sonucunda kronik iltihaplanma ortaya çıkar. Lupus hastalığı 7′ den 70’e bir çok kişide görülürken, yapılan testlerde en çok kadınlarda görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Lupus hastalığının belirtileri arasında, güneş ışığına hassasiyet, saç dökülmesi dudak ve çevresinde yaralar yer alırken, belirtilerin ortadan kaldırılması için tedavi uygulanır. Ancak henüz Lupus hastalığına bir tedavi bulunamamıştır.

Zatürre 

Kanda iltihaplanmanın artmasına neden olan hastalıklardan bir diğeri Zatürre’ dir. Akciğerde meydana gelen enfeksiyon, solunum rahatsızlığına yol açar. Öksürük, ateş, halsizlik gibi belirtileri vardır.

Tüberküloz (Verem)

Verem olarak bildiğimiz Tüberküloz hastalığı akciğerde meydana gelirken, yayılarak devam eden enfeksiyondur. Tüberküloz yani verem çok kolay şekilde bulaşırken, kişinin hapşırması virüslerin yayılması için yeterlidir. Tüberküloz virüsü bulaşan kişinin bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bağışık sistemi güçlü olan ve aldığı mikrop oranı az olan kişi, hastalığı kısa sürede atlatabilir.

Tüberküloz hastalığı oldukça önemli bir hastalık olup, erken teşhis ve gerekli tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması oldukça önemlidir.

İltihap Giderici Etkili Bitkisel Tedaviler

İltihap Giderici Etkili Bitkisel TedavilerAşağıda saydığım bitkiler kanda iltihaplanma belirtilerin hafiflemesine yardımcı olabilir hatta kesin tedavi sunabilir:

Şeytan pençesi: Susam familyasından olan bu bitki romatizma, yüksek ateş ve ağrı gibi kanda iltihap belirtilerinin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Zufa otu: Akciğer iltihabı başta olarak birçok farklı iltihap için de faydalı olmaktadır.

Zencefil: Güçlü iltihap gidericidir. Kanı temizlerken aynı süreçte sindirim kanalı sorunlarını tedavi eder.

Zerdeçal: Zencefil ailesinde incelenen bitkidir. Barındırdığı kurkumin gibi bileşenlerden kaynaklı Alzheimer hastalığına ve daha birçok iltihaplı hastalığa iyi geldiği ortaya konmuştur.

 

Yazımız burada sona ermektedir, kanda iltihaplanma durumu ciddi bir durumdur ve önerilerimizi uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Umarım sizlere yararlı bir yazı olmuştur. Sağlıklı günler diler, konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Makatta İltihap

Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi

Kanda İltihap Görülmesinin Nedenleri

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close