İltihaplar

Karaciğer İltihabı

Karaciğer İltihabı Nasıl Oluşur,Karaciğer İltihabının Belirtileri,Karaciğer İltihabının Tedavisi

Siz değerli okurlar için karaciğer iltihabı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda karaciğer iltihabı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İltihaplanmalar hakkında hazırladığım bir çok makaleden belki de en önemlisidir diyebilirim. Karaciğerin iltihaplanması meselesi sık karşılaşılan bir hastalık değildir fakat tedavisi oldukça sorunlu olabilmektedir. İyi okumalar dilerim.

Karaciğer İltihabı Nasıl OluşurKaraciğer İltihabı Nasıl Oluşur

Karaciğer iltihabı,  insan vücudunda bulunan en büyük organ olup 1,5 kg ağırlığında ve karın boşluğunun sağ tarafında bulunmaktadır. Kendini yenileme özelliğine sahip olan, yaşamsal öneme sahip, önemli bir organdır. Günde ortalama 1 litre safra salgılar. Salgılanan bu safra yağların sindirilmesine yardımcı olurken, asit oranını azaltarak geçtiği ortamın asitliğini baza dönüştürür. Karaciğerin diğer görevlerinden biri de vücut ısısını düzenlemek ayrıca vücuttaki zehirli maddelerin toksinlerden arınmasını sağlamaktır.

Karaciğer iltihabı; tıpta adına “hepatit” denilen karaciğerin enfeksiyonu anlamına gelen hastalıktır. İltihaba bir virüsün yol açtığı hastalıkta, virüs; kan, dışkı ve tükürükle yayılma özelliğini gösterir. Virüsler, bakteriler, parazitler, aşırı alkol, kötü beslenme başlıca iltihap sebepleridir.

Her yaştan insana bulaşabileceği gibi küçük yaştaki çocukları daha çok savunmasız altına alır. Çünkü sağlık şartlarının kötü olması nedeniyle özellikle tuvalette ve tuvalet sonrasında gerekli temizliği yapmayan,  hastalığı taşıyan kişiler tarafından içecek veya yiyeceğin bulaşık durumuna gelmesiyle bulaşır.

“A tipi virüs” olarak adlandırılan bulaşıcı virüsten kaynaklanan ve “B tipi” diye adlandırılan kan yoluyla bulaşan iki tip karaciğer iltihabı vardır. Hepatit A’ su ve besinlerle bulaşırken, Hepatit B daha çok kanla geçer. Hepatit B’ nin daha uzun bir kuluçka dönemi vardır.

Karaciğer İltihabının Belirtileri

 

Karaciğer iltihabının öncelikle gösterdiği belirtilerde en sık görüleni iştah eksikliği olmakla beraber sindirim bozukluğu, kusma, ishal, eklemlerde ağrı, ateş, göz yaşarması ve deride kaşıntıdır. Sonraki aşamalarda belirtiler kaybolurken sarılık başlar. Sarılık rengi başlangıçta gözlerde olur. Göz renginin beyaz kısmı sararmaya başlar. Altı sekiz hafta sarılık devam ederken karaciğer büyür ve hassaslaşır. İdrar renginde koyulaşma başlar.

Bazı durumlarda karaciğer iltihabında hastalığın geçmediği ve kronik karaciğer iltihabına dönüşerek sirozla sonuçlandığı görülmüştür.

Karaciğer İltihabının Tedavisi

Hastalıkta doktorun verdiği tedavi dışında düzenli beslenme, düzenli uyku, dinlenme, bol sıvı takviyesi, bol lif tüketimi yapmak gerekmektedir. Özellikle bakliyat ve balık ürünleri tercih edilmeli kesinlikle hayvansal yağlardan kaçınılmalıdır. Şeker vücutta yağa dönüşeceği için şeker kullanmada dikkatli olunmalıdır. Genellikle sebze ve meyve yemeye özen gösterilmelidir. Sebzelerden  enginar, içindeki  silymarin maddesiyle karaciğer hücrelerini hasardan korumaktadır.  Sucuk, turşu , acılı gıdalar kaşınmalara neden olur. Kısacası safra salgısını bozacak karaciğeri rahatsız duruma sokacak gıdalardan uzak durulmalıdır.

Karaciğer İltihabının TedavisiKaraciğer iltihabı geçiren hastaların hepsi taşıyıcı değillerdir. Anne adaylarında, şeker hastalarında, yaşlılarda hastalık daha zor geçtiği için hastanede tedavi olmaları gerekmez. Hastalık sırasında ve iyileşirken karaciğer her türlü ilaca duyarlıdır ve bu sürede ilaç kullanmamak gerekir.

Evde ya da hastane ortamında tedavi olan hastalar için kullandıkları kaplar ayırmalı ve bulaşma riskini ortadan kaldırılmalıdır.

Karaciğer iltihabının tedavisi için doğal yöntemler de kullanılmaktadır. Doğal meyve ve sebze suları tüketilmeli. Sindirime yardımcı olan yeşil çay antioksidanlar açısından zengin olduğundan her öğleden sonra içilebilir. Hücreleri yenileyen ve iltihabı azaltan devedikeni sütü karaciğer için doğal bir içecektir. Karahindiba karaciğer sağlığı için kullanılabilir bitkilerdendir. İltihap için iyi bir çözüm önerisidir.

Yazımız burada son bulmaktadır. Karaciğer iltihabı tedavisi hakkında burada az bilgi versekte Karaciğer İltihabı Tedavi Yöntemleri yazımızda tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Her zaman bir uzmana danışılması gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close